28 Березня 2024

Помилки при виборі жаток для зернозбиральних комбайнів

Збирання врожаю на полі починається з жатки. Від неї залежить більше ніж половина успіху роботи машини в цілому. Як визначитися з вибором оптимальної жатки і максимально ефективно використовувати вибраний адаптер, про що не можна забувати в період експлуатації хедерів і як удосконалювати роботу вже наявних жаток? Розглянемо це в нашій статті.

Загалом жатки для зернозбиральних комбайнів діляться на два типи – шнекові (з подавальним шнеком) і стрічкові (полотняні, дреперні, зі стрічковим транспортером). У шнекових жаток маса надходить від ріжучого апарату до подавального шнека під дією сили тяжіння, за рахунок набігання потоку, і далі в похилу камеру.

Особливість шнекових жаток полягає в тому, що при русі комбайна спереду утворюється «мертвий трикутник», тобто на якийсь час хлібна маса закручується перед шнеком, а потім хвилеподібно надходить у похилу камеру.

На відміну від шнекової, транспортерна (стрічкова) жатка виконує активне подавання хлібної маси, де мотовило тільки асистує зрізу, а всю основну роботу з подавання хлібної маси виконують стрічкові транспортери.

На стрічковому транспортері ріжучий механізм відрізає колосся, і маса відразу подається на стрічку колосом вперед від країв жатки до середини й далі до похилої камери, а потім рівномірно надходить у молотильний агрегат.

Конструкція стрічкової жатки складніша через більшу кількість редукторів і передач для приводу транспортерів, тому експлуатація їх дорожча порівняно із традиційними (шнековими) жатками. Але при цьому така жатка більш універсальна: завдяки зміні швидкості обертання транспортерних стрічок вона підходить для різних культур і застосовується як на розріджених посівах, так і на посівах із великою соломистою масою, до того ж працює із меншими втратами.

Ще однією експлуатаційною перевагою транспортерних жаток фахівці називають відсутність необхідності купувати додатковий транспортний візок. Можна просто розвернути копіювальні колеса у транспортний режим і перевозити жатку дорогою між полями і парком, причепивши її до комбайна без візка. Крім того, при роботі з дреперними жатками краще помітно камені, й оператор встигає вчасно зупинити привод, щоб чужорідний предмет не потрапив у похилу камеру. Та й працюють такі жатки, як правило, значно тихіше, ніж звичайні шнекові, оскільки в них не використовується пальцевий механізм.

Крім того, стрічкова, або полотняна жатка відрізняється від шнекової відсутністю великогабаритної обертової деталі – подавального (консольного) шнека, що знижує вібрацію при роботі та допомагає завдяки цьому уникати втрат на жниварці при вимолоті переспілого зерна. З огляду на відсутність шнека такі жатки можуть досягати в ширину 16 метрів, що особливо актуально для рівнинних умов із невисокою врожайністю. При цьому полотняна жатка в цілому краще подає масу.

За рахунок активної подачі маси колосом вперед стрічкові жатки можуть забезпечити збільшення продуктивності комбайна до 10%. Однак порівнянна за якістю виробництва і рівнем специфікації стрічкова жатка дорожча від шнекової.

Сьогодні на ринку представлені чотири основних варіанти жаток: два види шнекових – із фіксованою довжиною робочого столу та зі змінною довжиною, «варіо» – жатки із гнучким ріжучим апаратом для збирання культур з низьким зрізом, а також жатки зі стрічковим транспортером. У свою чергу, стрічкові жатки можуть бути з поперечними та поздовжніми подавальними транспортерами. Для поздовжніх транспортерних жаток не потрібен додатковий ріпаковий стіл, що робить їх більш універсальними.

ЖАТКИ ДЛЯ РІПАКУ

Якщо, крім зернових, у господарстві активно займаються ріпаком, то жатка має бути обладнана ріпаковим столом, основна функція якого – винесення ріжучого апарату вперед, щоб цю дрібнонасінну культуру можна було збирати з мінімальними втратами. Такий стіл може встановлюватися додатково (як правило, час встановлення займає не більше ніж пів години) до звичайної зернової жатки або бути вбудованим, як у жатках з активним висувним столом типу Vario («варіо») PowerFlow від AGCO, John Deere серії 600Х та ін., де він у міру потреби висувається в напрямку поздовжньої осі жатки. Відповідно, довжина стола може регулюватися натисканням кнопки, при цьому виходити з кабіни не потрібно. Наприклад, у жатках John Deere серії 600Х максимальна довжина стола становить 1200 мм, що дає змогу звести втрати при збиранні ріпаку до мінімуму.

Якщо у структурі сівозміни присутній ріпак, при купівлі жатки не слід економити на встановленні бічних вертикальних роздільних ножів. Втім, у деяких виробників такі ножі вже інтегровані в жатки (наприклад, Claas Vario) і розкладаються в разі необхідності.

Перевага жаток з активним висувним столом полягає в тому, що вони не потребують додаткового встановлення/ демонтажу стола, до того ж у них передбачено можливість гнучкого регулювання довжини залежно від висоти стебла. Однак вартість таких жаток значно вища. Крім того, при всій зручності такого типу жаток, вони мають більш складну конструкцію й відповідно складніші в обслуговуванні, що збільшує ризик поломки. До того ж вони важчі від звичайних зернових, а отже, в них зростає навантаження на похилу камеру комбайна, гідроциліндри, що призводить до швидшого спрацювання та надмірного витрачання палива.

Якщо у структурі сівозміни присутній ріпак, при купівлі жатки не слід економити на встановленні бічних вертикальних роздільних ножів
Якщо у структурі сівозміни присутній ріпак, при купівлі жатки не слід економити на встановленні бічних вертикальних роздільних ножів

Тож якщо в господарстві не передбачається часта зміна культур під час збиральної кампанії, можна обходитися встановлення ріпакового стола на звичайну зернову жатку. Якщо ж впродовж збирання врожаю доводиться часто змінювати положення ножового бруса, тоді переваги на боці жаток типу «варіо».

ЖАТКИ ДЛЯ СОЇ ТА ІНШИХ БОБОВИХ

Наявність у структурі сівозміни великої кількості бобових культур і полеглих хлібів свідчить про необхідність придбання жатки, що забезпечує можливість мінімальної висоти зрізу. Такими можуть бути спеціалізовані жатки для бобових культур або жатки із «плаваючим ножем» (гнучким ріжучим апаратом), наприклад, типу Flex, які є у більшості основних виробників.

У режимі фіксованого ріжучого апарату вони збирають зернові культури, а в режимі гнучкого – здатні чудово впоратися зі збиранням сої та гороху, оскільки гнучкий ножовий брус може зрізати культуру на висоті 2–3 см (там, де якраз залягають найбільш соковиті боби), копіюючи при цьому поперечний мікрорельєф поля. Недоліками таких систем можна вважати складність конструкції, високу вартість самих жаток і необхідність частого й дорогого ремонту.

Це можуть бути і шнекові, й стрічкові жатки, але при цьому таке обладнання повинно мати можливість зміни кута атаки для максимально точного копіювання рельєфу.

Цікаво, що на комбайнах Deutz-Fahr передбачено електрогідравлічне регулювання кута атаки жатки (відбувається за допомогою гідроциліндрів похилої камери) аж до від’ємного. Таким чином, висота зрізу 3–4 см досягається при використанні звичайної зернової жатки.

Завдяки активній подачі маси колосом вперед стрічкові жатки можуть забезпечити збільшення продуктивності комбайна до 10%

А ЯК ЩОДО УНІВЕРСАЛЬНИХ?

Очевидно, що вибір жатки насамперед має базуватися на номенклатурі культур, що підлягають збиранню. Однак сівозміна в деяких господарствах може бути досить різноманітною.

Чи можна з метою максимальної економії коштів купувати універсальні жатки в умовах різноманітної сівозміни в господарстві? Безумовно, все залежить від ступеня компромісу та від частки різних культур у такій сівозміні. Скажімо, при вирощуванні дрібнозернових і бобових культур цілком можна обійтися єдиною шнековою зерновою жаткою із гнучким (плаваючим) ножем, яка збиратиме зернові, сою, горох і низькорослі культури в режимі плаваючого ножа, а прямостоячі високі культури – зафіксувавши ніж, як у звичайній зерновій жниварці.

У сівозмінах господарств не часто зустрічаються всі типи сільгоспкультур. А тим, у кого набір культур дуже великий, є сенс купувати дві жатки, наприклад, типу Vario і Flex, оскільки при переході з культури на культуру швидше змінити жатку (скажімо, для Case ІH це 15 хвилин), ніж переналаштувати її з одного виду сільгосппродукції на інший.

Читати по темі: Принципи підбору обприскувачів

Але головний показник, на який необхідно звертати увагу, – це продуктивність (можливість збирання врожаю в агротехнічні строки) і втрати при роботі жатки. Якщо у аграрія 1000 га дрібнозернових культур і 100 га культур іншого типу, то очевидно, що під них немає сенсу брати спеціалізовану жатку. Але якщо у складі сівозміни обидва типи культур присутні на значних площах, то без спеціалізованої жатки під кожну не обійтися. Наприклад, найбільша універсальність при збиранні бобових і дрібнозернових культур забезпечується стрічковими або шнековими жатками із гнучким ріжучим апаратом і можливістю навішування ріпакового стола, що дасть змогу зібрати ріпак з мінімальними втратами.

ЖАТКИ ДЛЯ СОНЯШНИКУ ТА КУКУРУДЗИ

Окремо в цьому плані стоять соняшник і кукурудза. Під них, як запевняє більшість виробників, необхідно купувати спеціалізовані жатки. Якщо соняшник у структурі сівозміни займає кілька сотень гектарів, то відсоток втрат від збирання врожаю переобладнаною звичайною зерновою жаткою буде дуже великим. А придбання спеціалізованої жатки окупиться завдяки зменшенню втрат.

Соняшник також можна збирати і транспортерними жатками без будь-якого переобладнання: немає шнека, що закручує масу, і, відповідно, немає втрат від перекидання кошиків через жатку. Але залишається відкритим питання продуктивності такого збирання. Переобладнані чи не призначені для цієї культури жатки збирають соняшник повільніше або з більшими втратами, ніж спеціалізовані, тож виникає ризик не вкластися в агростроки збирання врожаю.

Кукурудзяна жатка однозначно має бути спеціалізованою, більше того, якщо господарство має намір серйозно займатися цією культурою, то слід подумати заздалегідь і про особливості самого комбайна. Щоб запобігти втратам, на ньому обов’язково має бути встановлено варіаторний привід, що дає змогу синхронізувати швидкість вальців, що відділяють качани, з ходовою швидкістю комбайна.

У вартості комбайна ціна таких жаток становить близько 10%, але це плата за безпроблемну роботу з мінімальними втратами і максимальними продуктивністю та вигодою.

З УРАХУВАННЯМ ВРОЖАЙНОСТІ

На вибір жатки також безпосередньо впливає врожайність полів і стан культури, що підлягає збиранню в господарстві. Наприклад, шнекові жниварки, з огляду на наявність «мертвої зони» між ріжучим апаратом і подавальним шнеком, гірше працюють на полях із нерівномірною висотою стеблостою і при високій врожайності («ефект бульдозера»).

При збиранні «бідних» полів шнековою жаткою колос часто зависає на ножі, й тоді хвилеподібне надходження проявляється набагато яскравіше, зауважують фахівці. Загалом такий ефект знижує продуктивність, збільшує спрацювання і провокує забивання похилої камери.

Рівномірність подачі особливо важлива для високошвидкісного збирання роторними комбайнами – це забезпечує плавне завантаження молотильної системи і дає змогу працювати на високих швидкостях, не побоюючись забивання. Фахівці рекомендують обирати стрічкову жатку для полів, де є рослини дрібнозернової групи з різною висотою стеблестою та низькостеблові культури.

Чим бідніший агрофон, слабша урожайність, сильніші різнорослість і нерівномірність росту культур, тим яскравіше проявляються переваги транспортерної жатки. Найбільш ефективне для стабілізації техпроцесу використання таких жаток при врожайності до 30–40 ц/ га. При цьому чим вища врожайність, тим менше помітні їх переваги. Більш того, за спостереженнями багатьох аграріїв, транспортерні жатки «побоюються» надто великої соломистої маси. При врожаї понад 40 ц/ га експерти рекомендують задуматися про придбання жатки з подавальним шнеком, якщо тільки йдеться не про особливі сорти з низьким стеблом, що дають мінімальну соломистість маси.

ВИБІР ШИРИНИ ЗАХВАТУ

При виборі жатки почати треба з визначення необхідної робочої ширини. Звісно, ширші жатки коштують дорожче, але при досить рівних і широких полях та зручній логістиці демонструють низку переваг. Широкі жатки дають змогу скоротити кількість проходів по полю та кількість розворотів, а також знизити ущільнення ґрунту, відповідно, зменшується площа пропусків, тобто збільшується виробіток комбайна. Цей ефект багаторазово посилює застосування на комбайні системи автопілотування. Завантаження комбайна стає більш рівномірним.

Якщо комбайн не обладнаний системами точного землеробства, то немає сенсу купувати жатку понад 8 м, оскільки оператор фізично не зможе охопити оком її краї
Якщо комбайн не обладнаний системами точного землеробства, то немає сенсу купувати жатку понад 8 м, оскільки оператор фізично не зможе охопити оком її краї

За дослідженнями фахівців центру DLG, при більшій ширині жатки швидкість руху комбайна знижується при тому ж виробітку, що дає оператору більше часу на реакцію при виникненні несподіваної перешкоди та знижує його стомлюваність. При цьому система копіювання працює більш плавно, підтримуючи постійну висоту.

Досить часто аграрії «промахуються» з вибором ширини захвату в бік заниження, внаслідок чого комбайни працюють недозавантаженими. Пшеницю треба збирати впродовж 12 днів, тож, прагнучи зробити це вузькою жаткою, аграрії йдуть на перевищення рекомендованої швидкості роботи (машини швидше їздять полем, щоб збільшити продуктивність). Наслідок – збільшення спрацювання машини і надмірна витрата палива. Для підбору оптимальної за шириною захвату жатки фахівці рекомендують співвіднести параметри потужності наявних комбайнів із площами, які підлягають збиранню, і розрахувати приблизний виробіток за один збиральний день і за годину роботи. І вже залежно від результатів розрахунків прийняти рішення, яка жатка з якою шириною захвату необхідна підприємству при швидкості роботи комбайна 5 км/ год і терміном збирання не більше ніж 14 днів. При цьому важливо пам’ятати про конфігурацію полів, особливості рельєфу, можливі перешкоди (дороги, мости, переїзди, стовпи, ЛЕП, лісосмуги тощо).

Також варто зазначити, що коли комбайн не обладнаний системами точного землеробства, то немає сенсу купувати жатку понад 8 м, оскільки оператор фізично не зможе охопити оком її краї. Це призведе до появи огріхів: пропусків або перекриття, знизить сенс використання широкозахватних жаток як таких.

Юрій Гринько, Дар’я Харитонова, оглядачі

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Потрібен надійний трактор – зверніть увагу на сьогоднішню пропозицію AXION від CLAAS

Всесвітньо відомий виробник сільськогосподарської техніки компанія CLAAS...

Налаштування розкидача мінеральних добрив

Тисячі євро можна викинути на вітер, якщо...

Новий рівень сівби з Tempo F

Сівалка Tempo F8 виробництва шведської компанії Väderstad,...

Погода

Kyiv
хмарно
15.3 ° C
15.4 °
13.1 °
59 %
1.3kmh
89 %
Чт
16 °
Пт
12 °
Сб
17 °
Нд
21 °
Пн
20 °