20 Травня 2022

Як підвищити зимостійкість ріпаку?

Вирощування ріпаку є досить ризикованою справою. Одним із головних ризиків, який може вплинути на зниження врожайності культури є кліматичні фактори. Останніми роками найбільшу проблему для нормального росту та розвитку створює нестача вологи на початкових етапах росту та вимерзання посівів навесні.  Для прикладу, в 2019 році посуха розпочалася вже в середині липня через що більшій частині фермерів довелося сіяти ріпак в сухий ґрунт та чекати дощів. Однак отримати опади поталанило далеко не усім, а зима на переважно більшій території України взагалі відзначилась відсутністю снігового покриву. В кінці березня рослини потрапили під екстремальні нічні заморозки (-10-20 °С). Рослини ріпаку, які мали недорозвинену розетку (4-5 листків) та слабку кореневу систему гинули вже за температур -12°С, а рослини, які мали добре розвинену розетку та кореневу систему, витримували заморозки до -16-18 °С. Переліченими природними стресовими факторами все не закінчилось і на рослини, які пережили осінню посуху та весняні заморозки чекали пилові бурі.

Як же уникнути негативних наслідків стресів та вирощувати ріпак з прибутком? Вплинути на несприятливі погодні умови ми дійсно не в змозі, але ми можемо обрати якісний посівний матеріал із високою зимостійкістю, адаптувати обробіток ґрунту до посушливих умов, створити більш сприятливі умови забезпечивши посіви відповідною кількістю елементів живлення та стимулювавши розвиток кореневої системи.

Одним із головних інструментів в досягнені бажаного результату є застосування стимуляторів росту та антистресантів на посівах. Варто відразу відмітити, що антистресанти не зможуть на 100% застрахувати ваші посіви від посухи, однак вони допоможуть мінімізувати втрати, та як наслідок, отримати вищий врожай ніж на необроблених полях.

Починати потрібно з обробітку насіння, який  є важливим агротехнологічним прийомом в формуванні майбутньої врожайності. Пропоную відразу розглянути приклад застосування стимуляторів для обробки насіння на ріпаку (фото 1). Дослід проводився одним із господарств Харківської області з власної ініціативи. Насіння обробляли препаратом Гуміфілд Форте Брікс в.с., в нормі 0,8 л/т. Посів проводили в умовах нестачі вологи.

Фото 1. Харківська обл., обробка насіння – Гуміфілд Форте Брікс в.с., 0,8 л_т_1
Обробка насіння – Гуміфілд Форте Брікс в.с., 0,8 л/т, Харківська обл.

Результат від застосування був добре помітним під час осіннього огляду посівів. На ділянках де застосовувався Гуміфілд Форте Брікс була сформована потужніша коренева система та ширший діаметр кореневої шийки. Це свідчить, що рослини накопичили достатню кількість цукрів, що значно сприяло хорошій перезимівлі. Варто відмітити, що в препараті Гуміфілд Форте Брікс також міститься екстракт морських водоростей, до складу якого входять фітогормони. Вони відіграють ключову фізіологічну роль у процесі проростання насіння. В свою чергу солі гумінових кислот зменшують дію стресів, посилюють обмін речовин, регулюють водний баланс та стимулюють ріст головного кореня та кореневих волосків.

Важливу увагу варто приділити внесенню борних добрив з осені, що також значно впливає на перезимівлю рослин. Бор – це малорухомий елемент в рослині, але мобільний в ґрунті і особливо легко промивається на легких ґрунтах. Нестача даного елементу може проявлятися ще з осені у вигляді червоно-фіолетового забарвлення листків та їх деформації. Нестача бору призводить до розтріскування кореневої шийки, а в окремих випадках навіть до відмирання точки росту. При правильному підживленні рослин бор рекомендується вносити в фазу 4-6 листків з нормою внесення біля 25 г на 10 ц очікуваного врожаю на гектар. Компанія «Агротехносоюз» рекомендує в таких випадках вносити препарат Фульвігрін Бор в.с. Переваги препарату в тому, що його формуляція є абсолютно унікальною! До складу препарату крім бору в легкодоступній формі входять ще й фульвові кислоти. Застосувавши препарат Фульвігрін Бор в фазу 4-6 листків ви: забезпечуєте рослини бором, допомагаєте рослинам уникнути розтріскування стебла та пов’язаних із цим розвиток хвороб, а за рахунок фульвових кислот підвищуєте зимостійкість, додатково стимулюєте засвоєння елементів живлення з ґрунту та внесених добрив та стимулюєте закладання генеративних органів, яке відбувається з осені!

Важливо! У випадках, коли отримали пізні сходи і потенційно залишається мало часу до настання заморозків, компанія «Агротехносоюз»  рекомендує провести додаткове внесення стимуляторами та антистресантами по вегетації.

Черкаська обл., фаза внесення 5-6 листків – Фульвігрін Бор в.с., 1,0 л_га
Фаза внесення 5-6 листків – Фульвігрін Бор в.с., 1,0 л/га, Черкаська обл.

За стандартної технології (урожайність до 3 т/га) рекомендується зробити бакову суміш препаратів Фульвітал Плюс в.с., 0,35 л/га + Гуміфілд ВР-18 в.с., 0,3 л/га (при застосування сухої форми препаратів норма препарату Фульвітал Плюс з.п., 0,1 кг/га + Гуміфілд в.г., 0,05 кг/га).

За інтенсивної технології (урожайність понад 3 т/га) рекомендується провести внесення суміші препаратів, які посилені фітогормональною дією Фульвігрейн Стимул в.с., 0,3 л/га + Фульвігрейн Класик в.с., 0,3 л/га.

Доцільно починати внесення з фази 3-4 справжніх листків на ріпаку. Внесення забезпечує рівномірний та одночасний розвиток рослин, прискорює ріст рослин, підвищує засвоєння елементів живлення, що в сумі посилює стійкість рослин до стресових факторів та допомагає краще перезимувати.

У випадках, коли отримали сходи в умовах нестачі вологи дуже важливо стимулювати ріст та розвиток кореневої системи, тому компанія «Агротехносоюз» рекомендує:

За стандартної технології (урожайність до 3 т/га) вносити препарат Гуміфілд ВР-18 в.с., 0,4 л/га або Гуміфілд в.г., 0,1 кг/га.

За інтенсивної технології (урожайність понад 3 т/га) вносити Фульвігрейн Класик в.с., 0,4 л/га.

Внесення також доцільно проводити починаючи з фази 3-4 листків ріпаку. Внесення забезпечує: стимулювання росту кореневої системи до вологого шару ґрунту та ріст кореневих волосків, посилює обмін речовин та синтез амінокислот, що в сумі забезпечує посилення посухостійкості.

Як же діяти в умовах весняних заморозків? Варто щось вносити чи ні? В кінці березня початку квітня 2020 року по території України пронеслась хвиля заморозків. Величезна кількість фермерів почала звертатись за порадами до спеціалістів компанії «Агротехносоюз» щоб врятувати товарні посіви. Рекомендації подіяли, й ті хто ними вчасно скористався отримали відповідний позитивний результат.

Кіровоградська обл. Стан рослин на момент внесення препарату Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,5 л_га
Стан рослин на момент внесення препарату Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,5 л/га, Кіровоградська обл.

Для того, щоб наглядно продемонструвати якомога більшій кількості людей, що дійсно існують способи зберегти врожай в умовах заморозків, було закладено декілька дослідів на товарних посівах. Один із них в Кіровоградській області. Після ураження рослин ріпаку озимого було проведе обстеження посівів! Точка росту залишилась живою, але вегетативна маса значно пошкодилась. З метою відновлення посівів було запропоновано до застосування антистресант Гуміфілд Форте Аміно в.с., в нормі 0,5 л/га.

Кіровоградська обл. Стан рослин через 4 дні після внесення
Стан рослин через 4 дні після внесення, Кіровоградська обл.

Як можна побачити на фото, рослини після застосування антистресанту Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,5 л/га розвиваються значно краще! За рахунок дії амінокислот та солей гумінових кислот вдалося зберегти більшу частину вегетативної маси в якій відбувалися процеси фотосинтезу! Швидше почалося відростання нових листків! На посівах без внесень рослини скинули пошкоджені листки, а відростання нових було повільним.

Стан рослин на контрольній ділянці
Стан рослин на контрольній ділянці

Стан рослин через 4 дні після внесення антистресанту Гуміфілд Форте Аміно
Стан рослин через 4 дні після внесення антистресанту Гуміфілд Форте Аміно

На необробленій ділянці врожайність склала 21 ц/га, а на обробленій 24 ц/га! Тобто при вчасному застосуванні препарату Гуміфілд Форте Аміно в.с., в нормі 0,5 л/га отримали приріст врожаю до контролю 3 ц/га (+14,3%). Якщо перевести результат в гроші, виходить, що при затратах в 4 євро/га господарство отримало додатковий прибуток 114 євро/га. Подібні внесення проводили й в інший регіонах. Для прикладу в Запорізькій області завдяки внесенні препаратів в Фульвітал Плюс в.с., 0,5 л/га та Фульвігрін Антистрес 0,5 л/га прибавка склала 10 ц/га. В Черкаській області від застосування препарату Гуміфілд ВР-18 в.с., 0,4 л/га прибавка врожаю склала 3 ц/га.

В кінці хочемо додати, що дійсно не існує методу, який би на 100% допоміг подолати чи уникнути наслідків кліматичних стресових факторів. Проте, варто пам’ятати, що дотримання всіх агротехнічних заходів на високому рівні та впровадження сучасних технологій, особливо антистресантів на основі високо біологічно-активних солей гумінових та фульвових кислот допомагає знищити вплив стресів та отримати стабільно високий врожай та прибуток.

Компанія “Агротехносоюз”

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

5 кроків як отримати виповнене насіння ріпаку

ЧЕК-ЛИСТ ДІЙ ДЛЯ РІПАКУ У ФАЗІ БУТОНІЗАЦІЯ...

Професійний підхід до азотного живлення озимого ріпаку навесні

Питання ефективного використання азоту для озимого ріпаку...

Менеджмент посівів ріпаку при виході з зими

У цій статті ми розглянемо найважливіші моменти...

Погода

Kyiv
хмарно
22.1 ° C
22.1 °
22 °
50 %
3.9kmh
100 %
Пт
21 °
Сб
19 °
Нд
12 °
Пн
15 °
Вт
18 °