08 Серпня 2022

Кукурудза. Попередні дослідження

Один у полі – не воїн, один у полі – агроном. І він, на відміну від одинокого воїна, здатен самотужки здолати цілі армії хвороб, шкідників і бур’янів, які атакують посіви упродовж сезону. Та навіть найдосвідченішим іноді не завадить дружня порада чи рекомендація. Тож вам у допомогу ми пропонуємо календар агронома. Й першу його сторінку присвячуємо не польовим роботам, а лабораторним дослідженням – адже отримані результати можуть суттєво полегшити подальшу вашу працю та перебіг всього агросезону.

ПОЧИНАЄМО ІЗ ЗЕРНИНИ 

Крок перший – перевірити придбаний посівний матеріал кукурудзи в лабораторних умовах. В першу чергу, на енергію проростання, схожість та чистоту. Адже енергія проростання характеризує життєздатність насіння, від якої залежить поява ранніх і рівномірних сходів, схожість вказує на кількість схожого насіння у відсотках від загальної кількості насінин, а чистота – на вміст насіння культури в досліджуваному зразку у відсотках.

Згідно досліджень «Інституту здоров’я рослин», 58% насіння кукурудзи у 2020 році мало схожість нижче 92%. Спираючись на ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості», таке насіння не рекомендовано висівати.

Дослідження насіння кукурудзи на схожість Крім того, варто перевірити й якість протруєння насіння – щоб ваші посіви гарантовано отримали належний захист від хвороб і шкідників на початкових етапах росту та розвитку. Тільки в такому випадку ви забезпечите майбутнім посівам гарний старт: https://cropcare.institute/rosliniy_material

ЧИМ МИ ЗАХИЩАЄМО ПОСІВИ? 

Крок другий – перевірити оригінальність придбаних препаратів. Адже не секрет, що ситуація з підробками засобів захисту рослин і добрив сьогодні на ринку склалася критична: за приблизними даними, близько третини пестицидів та агрохімікатів є фальсифікатом. Причому йдеться як про завезення такої продукції з-за кордону, так і про локальне виробництво підробок.

Тож щоб не витратити кошти даремно, перевірку оригінальності ЗЗР варто довірити науці. В «Інституті здоров’я рослин» визначають близько 300 діючих речовин у препаратах, а також їх концентрації. І якщо заявлені діючі речовини не відповідають знайденим, аграрій може повернути препарат або ж комбінувати його з іншим – у випадку, якщо повернути його неможливо.

Перевірити оригінальність придбаних ЗЗР можна тут: https://cropcare.institute/szr

… І ЧИМ ЇХ «ГОДУЄМО»?

Нарешті, крок третій – звернути увагу на добрива. Адже шанс натрапити на неякісний продукт в цьому випадку не менший, ніж із засобами захисту рослин. Йдеться не лише про нестачу елементів в добриві чи їх заміну, а й про те, що багато виробників добрив хитрують і вказують вміст окремих елементів у валовій формі, з яких лише певна частина є в доступній формі.

«В 2020 році фахівцями «Інституту здоров’я рослин» було проведено майже 4 000 досліджень добрив досліджувалися мінеральні добрива, мікродобрива, добрива на органічній основі та меліоранти, – розповідає науковий співробітник Інституту Сергій Сальніков. – І приблизно 4,5 % проб не відповідали заявленим якісним показникам. В основному, це була нестача тих чи інших заявлених елементів живлення».

Дослідження зразків добривОсновні показники, на які варто перевірити придбані добрива – це вміст діючої речовини, волога, густина, лужність, рН тощо. Тож не баріться з цим: https://cropcare.institute/dobriva

NB!

І для тих, хто не провів дослідження ґрунту з осені – нагадуємо, що шанс ще є. Спитаєте – навіщо? Звісно, щоб розуміти, які добрива варто вносити для оптимального живлення. І зараз ми не лише про азот, фосфор і калій.

Важливі елементи живлення кукурудзиТак, кукурудза потребує сірки, кальцію, магнію, марганцю, бору заліза та цинку. Та зверніть увагу на те, що, за даними «Інституту здоров’я рослин», сьогодні на більшості території України відзначається зниження вмісту мікроелементів у ґрунтах порівняно з попередніми роками. Паралельно, знижується й доступність багатьох із них через стрімке підкислення ґрунтів сільськогосподарських угідь. На ґрунтах із показниками нижче рН 6 погіршується розвиток кореневої системи та стебла рослин кукурудзи.

Тож покваптеся дізнатися, що «приховують» ваші ґрунти: https://cropcare.institute/grunt

pH грунтуА ми перегортаємо першу сторінку нашого календаря з вирощування кукурудзи і починаємо готуватись до наступної.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ