17 Травня 2022

Як за допомогою польового досліду скоротити витрати на насіння пшениці на 50%

Дослідним шляхом визначаємо найбільш рентабельну схему сівби озимої пшениці для поля в Чернігівській області.

Всеволод Генін, фахівець із ГІС і агрохімії. Розробляє інструменти для точного землеробства з 2013 року. Співзасновник компанії OneSoil
Всеволод Генін, фахівець із ГІС і агрохімії. Розробляє інструменти для точного землеробства з 2013 року. Співзасновник компанії OneSoil

Диференційована сівба має дві переваги. Вона дає змогу збільшити врожайність і заощадити насіння. Але не кожна культура позитивно реагує на зміну норми висіву. До того ж, на результат сівби часто впливають ґрунтово-кліматичні умови. Щоб виробити універсальні рекомендації для тих, хто планує диференційовану сівбу, я з 2014 року проводжу польові досліди на різних культурах. У 2020 році частину з них я ставив на озимій пшениці. Ця стаття – про один із таких експериментів.

Цей польовий дослід я проводив на території агрохолдингу «ІМК» в Україні. В ІМК вирощують кукурудзу, пшеницю та соняшник. Земельний банк холдингу – близько 124 тис. га. Для досліду я обрав поле площею 87 га у Чернігівській області.

Мета експерименту – визначити найбільш рентабельну схему сівби озимої пшениці. Польовий дослід проходив за такою схемою:

  • Пошук обмежувального чинника;
  • Створення карти-завдання;
  • Аналіз врожайності;
  • Підбиття підсумків.

ПОШУК ОБМЕЖУВАЛЬНОГО ЧИННИКА

Спочатку я виділив на полі зони продуктивності (це можна зробити безкоштовно в веб-додатку OneSoil – достатньо реєструватися, зберегти своє поле, відкрити вкладку «Сівба» – і через кілька хвилин додаток виділяє зони).

Зони продуктивності на полі озимої пшениці
Зони продуктивності на полі озимої пшениці

Потім, щоб визначити обме­жувальний чинник, я вивчив дані вегетації на полі за чотири останніх роки і проаналізував рельєф, карту схилів і яскравість ґрунту.

Карта схилів на полі експерименту
Карта схилів на полі експерименту

Рельєф
Рельєф

Яскравість ґрунту на полі експерименту
Яскравість ґрунту на полі експерименту

За багаторічними даними вегетації з’ясувалося, що ділянки з високим і низьким NDVI у ключові фази розвитку рослин з року в рік розташовані в одних і тих самих місцях. Отже, зони вегетації на полі стабільні, продуктивність тут не залежить від особливостей культури та кліматичних умов. Обмежує врожайність внутрішній чинник. Аналіз рельєфу, карти схилів і яскравості ґрунту потрібен якраз для того, щоб цей чинник визначити.

При порівнянні цих карт із зонами продуктивності стає зрозуміло, що ні рельєф, ні схил як його похідна не впливають на продуктивність поля. При цьому в яскравості ґрунту і карти зон продуктивності, навпаки, багато спільного.

Зони продуктивності на полі озимої пшениці
Зони продуктивності на полі озимої пшениці

На ділянках високої продуктивності ґрунт темний. Це свідчить про високий вміст органіки. На ділянках низької продуктивності ґрунт світлий. Отже, врожайність у цих зонах обмежує саме вміст гумусу.

СТВОРЕННЯ КАРТИ-ЗАВДАННЯ

Орієнтуючись на розташування зон продуктивності на полі, я склав карту-завдання для диференційованої сівби пшениці. Для тестування обрав чотири норми: 2, 4, 6 і 8 млн насінин на гектар. Середня норма висіву озимої пшениці в агрохолдингу – 4 млн насінин на га, або 200 кг/га.

Карта-завдання
Карта-завдання

Якби я проводив сівбу з єдиною нормою, для поля площею 87 гектарів довелося б закупити 17,4 тонни насіння. В середніх цінах 2020 року ця приблизно 139 тис гривень ($5000).

АНАЛІЗ УРОЖАЙНОСТІ

Після збирання поля 16 серпня я проаналізував карту врожайності. Виділив зони однорідності, ділянки, на яких норма висіву і продуктивність збігаються, підрахував врожайність на них і заніс середні значення до таблиці.

Середня врожайність, т_гаЯК ЗМІНИЛАСЯ ВРОЖАЙНІСТЬ

У зоні високої продуктивності я отримав приблизно однакову врожайність при нормах у 2 і 4 млн насінин на гектар. На одних ділянках норма 2 млн/га дала більшу врожайність, ніж норма 4 млн/га, на інших – навпаки. Водночас при збільшенні норми висіву до 6 млн/га врожайність падає на 0,4 т/га.

У зоні середньої продуктивності ситуація схожа. Урожайність при нормах висіву 2 і 4 млн насінин на гектар відрізняється не дуже помітно, але при нормі висіву 6 млн/га спостерігається чітка тенденція до зниження врожайності.

Читати по темі: Як проконтролювати злакові бур’яни у посівах пшениці?

На ділянках низької продуктивності я отримав зростання врожайності при зниженні норми висіву. Наприклад, при переході від норми висіву 4 млн/га до 2 млн/га приріст врожайності становив 0,15 т/га.

ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ І ЩО З ЦИМ РОБИТИ

Це означає, що диференційована сівба на цьому полі не потрібна. Якщо подивитися на табличку вище, стане зрозуміло, що стабільного зростання врожайності можна досягти при єдиній нормі висіву 2 млн насінин на гектар. Змінна норма не дасть суттєвого приросту врожайності. Але експеримент, на мій погляд, однаково виявився вдалим.

Як за допомогою польового досліду скоротити витрати на насіння пшениці на 50%2За допомогою цього досліду я з’ясував, що стандартну норму висіву 4 млн/га можна сміливо знижувати на 50%, економлячи таким чином на насінні.

Такі ж експерименти минулого року я поставив іще на 13 полях озимої пшениці в різних ґрунтово-кліматичних зонах і всюди отримав однаковий результат. Це означає, при сівбі озимої пшениці норму висіву, принаймні у зонах низької продуктивності, можна знижувати.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Хвороба, яка матиме вирішальний вплив на врожайність зернових

Актуальна інформація про хворобу, яка матиме вирішальний...

Як рекорду досягали й усі труднощі здолали

Продовжуючи минулорічну практику, в цій статті ми...

Стратегія роботи з посівами озимої пшениці та гібридного жита навесні 2022 року

Кожного року з наближенням весняно-польових робіт постає...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °