20 Травня 2022

Ярий ріпак – повноцінна культура сівозміни за дефіциту вологи

У статті ми поділимося досвідом аграріїв Київщини із вирощування ярого ріпаку, а також з’ясуємо, чому на цю культуру варто звернути увагу.

Ярий ріпак – це та культура, на якій потрібно рахувати прибутки в комплексі за три роки. Чому в комплексі? Тому що в перспективі одного року ярий ріпак може бути менш цікавим, аніж соняшник. Але якщо підходити комплексно, то ця культура є гарним попередником під озимі зернові, а ще краще – під кукурудзу. Ярий ріпак забезпечує достатньо часу для накопичення вологи, що особливо важливо в сучасних кліматичних умовах.

Розглянемо для прикладу вирощування ярого ріпаку в 2020 році на базі господарства ПП «Росава-Агро», що в Київській області. Головний агроном цього підприємства використав комплексний підхід до формування сівозміни, описаний вище. Основна мотивація – дефіцит вологи ґрунту.

Рішення про висівання ярого ріпаку прийшло не відразу. В господарстві планували посіяти озимий ріпак у 2019 році, але для цього не було потрібних умов: в літній період бракувало опадів, тож ґрунт був занадто пересушеним.

Отож у ПП «Росава-Агро» прийняли рішення про висівання гібрида ярого ріпаку Культус КЛ компанії NPZ у 2020 році на площі 96 га за технологією, описаною нижче.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ГІБРИДА ЯРОГО РІПАКУ КУЛЬТУС КЛ, ЗАСТОСОВАНА ПП «РОСАВА-АГРО» В 2020 РОЦІ

Попередником виступав ярий ячмінь, після його збирання було внесено під лущення стерні 100 кг/га сульфату амонію. Після часткового проростання падалиці ярого ячменю внесли 180 кг/га комплексного добрива NPK+S (8:19:29+3) і провели оранку. Оскільки ґрунт мав дуже малий запас вологи, то після оранки відразу виконали культивацію для того, щоб розбити грудку. Як було сказано раніше, поле планували засіяти озимим ріпаком.

Навесні перед сівбою провели культивацію, під неї було внесено 150 кг/га аміачної селітри. Висівали гібрид Культус КЛ технології Clearfield з нормою висіву 850 тис. насінин на гектар. Норму висіву вирішили збільшити порівняно з рекомендованою, оскільки сівбу проводили в першій декаді квітня. Після отримання сходів ярого ріпаку було помічено також проростання дводольних бур’янів. Цю проблему зняли препаратом Нопасаран у нормі 1,2 л/га. Після внесення гербіциду через 10 днів було вирішено провести підживлення ярого ріпаку аміачною селітрою в нормі 100 кг/га. (Всі названі норми добрив вказано у фізичній вазі).

Гібрид ярого ріпаку Культус КЛ, ПП «Росава-Агро», Київська область, 2020 р.
Гібрид ярого ріпаку Культус КЛ, ПП «Росава-Агро», Київська область, 2020 р.

Після підживлення, коли рослини досягли висоти приблизно 20 см, було внесено фунгіцид з д.р. тебуконазол (250 г/л) в нормі 1 л/га. Ця діюча речовина забезпечила захист ярого ріпаку від хвороб, а також частково спровокувала рослини до бічного галуження. Це дало очікуваний ефект, оскільки обраний гібрид ярого ріпаку дуже добре реагує на рістрегуляцію і гілкується. До фунгіциду в обов’язковому порядку було додано 0,5 л/га бору (150 г/л) та звичайний інсектицид з д.р. альфа-циперметрином (100 г/л) в нормі 0,15 л/га.

У фазу повної бутонізації перед цвітінням використали інсектицид з д.р. хлорпірифос (500 г/л) і циперметрин (50 г/л) в нормі 0,6 л/г,а щоб максимально знищити на полі прихованохоботника, квіткоїда та першу хвилю капустяної молі, яка мігрувала з посівів озимого ріпаку.

Коли розпочалося цвітіння ріпаку, на полі застосували другий фунгіцид із д.р. боскалід (200 г/л), димоксистробін (200 г/л) у нормі 0,5 л/га разом з інсектицидом з д.р. тіаклоприд (240 г/л) в нормі 0,5 л/га та бором (150 г/л) в нормі 0,5 л/га.

Урожайність у господарстві «Росава-Агро» в умовах посухи 2020 року становила на гібриді Культус КЛ 28 ц/га.

Не будемо рахувати чужих грошей, але зауважимо, що господарство дуже задоволене агрономічним і економічним результатом. Цього року ситуація повторилася (що не дивно за поточних кліматичних умов). Господарство не посіяло озимий ріпак з огляду на нестачу вологи і навесні планує працювати з ярим, але вже з більшими площами, на яких буде висіяно високоврожайний гібрид під класичну технологію Лагонда.

Максим Свириденко, агроном, регіональний представник компанії «NPZ Україна»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

5 кроків як отримати виповнене насіння ріпаку

ЧЕК-ЛИСТ ДІЙ ДЛЯ РІПАКУ У ФАЗІ БУТОНІЗАЦІЯ...

Професійний підхід до азотного живлення озимого ріпаку навесні

Питання ефективного використання азоту для озимого ріпаку...

Менеджмент посівів ріпаку при виході з зими

У цій статті ми розглянемо найважливіші моменти...

Погода

Kyiv
хмарно
22.1 ° C
22.1 °
22 °
50 %
3.9kmh
100 %
Пт
21 °
Сб
19 °
Нд
12 °
Пн
15 °
Вт
18 °