29 Березня 2024

Азот для цукрових буряків

В умовах значного зростання цін на добрива в останні роки актуальності набуває питання їх раціонального використання. Найбільш значущими у формуванні врожаю є азотні добрива, які потребують щорічного поповнення з огляду на мобільність азоту в ґрунті.

ПОТРЕБА ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ У АЗОТІ

Азот необхідний для росту та розвитку рослин цукрових буряків. Він входить до складу білків, органічних основ, нуклеїнових кислот, ферментів і алкалоїдів. Азот може міститися в рослині у вигляді солей азотної кислоти й амонійних солей.

Ознакою дифіциту азоту в рослині є світло-зелене, а згодом жовте забарвлення листя. Спершу ці симптоми проявляються на зовнішній поверхні листків, які потім в’януть і передчасно гинуть. Нові листки – довгі й вузькі, а черешок листка ненормально довгий. Рослина розвивається невилягаючою.

У дерново-підзолистих ґрунтах вміст мінерального азоту не перевищує 0,05%, з них тільки 1–2% становить азот неорганічних сполук. Із неорганічних сполук у ґрунті переважають солі амонію та нітрати.

Цукрові буряки можуть засвоювати азот із нітратів, нітритів, амонійних солей, сечовини, амінокислот, проте в рослині він відновлюється до NH3 і в білках наявний у вигляді групи NH2.

У буряках міститься 57,5% білкового азоту і 42,5% розчинного. Розчинний азот – «шкідливий». Він не вловлюється при очищенні соку і потрапляє в мелясу. Його вміст залежить від ґрунтово-кліматичних умов і кількості внесених азотних добрив.

Результати аналізу на вміст α-амінного азоту дають змогу робити висновки про правильність застосування азотних добрив під цукровий буряк.

У Німеччині на початку 70-х років минулого століття дози азотних добрив під цукровий буряк становили 170–220 кг д.р./га, в 85–90-х роках – 140–180 кг/га, в 2005–10 роках – 90–120 кг/га. В Австрії дози внесення азоту в останні роки становили 80 кг д.р./га, в той час як у 1970 р. – 200 кг/га.

Читати по темі: Підживлення цукрових буряків мінеральними добривами

Особливо шкідливим вважається одностороннє азотне живлення, коли достатнє або навіть надлишкове забезпечення азотом супроводжується нестачею фосфору та калію.

Позитивний вплив азоту на цукристість проявляється тільки на малородючих ґрунтах, де відчувається дефіцит цього елемента. Там, де рівень азотного живлення забезпечує нормальну фотосинтетичну діяльність, збільшення дози азотних добрив до 135–190 кг/га не призводить до збільшення врожайності буряків. Вміст цукру при цьому зменшується на 0,5–1,0%.

Причиною зниження цукристості є підвищений вміст у ґрунті нітратів. Це обумовлює інтенсивне зростання бадилля наприкінці вегетації й затримує процес дозрівання рослин.

Азот для цукрових буряків2Дерново-підзолисті ґрунти мають різну здатність до забезпечення рослин цукрових буряків азотом. Без застосування добрив формується урожай коренеплодів від 10 до 50 т/га. При вирощуванні цукрових буряків на супіщаних ґрунтах із весняним запасом у шарі 0–60 см 120–170 кг/га мінерального і 240–270 кг/га потенційно засвоюваного азоту доза в 40–60 кг/га є оптимальною.

Нітратний і аміачний азот мають однакове значення для цукрових буряків, однак аміачні форми азоту більш ефективні в нейтральному за кислотністю ґрунті, а нітратні – в кислому.

СПОСОБИ ТА НОРМИ ВНЕСЕННЯ ДОБРИВ

При прийнятті рішення про спосіб внесення азотних добрив під цукровий буряк (врозкид чи локально) рекомендується керуватися конкретними ґрунтово-кліматичними умовами. Спосіб стрічкового внесення дає змогу знизити норму азоту приблизно на 20–30%. Це становить 25–30 кг/га азоту і забезпечує отримання тієї ж врожайності та виходу цукру. Ефективність азотних добрив у дослідах при стрічковому способі досягає 80%, а при розкидному – тільки 65%, причому засвоєння азоту цукровими буряками при першому способі відбувається більш рівномірно і переважно в червні-липні.

Цукрові буряки у фазі проростання дуже чутливі до підвищеної концентрації солей у верхньому шарі ґрунту. Небезпека шкідливого впливу мінеральних добрив особливо висока в сухому ґрунті та при поганій ґрунтовій структурі. Серед азотних добрив найбільш фітотоксичні амонійні солі карбаміду.

Виходячи з особливості засвоєння азоту цукровими буряками, стратегія внесення азотних добрив будується таким чином, щоб досягти оптимального забезпечення рослин азотом у перші 2 місяці після сівби і при цьому не пошкодити паростки підвищеною концентрацією солей.

При вирощуванні цукрових буряків у Німеччині сечовину вносять за 3 тижні до сівби, сірчанокислий амоній – за 10 днів. За оптимальних строків внесення добрив (8–14 днів до сівби) можна вносити всю норму азоту в вигляді КАС у дозі до 180 кг/га
з одночасним або подальшим обробітком ґрунту. Якщо ж добрива вносять незадовго до сівби (до одного тижня), то в комбінаціях із гербіцидами ґрунтової дії доза КАС не повинна перевищувати 120 кг/га азоту.

У Німеччині розроблено рекомендації щодо термінів внесення азотних добрив. Так, на ґрунтах середнього і важкого гранулометричного складу в суху весну азотні добрива рекомендується вносити під передпосівний обробіток ґрунту (за необхідності можливе підживлення на початку травня), а в умовах перезволоження – дозовано: перший раз через кілька днів після сівби, другий – у сере­дині травня. На легких ґрунтах у вологу весну азот вносять також дозовано: основну частину – до сівби, використовуючи азотні добрива, стабілізовані інгібітором нітрифікації; підживлення – наприкінці травня.

Низку дослідів, що підтверджують недоцільність застосування високих доз азотних добрив, було проведено в Білорусі (табл. 1). Дослідження проводили на високоокультуреному дерново-підзолистому супіщаному ґрунті (РУП «Дослідна наукова станція цукрових буряків») і легкосуглинистому ґрунті (АК «Снов»).

Таблиця 1. Ефективність застосування азотних добривВнесення високих доз азоту (понад 120 кг/га) призводить до зниження врожайності, цукристості та виходу цукру з гектара. Водночас спостерігається тенденція до збільшення вмісту альфа-амінного азоту в коренеплодах.

Таблиця 2. Розрахунок потреби в азотних добривах методом ЕUFКомпанія КВС спільно із ґрунтовою лабораторією компанії «Зюдцукер» провела оптимізацію доз внесення азотних добрив методом ЕUF (електроультрафільтрації) в 7 різних господарствах. Було встановлено, що незалежно від механічного складу ґрунту, планованої врожайності, попередника та інших чинників дози азотних добрив не повинні перевищувати 120–125 кг/га.

М. О. Лук’янюк, канд. с.-г. наук, доцент, О. М. Барановський, канд. с.-г. наук, О. В. Бобер, компанія KWS

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Захист цукрових буряків в умовах обмеженості

Боротьба з хворобами листя цукрових буряків залишає...

Практичні поради для успішного вирощування цукрових буряків

ПРАВИЛЬНО ВИЗНАЧАЙТЕ СТРОК ОРАНКИ Щоб запобігти надмірному ущільненню...

Огляд сезону-2021 вирощування цукрових буряків

За останніх 30 років площі під цукровими...

Погода

Kyiv
помірний дощ
9.5 ° C
10.9 °
9.3 °
91 %
3.5kmh
100 %
Пт
10 °
Сб
19 °
Нд
22 °
Пн
23 °
Вт
20 °