01 Липня 2022

Елатус® Ріа: гарні новини з полів Західної України

Щороку аграрії стикаються з новими викликами при вирощуванні сільськогосподарських культур, не став винятком і сезон-2020. Цей рік запам’ятався аграріям Західної України не лише дією низьких температур на озимі культури після відновлення вегетації, недостатньою вологозабезпеченістю в період формування продуктивного стеблостою у квітні та рясними дощами у травні (180–320 мм опадів), а й інтенсивним розвитком хвороб.

Під впливом комплексу чинників знизився «імунітет» рослин, що призвело до інтенсивнішого ураження хворобами: до звичних септоріозу та борошнистої роси додалася іржа. Перші прояви ураження іржею посівів озимої пшениці спостерігалися ще восени попереднього року на полях Чернівецької, Хмельницької, Волинської та Тернопільської областей. Як правило, це були ранні посіви, і на них фіксували ураження на рівні 1 бал у 10–15% рослин.

Усім господарствам, де було виявлено септоріоз та іржу в осінній період або навесні під час моніторингу посівів, рекомендували інноваційний фунгіцид Елатус® Ріа. Це еталон у контролі іржі й септоріозу не тільки в Україні, а й у світі, що забезпечує унікальна діюча речовина солатенол™ із хімічної групи карбоксимідів.

Переваги препарату Елатус® Ріа:

  • тривалий період захисної дії – 6–7 тижнів після внесення;
  • висока ефективність проти широкого спектра хвороб;
  • найвища активність у контролі іржі й септоріозу;
  • безпечне використання в бакових сумішах;
  • гарантоване збереження урожайності.

У 2019 році Елатус® Ріа продемонстрував свою унікальність і переваги у промислових посівах та виробничих дослідах західного регіону на загальній площі 120 тис. га, а вже 2020 року – на площі 240 тис. га, до того ж в умовах, коли ефективність препарату справді було «жорстко» випробувано на міцність і якість.

Особливу увагу привернули препарат Елатус® Ріа і система вирощування озимої пшениці від «Сингента» в ПП «Україна-Агро-2С» в Хмельницькій області. В цьому господарстві порівнювали системи вирощування різних компаній за ефективністю фунгіцидів і кінцевою оцінкою, звісно, була урожайність (табл. 1, 2).

Таблиця 1. Системи захисту озимої пшениці при дослідженніТаблиця 2. Порівняння систем захисту від ураження основними хворобами«Я не хочу випробовувати долю і ризикувати загальним результатом на котромусь із етапів вирощування. Надто дорога наша високотехнологічна система догляду, – розповідає Ігор Руденький, головний агроном ПП «Україна-Агро-2С». – Велику увагу ми зосереджуємо на фунгіцидах, частка яких у структурі витрат суттєва. А отже, важливо точно розуміти, скільки разів, у які терміни і якими продуктами оптимально обробити посіви, щоб якісно захистити рослини від хвороб».

Господарство вже звикло до високих показників урожайності пшениці. Ось, скажімо, торішню цифру 7 т/га на круг тут вважають низькою, бо в попередні роки отримували по 8–9 т/га. Ігор Руденький каже: «Свій план не дотягнув», – хоча порівняно із сусідами результат набагато кращий.

«Минулого сезону на всі культури дуже вплинула осіння посуха, – продовжує агроном. – На пшениці, крім цього, втратили під час збирання через сильні дощі, які шкодять урожайності ось уже другий сезон поспіль. Особливо погіршується якість, наприклад, два роки тому починали збирати пшеницю 2-м класом, а закінчили 5-м.

Взагалі, у нас є запланована технологія, під яку готуємо основний набір елементів. Проте завжди є нюанси, тому не зациклюємося на шаблонах і догмах, а діємо залежно від ситуації. Скажімо, норму висіву визначаємо залежно від сорту, вологи, термінів сівби пшениці. В екстремальних умовах осені 2019 року часом доводилося підвищувати показник до 5 млн, але за нормальної зволоженості і в оптимальні терміни середня норма висіву становить 3,5 млн.

На пшениці ми активно працюємо регуляторами росту: вносимо їх мінімум двічі – у 30–32 фазу розвитку і потім перед виходом прапорцевого листка. Фунгіцидну обробку проводимо щонайменше тричі, а коли багато дощів, то й чотири рази.

З огляду на теплу зиму, розуміємо, що і в нинішньому сезоні від хвороб відпочити не вдасться. На першому етапі у нас це передусім борошниста роса, кореневі та прикореневі гнилі навесні. Де-не-де помітно снігову плісняву. Основне ж завдання – конт­роль септоріозу впродовж вегетації. У другій половині додається ще фузаріоз, часто в період наливу колосу активізується альтернаріоз. Для їх контролю проводимо третю обробку.

Уже кілька сезонів поспіль для фунгіцидного захисту використовуємо препарат Елатус® Ріа від компанії «Сингента». Застосовуємо його переважно в повній нормі під час другої обробки, по підпрапорцевому листку. Він ефективно рятує від септоріозу, пшениця спокійно витримує до обробки колосу. Негативного впливу на рослину не помічали ніколи. Та й співвідношення ціна–якість має для нас велике значення, з цим препаратом тут теж усе нормально», – зазначає Ігор Руденький.

На підтвердження слів агронома можна подивитися на фото (рис. 1). Виникає риторичне запитання: де зображено систему захисту від «Сингента» з Елатус® Ріа (20 днів після внесення), а де конкурентну систему? Відповідь очевидна!

Рис. 1. Рослини з ділянок з різними системами захисту рослин
Рис. 1. Рослини з ділянок з різними системами захисту рослин

Крім того, всі наведені вище дані підтверджуються при дослідженні посівів за допомогою супутникового моніторингу й аналізу даних безпілотника (дрона).

Рис. 2. Індексна карта досліджуваного поля на різних системах захисту рослин: 20 діб після внесення Елатус® Ріа в Т2. Зеленіше – то краще!
Рис. 2. Індексна карта досліджуваного поля на різних системах захисту рослин: 20 діб після внесення Елатус® Ріа в Т2. Зеленіше – то краще!

Система захисту від «Сингента» в цьому господарстві продемонструвала набагато кращу ефективність у контролі всіх ключових хвороб. До того ж за допомогою цифрової агрономії було виявлено на 5,8% активніший процес фотосинтезу, що й підтвердила вища на 790 кг/га урожайність.

Рис. 3. Аналіз індексної карти досліджуваного поля на різних системах захисту рослин: активність процесу фотосинтезу на ділянці поля, де було використано Елатус® Ріа (20 днів після внесення), вища на 5,8% порівняно з Фунгіцид Б (триазол + стробілурин + SDHI)
Рис. 3. Аналіз індексної карти досліджуваного поля на різних системах захисту рослин: активність процесу фотосинтезу на ділянці поля, де було використано Елатус® Ріа (20 днів після внесення), вища на 5,8% порівняно з Фунгіцид Б (триазол + стробілурин + SDHI)

З огляду на все сказане можна зробити такий висновок і висловити рекомендацію для аграріїв України. Препарат Елатус® Ріа – це справді неодмінний елемент в інтенсивних технологіях для досягнення ще амбітніших показників урожайності.

Станіслав Горпинюк, старший технічний експерт компанії «Сингента», Західний бізнес-регіон

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Септоріоз озимої пшениці: що треба знати про хворобу?

Останніми роками на території України фітопатологічна ситуація...

Хвороба, яка матиме вирішальний вплив на врожайність зернових

Актуальна інформація про хворобу, яка матиме вирішальний...

Погода

Kyiv
чисте небо
30.4 ° C
30.4 °
30.4 °
51 %
0.5kmh
0 %
Пт
30 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °