29 Березня 2024

Вирощування вівса. Мінімум затрат – максимум вигоди

Існує безліч можливостей використання вівса: чисте зерно або в суміші з іншими культурами, як свіжий корм або силос з рослинної маси, як основна культура або рослина другого врожаю.

БЕЗЗАПЕРЕЧНІ ПЕРЕВАГИ 

У порівнянні з кукурудзою та іншими зерновими культурами овес має цілий ряд переваг:

  • Холодостійкий овес, що належить до групи С3-рослин, визріває навіть тоді, коли більш теплолюбні С4-рослини кукурудза або просо не ростуть.
  • Зміщений у часі цикл розвитку в порівнянні з кукурудзою розширює проміжок для внесення добрив. Це дозволяє скоротити витрати на сільгоспроботи, працю персоналу і техніку.
  • Процесс дозрівання вівса більш розтягнутий в порівнянні з іншими зерновими, отже, є більший запас по часу для збирання врожаю.
  • Неможна недооцінювати можливості альтернативного використання зерна вівса, що не скажеш, наприклад, про кукурудзу: якщо існує попит на вологу біомасу, можна збути продукт на цьому ринку. Якщо в урожайний рік прогнозують великі пропозиції на ринку силосної кукурудзи, овес може піти в обмолот.

ВИРОЩУВАННЯ ВІВСА ЯК ОСНОВНОЇ КУЛЬТУРИ 

Для використання всієї рослини рекомендується вирощувати овес як основну культуру в регіонах з помірним прохолодним кліматом. У таких регіонах пізній збір попередньої культури, як правило, виключає отримання другого врожаю. До того ж клімат не дозволяє вирощувати теплолюбні культури, такі як сорго. В даному випадку перевагу слід віддавати сортам вівса з високою врожайністю зерна і розвиненою вегетативною системою, визрівання яких відбувається не занадто швидко.

Поряд зі своєчасним висівом із середньою густотою велике значення має достатнє удобрення вівса азотом – всього близько 140-150 кг азоту на гектар, включаючи Nmin. Необхідно приділити увагу і захисту вівса від хвороб, бур’янів. Внесення фунгіцидів рекомендується як превентивний захід при високому ризику ураження вівса хворобами. Без гербіцидів часто можна обійтися, використання регуляторів росту обмежується своєчасним внесенням хлорхолінхлорид під час сходів вівса.

… АБО ЯК КУЛЬТУРИ ДРУГОГО УРОЖАЮ 

У родючих районах, де випадає до 600-700 мм опадів, є можливість після збору озимих зернових отримати другий урожай вівса. Для цього овес висівають не пізніше кінця червня-початку липня досить густо, приблизно 400-600 рослин на м2, щоб компенсувати низьке кущіння вівса при довгому дні. Обов’язково вносять азотне добриво 80-100 кг/га, фунгіциди та інсектициди від іржі і попелиці, що є переносчиками вірусів. У той же час, багаторічна практика показує, що вирощування ярого вівса після озимих культур у багатьох випадках виявляється не дуже вигідним. Кращою альтернативою є швидкорослі трави, такі як райграс італійський або однорічний.

ЯК ВИЗНАЧИТИ ЧАС ЗБИРАННЯ ВРОЖАЮ ВІВСА ЯК СИРОВИНИ ДЛЯ СИЛОСУ

Після цвітіння продукти асиміляції не перетворюються на волокна, а відкладаються в зерні в якості запасних речовин. Отже, енергетична цінність і енергетичний запас ростуть до досягнення молочно-воскової стиглості. Потім посилення лігніфікації ускладнює силосування і знижує поживну цінність вівса. Для найкращого використання властивостей вівса як корму або палива для біогазових установок необхідно зібрати врожай вчасно.

Оптимальним часом для збирання в спекотне літо, коли солома швидко дозріває, є кінець періоду молочної стиглості. Вологе літо підтримує асиміляційні апарат рослин, отже, компроміс між врожайністю вівса і якістю досягається на початку молочно-воскової стиглості. До цього моменту колір зерна змінюється відповідно до сорту. Серцевина ще м’яка, але вже виймається цілком з насінної оболонки. Якщо солома до цього часу починає світлішати, вміст сухої речовини в рослині становить 34-38%. Чим більше вміст сухої речовини, тим вище слід зрізати овес – суха солома не придатна для силосування.

Свен Бьозе, Заатен Юніон 

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Забур’яненість посівів гречки залежно від систем удобрення

ПРОБЛЕМА БУР’ЯНІВ У ПОСІВАХ ГРЕЧКИ Гречка є важливою круп’яною...

Оптимiзацiя способу сiвби гречки

Найкращими для вирощування гречки є легкі за...

Як реагує горох на змінну норму висіву

У проведеному польовому експерименті ми вивчали, чи...

Погода

Kyiv
рвані хмари
9 ° C
11.5 °
6.4 °
87 %
3kmh
66 %
Пт
11 °
Сб
18 °
Нд
21 °
Пн
20 °
Вт
13 °