Після ночі настає день, або як працює Моддус®

476
Після ночі настає день, або як працює Моддус

ІСТОРІЯ ПРО «ЗІПСОВАНИЙ ТЕЛЕФОН» З НІМЕЧЧИНИ В УКРАЇНУ

Ярослав Горняк, глобальний технічний менеджер, Syngenta, Швейцарія
Ярослав Горняк, глобальний технічний менеджер, Syngenta, Швейцарія

Звідки виникла історія про вплив світла на ефективність Моддус®? Коли до мене звернулися колеги з України із запитанням, як впливає інтенсивність сонячного світла на ефективність Моддус®, я спочатку подумав про неточний переклад у листі або помилку в формулюванні термінів. Дивне питання. Виявляється, в Україні є цікава історія про це. Багато конкурентів та експертів тут говорять, що ефективність Моддус® дуже залежить від сонячного світла і він не працює без освітлення. Ця історія схожа на гру «Зіпсований телефон».

Насправді було так: під час запуску Моддус® у Німеччині в одному з ранніх повідомлень ще в далекому 1994 році використовували картинку в буклеті, в якій йшлося про сприятливі та несприятливі умови для застосування регуляторів росту. Логічно, адже обприскувати під час дощу – не дуже гарна ідея! Саме це і стало причиною непорозуміння і спотвореного тлумачення.

Нижче – картинка саме з оригінального красивого буклета про Моддус® з Німеччини.

Після ночі настає день, або як працює Моддус-2Після ночі настає день, потім знову ніч, потім день… Це нормально. Протягом доби в рослині інтенсивність різних біохімічних процесів природно змінюється. Це закономірно залежить від умов освітленості й температури. Чим більше світла, тим більше цукрів утворюється завдяки фотосинтезу і тим більше їх (цукрів) переміщується від листя до точок росту або плодів. Різне поглинання, переміщення активних речовин, у тому числі й регуляторів росту, пов’язане тільки з закономірними змінами біохімічних процесів, що залежать від умов, які змінюються протягом доби, але ніяк не пов’язане зі специфікою трінексапак-етилу або інших подібних продуктів.

ЯК РЕАЛЬНО ВПЛИВАЄ СВІТЛО НА ЕФЕКТИВНІСТЬ МОДДУС®?

Навпаки, в стресових умовах тринексапак-етил – найбільш безпечний регулятор росту порівняно з іншими, що підтверджено численними дослідженнями та історіями з полів.

Мій власний досвід: кращі умови для отримання найкращого ефекту будь-якого регулятора росту – це саме в умовах розсіяного освітлення (тонкий шар хмар). До того ж це оптимальні умови для максимальної продуктивності фотосинтезу сільськогосподарських культур.

Як реально впливає світло на ефективність Моддус®? Ми давно вивчили це в рамках глобальних програм досліджень Моддус®!

У дослідах 2007 року, проведених у Гіссенському університеті в Німеччині, де було штучно створено різні умови освітлення з дотриманням принципу єдиної відмінності, встановлено, що Моддус® однаково ефективний за будь-яких умов освітлення, що повністю спростовує чутки про залежність його ефективності від світла.

Рис. 1. Висота рослин пшениці озимої залежно від освітлення при застосуванні Моддус®, Гіссенський університет, Німеччина, 2007 р.
Рис. 1. Висота рослин пшениці озимої залежно від освітлення при застосуванні Моддус®, Гіссенський університет, Німеччина, 2007 р.
Рис 2. Маса 1000 зерен залежно від освітлення при застосуванні Моддус®, Гіссенський університет, Німеччина, 2007 р.
Рис 2. Маса 1000 зерен залежно від освітлення при застосуванні Моддус®, Гіссенський університет, Німеччина, 2007 р.

Хочу вас заспокоїти: Моддус® залишається ефективним за будь-яких умов освітлення. За десятки років цей продукт завоював довіру аграріїв у всьому світі та залишається найбільш поширеним і популярним регулятором росту з такими бонусними властивостями, як додатковий позитивний вплив на кущення, розвиток кореневої системи і запобігання виляганню. Наприклад, у Німеччині регуляторами росту обробляють близько 70% зернових культур, а кожен 2-й гектар із них оброблений продуктами родини Моддус®!

Така довіра фермерів ще раз підтверджує надійність, ефективність і безпеку Моддус®. Ми не зупиняємося і постійно вдосконалюємо наші продукти.

Незабаром в Україні з’явиться ще інноваційніший регулятор росту, який теж посяде почесне місце в технології вирощування високих урожаїв зернових культур.

Ярослав Горняк, глобальний технічний менеджер, Syngenta, Швейцарія

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram