08 Серпня 2022

Подбайте про імунітет вашого саду

Сучасне сільське господарство стрімко розвивається. За умови збалансованого забезпечення поживними речовинами та наявності ефективної системи захисту аграрії отримують рекордні врожаї у садах із низькою собівартістю. Однак вони не обходяться й без сучасних інструментів, які стають їхніми козирями. Одним із таких інструментів є включення до технології вирощування додаткових стимулюючих речовин, тобто біостимуляторів, які сприятимуть підвищенню коефіцієнта засвоєння елементів живлення та стресостійкості рослин.

Внесення біостимулятора росту рослин активує певні гени в рослинному організмі. Один із флагманів компанії UPL, який став її обличчям, – це «Атонік®Плюс».

Атонік®Плюс – біостимулятор із яскраво вираженою регенеративною та антистресовою дією, який не має аналогів на ринку України. Він становить собою синтетичну речовину на основі нітрофенолів. Переважна їх кількість зосереджена в ядрі основної клітинної органели, що відповідає за передачу спадкової інформації. Ці речовини виступають активаторами ферментів, які посилюють та покращують передачу спадкової інформації у вигляді синтезованих нових білкових сполук, генної стимуляції синтезу необхідних гормонів, прискореної клітинної відповіді на зовнішні подразники та стреси.

Активізація рослинного метаболізму не означає лише внутрішню активацію. Після застосування Атонік®Плюс його компоненти швидко і легко проникають до клітин рослин і негайно метабілізуються у сполуки, які природно містяться в рослинах і виконують подібні функції.

Обробка біостимулятором впливає на всі стадії розвитку рослин:

  • вегетативний ріст (швидший ріст пагонів, більша маса коренів, збільшення бічного гілкування);
  • генеративний ріст (більша кількість квіток, швидший ріст пилкових трубок, більша кількість і краща якість плодів);
  • динаміку накопичення біомаси та підвищення продуктивності.

Але в основному застосування препарату залежить від стресових умов, що діють на рослину. Якщо рослини перебувають у стресових умовах, Атонік®Плюс допомагає їм активно продовжувати ріст і розвиток навіть за несприятливих обставин і швидко відновити свій функціональний стан після пошкодження.

На сьогодні продуктивність сільськогосподарських культур найбільше знижує згубна дія абіотичних чинників (стресів) на вегетативний ріст, генеративний розвиток і формування врожаю впродовж періоду вегетації. Саме через ці небажані явища відбувається втрата щонайменше 70% новоствореної енергії рослин, яка витрачається на боротьбу з дисбалансом мінерального живлення, недостатньою вологозабезпеченістю, гормональними розладами.

Найбільш шкідливими для росту та розвитку рослин є такі стреси: температурний, водний та хімічний (фітотоксичність).

Погодні умови цього сезону: затяжна весна зі значними перепадами температур і періодичні заморозки спричиняють нам багато проблем, і особливо це стосується саду. Для рослини такі умови означають зупинку фізіологічних процесів (стрес). Боротьба рослин зі стресом відбувається шляхом зміни активності ферментів, що проходить як на клітинному, так і на гормональному рівні.

Для плодових культур небезпечною є мінімальна температура повітря мінус 3–4°C, що завдає відчутної шкоди і навіть може призвести до їх загибелі. Велику загрозу становлять морози у фази цвітіння та рожевого бутона, що спричиняє загибель генеративних органів у кісточкових культур (абрикос, персик, черешня, вишня). Різкі перепади температур призводять до загибелі зав’язі яблук, груш, квітів полуниці тощо. Найбільш чутливим до весняних заморозків є рильце маточки, яке може загинути всередині бруньки або після розпускання квітки. Проте навіть якщо заморозки не перевищують критичної температури, вони знижують врожай плодових на 10–15%.

Щоб мінімізувати вплив негативних природних чинників на насадження, варто застосовувати біостимулятор Атонік®Плюс у рекомендованих нормах в бакових сумішах із фунгіцидами проти парші та борошнистої роси, підвищуючи ефективність фунгіцидного захисту. Сумісне обприскування препаратом у баковій суміші з фунгіцидом Малвін 80 ВГ (каптан, 800 г/кг) у передзбиральний період запобігає пошкодженню плодів хворобами під час тривалого зберігання та пришвидшує метаболізм діючих речовин агрохімікатів у плодах.

У разі заморозків Атонік®Плюс на яблуні слід застосовувати за 1–2 доби (не пізніше ніж за 12 годин) до настання прогнозованого заморозку. Відразу після заморозку необхідно перевірити стан саду. Якщо мороз не спричинив повного пошкодження усіх пелюсток квіток або плодів (лише часткове), потрібно застосувати Атонік® Плюс – 0,2 л/га (із інтервалом 7–10 днів) для активації регенерації листкової поверхні та відновлення потенціалу продуктивності.

Збереження плодових і листкових бруньок сортів Ренет Симиренка та Айдаред після дворазового застосування Атонік® Плюс (0,2 л_га за 2 доби до заморозків та 0,2 л_га через 2–3 доби після заморозків)
Збереження плодових і листкових бруньок сортів Ренет Симиренка та Айдаред після дворазового застосування Атонік® Плюс (0,2 л/га за 2 доби до заморозків та 0,2 л/га через 2–3 доби після заморозків)

Черешневі сади доволі часто зазнають біотичних і абіотичних стресів, які впливають на їх загальний стан і продуктивність. Низькі температури навесні можуть призвести до пошкодження черешневого саду під час раннього росту та цвітіння навесні. Град може зменшити вихід товарного врожаю або ж знищити його повністю; спричинити фізичні пошкодження листків, пагонів, що, в свою чергу, спричиняє низку таких небажаних наслідків, як пошкодження хворобами та шкідниками.

Зліва дворазове застосування Атонік® Плюс – 0,2 л_га після заморозків –2…4ºС, Справа контроль (без обробки)
Зліва: дворазове застосування Атонік® Плюс – 0,2 л/га після заморозків –2…4ºС. Справа: контроль (без обробки)

Абрикос належить до недостатньо зимостійких плодових культур, а це, в свою чергу, є головною причиною обмеження площ і продуктивності цієї культури в Україні. Вона характеризується коротким періодом глибокого зимового спокою, після завершення якого зимостійкість абрикоса різко падає. За раннього весняного потепління абрикос починає цвісти, але подальше зниження температур, похолодання або ж весняний заморозок призводять до загибелі квіток, зав’язі та втрати потенційного врожаю.

Зліва контроль (без обробки). Зправа 3-разове застосування Атонік® Плюс – 0,2 л_га (Чехія, 2017 р.)
Зліва: контроль (без обробки). Справа: 3-разове застосування Атонік® Плюс – 0,2 л/га (Чехія, 2017 р.)

Вирощування персика вимагає належного підходу й підвищеної уваги впродовж усього періоду вегетації. Персик – культура, вимоглива до тепла, що є основою її успішного вирощування. Персикові дерева сильно пошкоджуються не лише низькими зимовими температурами, а й дією їх різких змін у весняний період вегетації.

Препарат Атонік®Плюс є універсальним і широко використовується як на плодового-ягідних, так і на польових, овочевих та баштанних культурах.

В умовах погіршення екологічного стану в світі питанням екології в аграрному секторі економіки приділяється дедалі більше уваги. І великим плюсом цього продукту серед інших є його екологічна безпека. Регулятор росту та плодоношення Атонік®Плюс належить до IV класу токсичності, тому токсичність діючих речовин, так само як і продукту, низька. Атонік®Плюс безпечний і для користувачів, і для навколишнього середовища.

Результатом застосування препарату є активний захист цвіту від весняних заморозків, збереження зав’язі від опадання, збільшення ефективності фунгіцидного захисту, підвищення товарності врожаю, поліпшення смакових і споживчих якостей плодів, збільшення врожайності на 12–25%, зменшення втрат урожаю під час тривалого зберігання, зниження рівня залишків пестицидів у плодах.

Отож тут є над чим задуматись, якщо ми хочемо зберегти сад здоровим, а дерева – не пошкодженими. Природа іноді сама захищає себе. Але того замало. Потрібна вдумлива наполеглива праця, постійна увага та пошук способів збереження плодових насаджень.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Особливості внесення азоту та органіки в горіховому саду

Мінеральні добрива допомагають деревам в поповненні необхідних...

Контроль бур’янів у садах. Cучасні підходи

У цій статті ми розглянемо основні методи...

Оптимізація водного режиму ґрунту в інтенсивних насадженнях черешні

З огляду на особливості кліматичних умов південно-степової...

Погода

Kyiv
рвані хмари
22.1 ° C
23.1 °
21.5 °
83 %
0.5kmh
77 %
Пн
25 °
Вт
24 °
Ср
22 °
Чт
30 °
Пт
32 °