19 Березня 2024

Олійний льон – від 100% рентабельності та низка інших переваг

Виробництво насіння олійного льону в Україні відноситься до галузей, орієнтованих на експорт. За даними Українського клубу аграрного бізнесу, Україна займає 7 місце серед світових експортерів цієї культури.

Найбільш перспективним ринком для українського олійного льону вважається Європейський Союз, який щороку імпортує близько 900 тис. т цієї культури. Основними постачальниками в ЄС є такі країни, як Казахстан, Росія та Канада – до 180–190 тис. т кожна. Обсяги світової торгівлі олійним льоном в 2015 році становили $868 млн, однак ринкові експерти прогнозують, що світовий попит на цей продукт зростатиме. Так, передбачається, що його ринок в США та Канаді (найбільших світових виробниках) в період з 2016 по 2021 р. збільшиться з $250 млн до $308 млн.

В Україні в останні роки також спостерігається поступове збільшення площ під цією культурою. За даними Українського клубу аграрного бізнесу, в 2015 р. олійний льон в Україні було зібрано із площі у 62 тис. га, а валовий збір становив близько 61 тис. т при середній врожайності 1 т/га.

Світова ціна насіння льону в 2009–2015 рр. коливалася в межах 500–700 $/т, однак в 2016 р., на жаль, дещо знизилась. Слід також зазначити, що на сьогодні в країні діє 10% експортне мито на насіння льону, внаслідок чого внутрішня українська ціна дещо нижча від світової.

РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ ОЛІЙНОГО ЛЬОНУ

Поговоримо про рентабельність олійного льону.. Середні витрати на вирощування цієї культури (див. таблицю) становлять від 6,5 тис. грн/га і вище залежно від комплексу чинників (удобрення, насіння, обробіток ґрунту, захист, витрати палива тощо). Таким чином, при ціні насіння льону приблизно 10,400 грн/т (з ПДВ) на умовах EXW і урожайності в 1 т/га, що передбачає мінімальну технологію, рентабельність становитиме приблизно 35–40%. Зрозуміло, що така врожайність і така рентабельність навряд чи викличуть великий ентузіазм у наших аграріїв. Але проблему низької врожайності можна вирішити шляхом використання високопродуктивних сортів і чіткого дотримання технології вирощування льону.

Приблизні витрати на вирощування 1 га олійного льонуСеред різноманіття сортів, зареєстрованих до вирощування на території Україні, слід відмітити німецький олійний льон Лірина. Цей сорт вважається одним із найпродуктивніших у Німеччині за врожайністю й дає в середньому за оптимальних умов та дотримання технології до 2,5–2,9 т/га. Навіть при ціні на олійний льон, яку пропонує ринок сьогодні, врожай 2 т/га може забезпечувати середню рентабельність у 100–170%. А при врожайності від 2,5 т/га середня рентабельність може сягати до 250%. Слід зазначити, що, крім високої рентабельності, вирощування олійного льону має ще цілу низку інших переваг:

  • Можливість вирощування в різних природно-кліматичних зонах України;
  • Стійкість до посухи. Коренева система льону характеризується безперервним ростом у глибину майже до кінця вегетації. Завдяки цьому рослина засвоює вологу із глибших шарів ґрунту і краще витримує посуху порівняно з іншими культурами;
  • Зручність у сівозміні. Олійний льон є альтернативною культурою ярому ріпаку та соняшнику за розміщенням у сівозмінах. Короткий вегетаційний період дає змогу збирати льон наприкінці липня і використовувати його як гарного попередника для озимих зернових;
  • Висока стійкість до обсипання та вилягання;
  • Проста технологія вирощування та стійкість до хвороб і шкідників;
  • Невибагливість до ґрунтів (можуть бути супіщані або суглинисті).

Слід зазначити, що олійний льон ще не набув достатньої популярності серед українських аграріїв, що не в останню чергу можна пояснити поширеним стереотипом про його низьку врожайність і, відповідно, низьку прибутковість. Однак головними причинами низької врожайності цієї культури є використання застарілих сортів, неякісного насіння та недотримання елементарних вимог технології вирощування. На нашу думку, розуміння аграріями потенціалу високої прибутковості олійного льону допоможе зайняти цій культурі гідне місце у структурі посівів сільськогосподарських культур в зоні Степу та Лісо­степу. А ми можемо констатувати, що географія вирощування сорту Лірина щороку розширюється: в минулому році його успішно вирощували в Чернігівській, Київській, Житомирській, Одеській і Миколаївській областях.

Андрій Володимирович Гук, Виконавчий директор ПСП «Агропродукт», Одеська обл., Болградський р-­н:

Середня врожайність олійного льону сорту Лірина, який ми замовляємо в компанії «Ерідон» і вирощуємо вже впродовж трьох років, становить 17–22 ц/га. Хочу зазначити, що потреба в обробці цієї культури фунгіцидами в нашому регіоні відсутня. Iнсектициди ми теж фактично не застосовуємо – за останніх три роки провели лише одне обприскування. Втім, посушливий регіон передбачає вищу норму висіву насіння – ми висіваємо 52–55 кг/га.

Микола Дмитрович Сівта, Головний агроном ТОВ СП «Трейдагропостач­ 200», Київська обл., Броварський р­-н:

Сорт Лірина вперше спробували в 2016 р. і отримали врожай у 21 ц/га, при тому, що отримали його на 350 га піщаного поля. Перед посівом вносили діамофоску і КАС. По вегетуючих рослинах вносили мікродобриво Розасоль Бор. Потреби в обробці фунгіцидами та інсектицидами не було. Також у 2016 р. вирощували два вітчизняних сорти і переконалися, що Лірина дає більшу врожайність, а її рослини не демонструють строкатість за висотою в полі.

С. А. Хілінський, вчений агроном

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2016

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Забур’яненість посівів гречки залежно від систем удобрення

ПРОБЛЕМА БУР’ЯНІВ У ПОСІВАХ ГРЕЧКИ Гречка є важливою круп’яною...

Оптимiзацiя способу сiвби гречки

Найкращими для вирощування гречки є легкі за...

Як реагує горох на змінну норму висіву

У проведеному польовому експерименті ми вивчали, чи...

Погода

Kyiv
хмарно
1.7 ° C
3.1 °
-0.2 °
93 %
0.9kmh
100 %
Вт
5 °
Ср
6 °
Чт
7 °
Пт
10 °
Сб
12 °