Ефективність плантацій малини: польський досвід

0
Ефективність плантацій малини: польський досвід

Вирощування літніх сортів малини у плівковому тунелі забезпечує довший період збору врожаю, тривале постачання ягід на ринок, високу врожайність, якість плодів і потенційно високу прибутковість. Цьому також сприяє вирощування розсадниками широкої гами сортів, доступність конструкцій плівкових теплиць, систем зрошення й удобрення з поливною водою (фертигація) та ін. Однак суттєвою перепоною для розширення насаджень малини в плівкових теплицях стають фінансові затрати.

Малину традиційних (літніх) сортів у Польщі вирощують такими способами:

1) у відкритому ґрунті на агроволокні без зрошення, зі шпалерою на бетонних чи дерев’яних стовпцях – на технічну переробку;

2) у ґрунтовій культурі чи на грядах у відкритому ґрунті (на агроволокні) з краплинним зрошенням, шпалерою на бетонних чи дерев’яних стовпцях – для споживання у свіжому вигляді;

3) у ґрунтовій культурі чи на грядах у плівковому тунелі (на агроволокні) зі зрошенням і удобренням з поливною водою (фертигація), спеціальною шпалерою – для споживання у свіжому вигляді.

Головним чинником прийняття рішення щодо способу вирощування малини в Польщі, крім способу реалізації, є рівень затрат на закладання насадження.

ВІДКРИТИЙ ҐРУНТ

Не спеціалізовані польські господарства з невеликою площею насаджень закладають літні сорти малини за низькозатратною технологією (1880–2350 євро/га). Рослини садять у ґрунт без гряд на шпалері з синтетичного шпагату на дерев’яних чи бетонних, інколи металевих стовпцях.

Спеціалізовані господарства додатково мульчують ґрунт агроволокном і за наявності джерела запроваджують краплинне зрошення та фертигацію; вартість закладання гектара малини зростає до 4,2–5,6 тис. євро, однак суттєво зростає і врожайність. Основна стаття затрат у відкритому ґрунті – придбання саджанців. Залежно від якості, вартість саджанця з «голим» коренем сортів Бескід, Віламетте, Глен Ампл чи Лашка становить 0,35–0,6 євро, а нових сортів Бенефіс, Радзейова, Соколіца в контейнерах – 0,7–0,8 євро. За щільності садіння малини у відкритому ґрунті від чотирьох (схема 4 х 0,5 м) до восьми тисяч (3 х 0,33 м) рослин на гектар затрати на саджанці в розрахунку на гектар становлять1400–6600 євро.

Загальна вартість закладання плантації малини у відкритому ґрунті з урахуванням інвестиційного періоду становить 7,1 тис. євро на гектар (на агроволокні – 9,3 тис. євро) і за нинішніх цін на саджанці й інші засоби виробництва матиме тенденцію до зростання.

Закладання гектара традиційного насадження малини вартістю сім тисяч євро суттєво обтяжує господарство. Використання ж несертифікованих саджанців невідомого походження або заготівля їх із плодоносної плантації призводить до ушкодження вірусами та хворобами кореневої системи, отримання невисокої врожайності й коротшого періоду експлуатації насадження.

ЗАКРИТИЙ ҐРУНТ

Вирощування малини в закритому ґрунті (у плівкових тунелях) видається інвестиційно привабливим.

До загальних витрат на вирощування малини в плівковому тунелі входить амортизація конструкції (з обладнанням), амортизація насаджень і загальні витрати на догляд за плантацією в році плодоношення. На амортизацію відносять витрати на спорудження тунелю, плівку, обладнання й оплату праці, а також закладання насадження і догляд у році садіння.

У витрати на спорудження плівкового тунелю включають придбання металевих конструкцій і плівки, монтаж шпалери з металевими підпорами і дерев’яними розпірками, синтетичний шпагат, пластикові та металеві елементи кріплення, а також монтаж системи краплинного зрошення й удобрення з поливною водою (фертигація). Остання включає ємність і фільтр для води, краплинні лінії та дозатори добрив.

Витрати на закладання насадження малини включають вартість садивного матеріалу, мінеральних добрив, гербіцидів і, залежно від способу вирощування, витрати на мульчматеріали, а також на оплату праці з підготовки ґрунту, формування рядів, садіння рослин та догляд за насадженням.

Читати по темі: Вирощування малини в закритому ґрунті

Витрати на закладання гектара плантації в закритому ґрунті суттєво вищі (до 80 тис. євро) порівняно із традиційною технологією. Значну їх частину поглинає вартість плівки і тунелю, який використовують до 15 років (57,3 тис.), і вартість закладання (10,6 тис. євро).

За таких високих витрат рентабельне вирощування малини у плівковому тунелі можливе лише за умови отримання високих урожаїв якісної продукції та високих цін реалізації.

ЕФЕКТИВНІСТЬ СПОСОБІВ ВИРОЩУВАННЯ МАЛИНИ

Кафедра садівництва Люблінського природничого університету обчислила економічну ефективність сучасних технологій вирощування малини. Використано дані польських садівничих господарств про прямі витрати (вартість матеріалів – органічних і мінеральних добрив для внесення у ґрунт і позакоренево, пестицидів, засобів біологічного захисту рослин, упакувань, води для зрошування та ін.), а також затрати на оплату праці, механізовані роботи, у т. ч. організацію запилення, транспорт, сертифікацію господарства тощо (табл. 1).

Таблиця 1. Прямі витрати на виробництво літніх сортів малини, євро_га

Встановлено, що за врожайності 18,4 т/га витрати на вирощування малини в плівковому тунелі (прямі затрати, амортизація насаджень і тунелю) становлять близько 33 тис. євро на гектар та 38,4 тис. євро за врожайності 26,3 тонні з гектара. У відкритому ґрунті витрати на вирощування на агроволокні в три-чотири рази нижчі, без агроволокна – у вісім разів менші.

Щоб компенсувати витрати на вирощування малини у плівковому тунелі, потрібно отримати гарний врожай і реалізувати його за високою ціною, що забезпечить бажану економічну ефективність (табл. 2). За високих цін реалізації малини літніх сортів урожайність на рівні 6,5 т/га у відкритому ґрунті забезпечуватиме прибутковість навіть з урахуванням додаткових 10–20% прямих і непрямих витрат. Однак при вирощуванні малини у плівковому тунелі витрати суттєво вищі, тому врожайність малини 18,4 т/га в цьому випадку недостатня для вищого, ніж за вирощування на агроволокні у відкритому ґрунті, економічного ефекту (хоча обидва способи прибуткові).

Таблиця 2. Економічні показники виробництва літніх сортів малини залежно від способу вирощуванняЗ огляду на вкладені у спорудження плівкового тунелю значні кошти бажано отримувати кращі результати вирощування малини в закритому ґрунті. Задовільний економічний ефект тут буде лише за врожайності понад 25 тонн з гектара.

ЕФЕКТИВНІСТЬ МУЛЬЧУВАННЯ

У демонстраційному проекті «Фабрика малини» оцінювали також ефективність вирощування традиційних (літніх) сортів малини Лашка, Пжехиба, Радзейова і Соколіца в плівковому тунелі з мульчуванням ґрунту чорною агротканиною (агроволокном) і без нього.

Загальні витрати в розрахунку на гектар становили 70 765 евро, у тому числі 58 215 – вартість тунелю із плівкою, 4900 – шпалера, 5535 – система зрошування (фертигація) та 2117 євро/га – оплата праці. Протягом періоду використання на амортизацію конструкції щороку відносили 5715 євро/га.

Витрати на закладання в цілому становили 11 170 євро на гектар і за наявності мульчування суттєво не різнилися, оскільки відсутність мульчматеріалів не потребує витрат на їх придбання, проте зростають витрати на підготовку ґрунту, видалення кореневих паростків малини та бур’янів.

Різниця між витратами за різних способів вирощування невелика, хоча найменша сума – 14 720 євро/га була при вирощуванні без мульчування ґрунту агротканиною. Середньорічні (за три роки) амортизаційні витрати насадження малини у плівковому тунелі становили 5125 євро на гектар, зокрема, 4910 – при вирощуванні в ґрунті без мульчматеріалів та 5345 євро/га з накриттям ґрунту агротканиною або чорною плівкою.

Для польського садівничого господарства щорічні інвестиційні витрати на рівні 10 840 євро на гектар вважаються досить суттєвими, адже для їх покриття потрібно реалізувати не менше ніж 3,5 т малини за ціною 3,1 євро за кілограм.

Ефективність плантацій малини2Витрати другого року. До витрат другого року включають вартість матеріалів, використання технічних засобів, оплату праці тощо. До матеріальних витрат входять мінеральні добрива для внесення у ґрунт і фертигації, біостимулятори, пестициди (гербіциди), вода для зрошення, акарифаги та допоміжні матеріали (шпагат, кліпси для фіксації пагонів, одноразове пакування, феромонні пастки та ін.). Оплата праці включає кріплення пагонів до шпалери, ручне прополювання, видалення кореневих паростків, формування рослин і їх обрізування після збору врожаю, провітрювання тунелю, згортання плівки та збір урожаю. До інших витрат включено придбання джмелів, сертифікацію господарства, транспортні витрати тощо.

Слід підкреслити, що завдяки значно вищій урожайності витрати на збір малини літніх сортів майже наполовину нижчі, ніж на сорти осінні.

Залежно від системи вирощування і сорту виробничі витрати на вирощування малини суттєво різнилися в межах 19 440–32 630 євро на гектар, на що найбільше вплинула оплата праці на збиранні врожаю. У цілому витрати на вирощування гектара малини, включаючи амортизацію насадження і плівкового тунелю, становлять 30 490-43 685 євро.

Рентабельність вирощування малини в плівковому тунелі суттєво залежить від урожайності сорту та способу вирощування. Найвищої врожайності досягли в насадженнях сорту Соколіца (24,6 т/га), далі, в порядку зменшення, – Пжехиба (19), Радзейова (16,6) і Лашка (13,6 т/ґа). Урожайність завжди вища на ділянках з мульчуванням прикущових смуг агроволокном.

З посаджених навесні 2015 р. саджанців перший врожай отримано в 2016 р. За результатами першого року плодоношення найбільш ефективними виявилися сорт Соколіца на поліпропіленових матах (більше ніж 30 т/га) та агроволокні (понад 20 т/га), а також сорт Пжехиба на матах. Найнижча врожайність у сорту Лашка на поліпропіленових матах у ґрунті без накриття мульчматеріалами.

Різна інтенсивність плодоношення спричинила значну різницю у прибутковості насаджень малини. Для обчислення прибутку взято середньозважену ціну ягід за весь період реалізації.

Ефективність плантацій малини3Найбільшим прибутком і рентабельністю вирізнялося насадження сорту Соколіца на поліпропіленових матах – відповідно понад 51 тис. євро з гектара і 217% та агроволокні – 33870 євро/га і 186%. За врожайності понад 20 т/га частина інвестиційних витрат повертається вже в першому році плодоношення, а за 30-тонної врожайності сорту Соколіца на матах – у перший же рік. За врожайності останнього не менше ніж 20 т/га в наступному сезоні витрати повертаються повністю. Низький прибуток від вирощування раннього сорту Лашка у ґрунті без мульчматеріалів і на пропіленових матах спричинено зимовими пошкодженнями.

Отже, ефективне вирощування малини у плівковому тунелі потребує досить високих інвестиційних витрат, досвіду та дотримання технології. Основні чинники його прибутковості – висока врожайність і більш тривалий період ефективного використання плантації. Для повернення затрат на закладання плантації малини необхідно не менше ніж три роки плодоношення з урожайністю не нижче ніж 15 тонн із гектара.

О. В. Мельник, «Новини садівництва», за матеріалами польського демонстраційного проекту «Фабрика малини»

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

немає записів для відображення