19 Березня 2024

Tempo L 16 — спринтер від компанії Väderstad

Вчасно посіяти допоможе інноваційна сівалка

Сівба сільськогосподарських культур є однією з технологічних операцій, яка «закладає» успіх отримання повноцінного майбутнього врожаю. Тому до сівалок точного висіву базовою вимогою є забезпечення високої якості сівби, що пов’язана зі стійкістю заданої глибини загортання насіння, рівномірним інтервалом розміщення насінин, а це, своєю чергою, є головною передумовою високої продуктивності.

Шведська компанія Väderstad цього року поставила на ринок України найшвидшу й найбільшу сівалку з родини Tempo (Tempo L 16), яка має централізований бункер для добрив та 16 секцій для сівби технічних культур з міжряддям 70 см.

Сьогодні ця інноваційна сівалка має вже два рекорди з висіву соняшнику та кукурудзи. Проте на досягнутому, як кажуть у компанії, не зупинятимуться — мають намір «побити» власні рекорди. Адже завдяки високій швидкості сівби без зниження якості продуктивність 16-рядної Tempo L сягає рівня 24-рядної сівалки.

Умови ускладнюються, а якість сівби залишається стабільною

Встановлення світового рекорду з висіву соняшника відбувалося в Україні, на орендованих господарством ТОВ «Вест АгроГруп» землях у селі Гаї Бродівського району Львівської області. Для дослідних ділянок характерною була наявність вапнякового каміння, піску. У складі ґрунтових агрегатів було вдвічі більше фракцій розміром понад 50 мм.

Крім того, мала місце засміченість обох залікових ділянок камінням. На поверхні полів була незначна кількість пожнивних решток культури-попередника. Місцями мала місце забур’яненість. Поля для встановлення рекордної сівби 16-рядною сівалкою мали складну конфігурацію; на них розташовано багато опор лінії електропередач, кожна з яких вимагала коригування траєкторії руху посівного агрегату й гальмувала швидкість руху.

Попри такі умови продуктивність Tempo L 16 під час сівби специфічної за аеродинамічними властивостями та формою культури – соняшнику, за 24 години безперервної роботи становила 479,73 га за середньої швидкості 20,8 км/год.

Основна продуктивність однієї секції — 30,0 га (що на 29 % перевищує змінну продуктивність однієї вітчизняної 8-рядної сівалки, яка за 7-годинний робочий день становить 23,3 га, а питомі витрати палива — 2,8 л/га.

Сівалка забезпечує високий рівень показників якості на заданій нормі висіву 68 000 шт./га, зокрема фактичний середній інтервал між насінинами в рядку — 19,15–19,31 см, коефіцієнт варіації інтервалів — 10,6–13,1 %.

Інновації, які забезпечують високу продуктивність

Сівалка Tempo L 16 — одна з найбільших у типорозмірному ряді 4-, 6-, 8-, 12-, 16- та 18-рядкових сівалок для сівби технічних культур компанії Väderstad. Вона призначена для точного висіву насіння кукурудзи, соняшнику, сої та сорго з фіксованим міжряддям 700, 750, 762 мм залежно від технології, яку використовують у господарстві, з одночасним унесенням мінеральних добрив окремо від насіння.

Конструкційно сівалка складається з таких вузлів, як: рама у вигляді поздовжньої і поперечної балок, вентилятор системи дозування насіння, висівні секції, транспортні колеса, опорні колеса бічних крил, генератор, сошники висіву добрив, вентилятор системи внесення добрив, бункер із системою внесення мінеральних добрив. Крім того, конструкцією передбачено функціонування низки систем — гідравлічної, пневматичної, автоматизації й контролю технологічного процесу.

Рама. До основних переваг конструкції рами слід віднести збереження транспортної ширини не більш як 3 м для оперативності переїзду до місця роботи; швидке під’єднання рукавів високого тиску на основі чіткої ідентифікації кольоровими маркерами; покращений доступ до секцій шляхом раціонального розміщення опорних коліс; забезпечення високої маневреності на розворотних смугах; точне дотримання глибини висіву навіть за роботи на полях зі складним рельєфом (горби, балки).

Висівні секції. На сівалці Tempo L 16 об’єм насіннєвих бункерів було збільшено з 70 до 100 л. Це технічне рішення дає змогу зменшити кількість зупинок необхідних для на заправки сівалки насінням впродовж зміни. За рахунок цього змінна продуктивність сівалки збільшується, адже ми маємо змогу засівати більшу кількість гектарів за одного завантаження сівалки. Також високій змінні продуктивності сприяє використання швидкознімних та швидкозамінних модульно-блочних елементів конструкції висівної секції.

Бункер мінеральних добрив. Спустошення бункера для мінеральних добрив (об’єм 5000 л) відбувається одночасно із насіннєвими бункерами, що дає змогу оптимізувати роботу сівалки. Крім того, конструкція бункера, його геометричні розміри (мала висоти, великий завантажувальний отвір) та форма (рівномірний самопливний розподіл добрив за внутрішнім об’ємом) відпрацьовані до ідеалу, що дає змогу здійснювати його швидке заповнення та використати мінеральні добрива до останнього кілограму.

Завантаження сівалки насінням та добривами під час встановлення рекоду з висіву соняшнику

Усі висівні механізми для насіння і добрив обладнані електродвигунами зі споживаною напругою струму 12 V, для цього сівалка оснащена генератором і акумулятором. Використання електроприводу у висівному механізмі підвищує точність і стабільність процесу сівби, оскільки забезпечує сталість обертів, у той час як механічні передачі за рахунок переміщень сошника призводять до нерівномірності обертів, що може в 1,5– 2 рази змінювати інтервал між насінинами.

Загальний вигляд розкритого дозатора насіння (а – кришка, б – дозатор): 1 – ручка; 2 – ущільнення; 3 – основний та додатковий виштовхуючі ролики; 4 – ущільнюючий ролик; 5 – повітропровід; 6 – фіксатор; 7 – скидач насіння (сингулятор); 8 – насіннєпровід з висівним сенсором; 9 – сітка; 10 – задвижка

Висівні секції (16 шт.) кріпляться на поперечну балку через паралелограмний механізм із можливістю регулювання притискного зусилля. Збільшенням останнього параметра до 150 кгс досягається максимальний тиск висівної секції на рівні 325 кгс. Це пришвидшує адаптацію до різних систем обробітку ґрунту. Однак слід зазначити, що притискне зусилля регулюється за допомогою гідравлічного циліндра. Завдяки цьому є можливість дистанційного встановлення притискного зусилля кожної окремої секції. Тому ви завжди матимете однакову глибину висіву різних секцій, зокрема тих, що рухаються по сліду трактора.

Секція складається з насіннєвого бункера, загортальних коліс різного призначення (шинами різної ширини та форми протектора), паралелограмної підвіски, дозатора насіння, копіювальних та прикочувальних коліс, пристрою внесення мікрогранулята та очисника рядів. Дві останні позиції комплектуються як опції.

Замість вакууму — надлишковий тиск

Ключовою складовою секції є унікальний за конструкцією й технологічними можливостями дозатор насіннєвого матеріалу, що працює за принципом надлишкового тиску.

Аби чітко розуміти особливість перебігу технологічного процесу, розглянемо його детальніше. Через пневмосистему вентилятор створює надлишковий тиск у висівній камері на рівні 3,5 кПа (це вказаний робочий тиск висівного апарату, що відображається на моніторі). Під час сівби завдяки системі автоматизації і контролю виконання технологічного процесу подається сигнал на електродвигуни, що обертають висівний диск, до отворів якого повітрям притискається насіння. Сингулятор забезпечує прикріплення до одного отвору лише однієї насінини. За суміщення насінини з висівною трубкою отвір диска перекривається притискним роликом і насінина під тиском повітря потрапляє в сошник (швидкість вильоту сягає 16…18 м/с). А звідти — в борозну, створену дисками, і втискається колесом у ґрунт із наступним загортанням V-подібними колесами. Глибина загортання насіння регулюється зміною висоти установки копіювальних коліс до дисків. Налаштування норми висіву здійснюється через пульт керування.

Мінеральні добрива під час висіву — основа отримання високих врожаїв

Сівалку Tempo L оснащено великим бункером для добрив, об’єм якого становить
5 тис. л. Дозування добрив відбувається за допомогою висівного пристрою Fenix III (один на два рядки).

Максимальна продуктивність таких висівних пристроїв становить 350 кг/га під час руху зі швидкістю 15 км/год.

Загальний вигляд сошника для внесення мінеральних добрив

Tempo L 16 — це стабільно висока якість роботи

Висока продуктивність Tempo L 16 дає змогу провести сівбу в оптимальні строки. Завдяки великій ємкості бункера для зерна та добрив сівалка за зміну в змозі більше часу виконувати основну роботу (на рівні 84 %), що забезпечує змінний посів (7 год) в обсязі
160–170 га.

Упродовж випуску сівалок Tempo її конструкція та складові удосконалено до максимуму. Тому сьогодні ми маємо одну з найбільш надійних, як у плані виконання технологічного процесу, так і щодо терміну експлуатації її складових, сівалку. А використання сучасних електронних систем у роботі дає змогу спростити підготовку сівалки до роботи, встановлення норм висівання насіння та внесення добрив (здійснюється за допомогою iPad), контроль процесу сівби тощо.

Аби відсіяти сумніви щодо використання сучасних технологій, особливо електроніки (серед українських аграріїв існує думка, що, мовляв, електроніка лише ускладнює конструкцію сівалки та є ненадійною), компанія Väderstad надає дворічну гарантію на техніку, що випускає. Крім того, за роки своєї діяльності в Україні, компанія налагодила відмінну роботу власної сервісної служби, відділу поставки оригінальних запасних частин, що є головними умовами для беззупинної та ефективної експлуатації техніки. Ви завжди можете розраховувати на кваліфіковану сервісну підтримку від компанії Väderstad, яка надає технічну підтримку у режимі 24/7.

Тому вибір — за вами!

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Налаштування розкидача мінеральних добрив

Тисячі євро можна викинути на вітер, якщо...

Новий рівень сівби з Tempo F

Сівалка Tempo F8 виробництва шведської компанії Väderstad,...

Північний практикум Rubin 12

«Пісок» і «глина» – так двома словами...

Погода

Kyiv
хмарно
1.7 ° C
3.1 °
-0.2 °
93 %
0.9kmh
100 %
Вт
5 °
Ср
6 °
Чт
7 °
Пт
10 °
Сб
12 °