08 Серпня 2022

Соняшник. Попередні дослідження

Один у полі – не воїн, один у полі – агроном. І він, на відміну від одинокого воїна, здатен самотужки здолати цілі армії хвороб, шкідників і бур’янів, які атакують посіви впродовж сезону. Та навіть найдосвідченішим іноді не завадить дружня порада чи рекомендація. Тож вам у допомогу ми пропонуємо календар агронома. Й першу його сторінку присвячуємо не польовим роботам, а лабораторним дослідженням – адже отримані результати можуть суттєво полегшити подальшу вашу працю та перебіг всього агросезону.

У ФОКУСІ – НАСІННЯ

Найперше, на що варто перевірити придбаний посівний матеріал соняшника – енергія проростання та схожість. Адже від них залежить життєздатність насіння та швидкість його проростання.

Згідно з дослідженнями «Інституту здоров’я рослин», 5,5 % насіння соняшника у 2020 році мало схожість нижче 85%. Спираючись на  ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості», таке насіння не рекомендовано висівати.

Дослідження насіння соняшнику на схожістьКрім того, обов’язково проконтролюйте якість протруєння насіння, в тому числі й протруєного заздалегідь. І не забудьте дослідити також насіння гібридів, стійких до трибенурон-метилу та імідазолінонів. Адже на ринку знаходяться недобросовісні продавці, що продають звичайні гібриди під виглядом стійких. І якщо застосувати на посівах, що не володіють цією стійкістю, гербіциди, це призведе до прояву ознак сильного фітотоксу на рослинах, аномальності, а інколи – й повної загибелі посівів.

Тож якщо маєте сумніви щодо якості посівного матеріалу – розвійте їх: https://cropcare.institute/nasinya

ПЕРЕВІРТЕ ЯКІСТЬ ЗАХИСТУ 

Навіть якщо насіння якісне, це ще не запорука успіху. Адже впродовж вегетації воно має отримати ще й належний захист. А це, зважаючи на рівень підробок на агрохімічному ринку, не завжди можливо. Тому навіть якщо ви роками купуєте ЗЗР в одного постачальника, не полінуйтеся провести контрольну перевірку в лабораторних умовах. Показник, на який варто дослідити ЗЗР, – вміст діючої речовини. І якщо він не відповідає вказаному на етикетці, ви зможете повернути неякісний препарат. Або ж зрозуміти, з чим його можна скомбінувати (якщо повернути неможливо).

Тож подбайте про захист посівів вже зараз: https://cropcare.institute/szr

І ЗАБЕЗПЕЧТЕ ПОВНОЦІННЕ ЖИВЛЕННЯ 

«Застосування добрив – доволі затратна частина виробництва сільгосппродукції, тому необхідно бути певним, яку діючу речовину ви вносите, і чи відповідає її кількість зазначеній на етикетці, – щоб замість цінних добрив ви не застосували незрозуміло що», – радить науковий співробітник «Інституту здоров’я рослин» Сергій Сальніков.

Якість добривОсновні показники, що відповідають за якість та оригінальність добрив, – це вміст діючої речовини, волога, густина, рН тощо. Й навіть якщо один із них не в нормі, ваші посіви ризикують недоотримати заплановане живлення.

Крім того, варто зважати на те, що в добривах, окрім елементів живлення, наявні й додаткові компоненти, і вони не завжди можуть бути належної якості, що в кінцевому рахунку також негативно відіб’ється на рослинах і ґрунті. Тому проконтролюйте всі ці нюанси вже зараз: https://cropcare.institute/dobriva

NB!

Не можна не згадати й про необхідність дослідження ґрунту, якщо ви його не провели з осені. Адже соняшник має певні особливості оптимального живлення, окрім стандартних NPK. Так, надзвичайно важливими для культури є й магній, сірка та кальцій, серед мікроелементів – бор, марганець, молібден, залізо, мідь та цинк.

Згідно з науковими даними, на формування 1 т продукції соняшника потрібно: N-55 кг, Р-24 кг, К-11 кг, Са-60 кг, Мg-20 кг, S-30 кг, Fe-88 г, Mn-60 г, Zn-50 г, В-65 г, Сu-12 г, Мо-0,5 г.

Важливі елементи живлення соняшникуКрім того, варто взяти до уваги доступність елементів живлення, на яку можуть впливати різноманітні фактори, як то: рівень рН ґрунту, вологість, вміст органічної речовини та інші показники. Тож обирайте комплексне дослідження ґрунту полів під соняшник: https://cropcare.institute/grunt

Залежність використання добрив від pH грунтуА ми перегортаємо першу сторінку нашого календаря з вирощування соняшника і починаємо готуватись до наступної.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ