18 Травня 2022

Комбінований метод боротьби з бур’янами у посівах цукрових буряків

Високої врожайності цукрових буряків при засміченості посівів не досягти. Але зовсім не обов’язково використовувати гербіциди суцільним способом. Скомбінувавши методи хімічної та механічної боротьби з бур’янами, можна заощадити на ЗЗР.

«Так, спосіб працює, але я не хотів би повертатися до нього», – так чи приблизно так відповідають багато буряківників, якщо їх запитують про поєднання механічної обробки міжрядь із внесенням гербіцидів стрічковим способом. Зрештою, вони мають рацію – досягнення селекції та поява гербіцидів селективної дії, які можна вносити суцільно, сприяли успіху в буряківництві.

Однак останнім часом дедалі частіше звертають увагу на механічні способи боротьби з бур’янами. Причина – поява мутантів, стійких до СЗР, а також обмеження на використання тих чи інших препаратів у вже недалекому майбутньому. Саме тому особливо важливими стали пошук і підбір альтернатив звичним хімічним заходам боротьби. Поєднання механічної обробки міжрядь і внесення гербіцидів стрічковим способом – одна з альтернатив, що приваблює буряківників, оскільки дає змогу економити ЗЗР і витрати на них (рис.).

ОСОБЛИВОСТІ КОМБІНОВАНОГО МЕТОДУ

Але чи можливо при цьому варіанті досягти тієї ж ефективності усунення бур’янів без заподіяння шкоди рослинам буряку, що й при суцільному застосуванні гербіцидів? Чи порівнянні витрати? Відповіді на ці запитання покликані дати проведені експерименти та практика. Водночас вони допоможуть встановити межі можливостей технології, визначити її альтернативи та наслідки.

При догляді за посівами цукрового буряку постає завдання: зберігати вільними від бур’янів як відстані між рослинами в рядку, так і міжряддя. Для цього необхідно скомбінувати механізоване розпушування зі стрічковим способом внесення гербіцидів. Ідею можна втілити в життя, провівши дві послідовні операції або ж за один прохід, вдавшись до використання комбінованого агрегату. В Німеччині вже напрацьовано певний досвід роботи з комбінованими знаряддями, отриманий шляхом експериментів і практичного використання.

Рис. Робочі діапазони для розпушування та внесення гербіцидів стрічковим способом
Рис. Робочі діапазони для розпушування та внесення гербіцидів стрічковим способом

Так, консорціум із вирощування цукрових буряків ARGE Nord і консалтингова служба компанії Nordzucker (великий виробник і переробник цукрового буряку) провели порівняння способів внесення гербіцидів. Порівнювали стандартне суцільне обприскування гербіцидом при трьох післясходових обробках із триразовим проходом знаряддя для міжрядного обробітку в поєднанні з обприскувачем, що вносить препарат стрічковим способом. У двох інших варіантах досліду першу або третю післясходові обробки провели суцільним обприскуванням, решту дві обробки виконували комбінованим агрегатом.

Сучасні навісні знаряддя для розпушування завдяки встановленим на них камерам здатні вносити гербіцид точно в міжряддя. Камера розпізнає один або кілька рядків, від розташування яких «відштовху­ється» система рулювання й управління, яка регулює роботу гідравліки пересувної рами. Зміщенням пересувної рами коригується ведення робочих органів строго в установленому сліду (міжряддя). Швидкість реагування систем паралельного водіння і наведення дуже висока, тому роботи можна виконувати, рухаючись зі швидкістю до 8 км/ год. Однак необхідно взяти на замітку, що камера здатна стовідсотково розпізнати буряк тільки після досягнення нею фази 4–6 листків, не раніше.

ОСТАННІ НАПРАЦЮВАННЯ

Захист посівів від бур’янів – найважливіша складова технології отримання високих врожаїв цукрового буряку. Однак при проведенні гербіцидних обробок виникає чимало складнощів.

По-перше, пропозиція препаратів для обробки посівів цієї культури обмежена, а хімічні концерни все рідше і рідше виводять на ринок нові продукти з реєстрацією для використання на цукрових буряках. По-друге, лише вузький спектр гербіцидів залишається «легкотравним» для застосування в бакових сумішах, що важливо, наприклад, при поєднанні гербіцидної та фунгіцидної обробок. Але навіть якщо препарат і допускає його використання в баковій суміші, то при її складанні на практиці трапляються серйозні помилки, які призводять до тотального пошкодження посівів або в кращому випадку – до зниження їх продуктивності. По-третє, часові вікна для проведення обробки проти бур’янів досить вузькі. По-четверте, рослини буряку при використанні гербіцидів відчувають фітотоксичний стрес, що сповільнює їх ріст і розвиток. Водночас боротися з падалицею буряку при насичених культурою сівозмінах стає дедалі складніше.

Всі ці виклики змусили бізнес і вчених по-новому поглянути на проблеми буряківників. Понад десятиліття пройшло з часу усвідомлення «больових точок», перш ніж аграрна громадськість заговорила про нові технології у сфері вирощування цукрового буряку. Відносно недавно компанії KWS і Bayer запропонували свіже рішення для боротьби з бур’янами в посівах цієї культури. Система передбачає використання двох компонентів: спеціального гербіциду, дія якого ґрунтується на інгібуванні ALS-ензимів, і гібридів цукрового буряку, що відрізняються стійкістю до нього.

Така стійкість до ALS-інгібіторів не була створена зумисно. У процесі природного або штучного відбору іноді відбувається спонтанна і природна зміна ензимів. Так сталося і в одному з 1,5 млрд розглянутих фахівцями KWS випадків (знахідку такого роду за масштабами можна порівняти з виявленням єдиної рослини буряка на полі в п’ятнадцять тисяч гектарів). Мутації клітин цукрового буряку, що призвели до появи стійкості до ALS-інгібіторів, і лягли в основу системи Конвізо Смарт. Селекціонери отримали і зареєстрували гібриди, в яких ALS інгібуючий гербіцид не може зв’язатися з ALS-ферментом. В результаті обробки бур’яни гинуть, а буряк продовжує розвиватися, ігноруючи вплив гербіциду і не потерпаючи від фітотоксичності.

Крім того, з системою Конвізо Смарт достатньо лише однієї-двох гербіцидних обробок замість звичних трьох-чотирьох. Отже, нова технологія сприяє скороченню витрат часу і трудозатрат, коштів на ПММ і техніку. Система забезпечує буряківникам велику гнучкість при проведенні обробок, а препарати широкого спектра дії залишаються ефективними навіть у випадку з важкоконтрольованими бур’янами.

ПРИНЦИП ДІЇ

Пристрій для розпушування, що використовується в експерименті, оснащений вібруючими стрілчастими лапами. Встановлені на ньому спеціальні металеві пластини служать для запобігання механічним пошкодженням іще невеликих сходів буряку. Машину доукомплектовано стрічковим обприскувачем.

Читати по темі: Особливості впливу бур’янів на посіви буряків

У обприскувача виробництва німецької фірми Schmotzer розпилювачі кріпляться попарно, кожен на своєму регульованому за висотою штоку. При проведенні перших двох обробок безпосередньо над рядком розташовувався тільки один щілинний плоскоструменевий розпилювач. Під час проведення третьої обробки на ряд спрямовували по два розпилювачі, розташувавши їх асиметрично, таким чином, обприскування рядка можна було виконувати збоку, спрямовуючи струмінь нижче рівня листя буряків. Використання такого підходу внесення гербіциду дало змогу зберегти його високу ефективність і водночас не заподіяти шкоди культурним сходам.

Якість обробки, отримана при застосуванні комбінації механічного та хімічного способів боротьби з бур’янами, відповідала рівню суцільної обробки препаратом. Навіть у міжряддях, куди не потрапляв гербіцид, на пізніх етапах не спостерігалося появи бур’янів. Подальше змикання рядків обме­жило доступ світла в міжряддя і тим самим перешкоджало появі нових сходів бур’янів.

Низька продуктивність комбінованого агрегату компенсується меншою витратою гербіциду
Низька продуктивність комбінованого агрегату компенсується меншою витратою гербіциду

Для збереження ефективності гербіциду важливо звертати увагу на те, щоб розпилювачі розміщувалися перед робочими органами культиватора. В такому разі гербіцид вноситься на чисті листки рослин, а пил, що піднімається лапами розпушувача, розташованими за розпилювачами, менше знижує дієвість препарату.

ТЕРМІНИ ПРОВЕДЕННЯ ОБРОБОК

Успіх боротьби з бур’янистою рослинністю залежить від правильно «вгаданих» термінів її проведення. Комбінована технологія потребує компромісу при виборі оптимальної погоди для розпушування або обприскування. Проблеми, створювані вітром, і знесення робочого розчину порівняно з польовим обприскувачем, якщо розпилювачі стрічкового обприскувача встановлені близько до поверхні ґрунту, не такі вже й значущі. Та й при сильному сонячному випромінюванні рослини буряку зазвичай добре сприймають препарат, оскільки для приготування робочого розчину використовувалося більше води (250 л/ га в перерахунку на ширину стрічки внесення).

Боротьба з бур’янами у посівах цукрових буряків2

Оскільки камерам, що встановлюються на комбінованому агрегаті, важко розпізнати сходи у фазі 2–4-го листка, для першої гербіцидної обробки рекомендують суцільне внесення препарату. Запізнення з першою обробкою при стрічковому способі потребуватиме використання надмірно високої дози гербіциду.

Варто мати на увазі, що в разі сильних дощів механічна обробка міжрядь в місцях зі схилами може сприяти легкій ерозії ґрунтів. Ризик ерозії зростає, якщо дощі випадають відразу ж після проведення обробки. Однак після розпушування ґрунтова структура відновлюється досить швидко. Так, після сильного дощу, що пройшов на другий день після розпушування, ознак ґрунтової ерозії вже не спостерігалося.

ПО СУТІ

Сучасні знаряддя для міжрядного обробітку при використанні засобів автоматичного управління забезпечують більш високу продуктивність у розрахунку на одиницю площі.

Комбінування механічної обробки міжрядь зі стрічковим способом внесення гербіцидів дає можливість надійно контролювати бур’яни в рядку та міжрядді. З’являється можливість скоротити витрату гербіциду на 50–60%.

Витрати на пропоновану технологію боротьби з бур’янистою рослинністю практично ті ж самі, що і при проведенні суцільної гербіцидної обробки.

ПОРІВНЯННЯ ВИТРАТ

Суму витрат при комбінованому способі боротьби з бур’янистою рослинністю порівняли з витратами на суцільну роботу гербіцидами. Витрати на техніку і проведення робіт при використанні комбінованого агрегату за три обробки виявилися істотно вищими, і це на тлі продуктивності, яка була нижчою на 3 га/ год порівняно з суцільним способом внесення. Однак ця різниця в витратах згладилася економією на гербіцидах, використаних за підсумками трьох обробок (таблиця).

Таблиця. Порівняння витрат при суцільному внесенні гербіциду і поєднанні механічного та хімічного способів боротьби з бур’янами

ВИСНОВКИ

Результати дослідів і практичного застосування свідчать на користь комбінованого способу боротьби з бур’янами – як з погляду його дієвості, так і витрат. Такі висновки мають спонукати сільгоспмашинобудівників до створення більш досконалих агрегатів для внесення гербіциду стрічкою й одночасного розпушування міжрядь.

Використання RТК-станцій і GPS-навігації, а також удосконалених сенсорів допоможе в перспективі здійснювати обробки рядків буряків ще на ранніх етапах. Однак, віддаючи перевагу механічним способам боротьби, не варто ігнорувати потенційні ризики ерозії ґрунтів, особливо на горбистій місцевості.

Економічна сторона обробки посівів залежить від продуктивності техніки та економії коштів виробництва. За рахунок останніх можна компенсувати різницю у витратах на машини та проведення робіт при комбінуванні механічного й хімічного способів захисту за один прохід. При цьому використання гербіциду можна буде скоротити на 50–60%.

Якщо стоїть завдання досягти високої продуктивності, то слід розглянути можливість роботи по рядках звичайним польовим обприскувачем, який має для цього спеціальне оснащення. Аграрії з Данії досить успішно випробували роботу польового обприскувача з шириною захвату 27 м на площі 80 га.

Якщо ви віддаєте перевагу цьому способу, звертайте увагу на те, щоб розпилювачі розташовувалися строго над рядками, а коливання штанги по висоті були мінімальними. В такому разі розпушування міжрядь і внесення гербіциду стрічкою можна провести за два проходи в оптимальний для кожного виду операцій час і на оптимальній швидкості, й у підсумку домогтися продуктивності 100 га/ день, а це – майже чотириразова продуктивність простого стрічкового обприскувача.

Франц Хессе, Nordzucker AG, Німеччина

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Огляд сезону-2021 вирощування цукрових буряків

За останніх 30 років площі під цукровими...

Азот для цукрових буряків

В умовах значного зростання цін на добрива...

Погода

Kyiv
сильний дощ
8 ° C
8.2 °
7.6 °
90 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °