18 Травня 2022

Препарати Норолак, Біламін і Гібкул для регулювання навантаження та покращення якості плодів яблуні

Багаторічні плодові дерева, особливо в період повного плодоношення, дуже часто мають надлишкову кількість плодових бруньок. Наприклад, на 5–6-річному дереві яблуні може бути понад 4 тис. квіток, тобто при 60% заплідненні потенційно утворюється більш як 2,4 тис. плодів, або приблизно 240 кг яблук з одного дерева (за умови маси одного плода 100 г).

На формування всієї цієї зайвої зав’язі дерево витрачає велику кількість поживних речовин і вологи, що може негативно позначитися на рості, розвитку та якості плодів, які залишаються. Відтак надмірна кількість плодів пригнічує і виснажує дерево та порушує періодичність плодоношення. Тому регулювання кількості зав’язі на дереві має дуже важливе значення для отримання високих і стабільних врожаїв.

Одним із важливих способів зменшення навантаження врожаєм є проведення вчасного та правильного обрізування, адже видалення значної кількості зайвих плодових бруньок забезпечує отримання більших плодів високої якості. Але при обрізці ми залишаємо резервні бруньки, що мають компенсувати видалені. Тому додатково слід застосовувати хімічне проріджування, що в інтенсивному садівництві має бути щорічним обов’язковим заходом.

Видаляти всю надлишкову кількість зав’язі за один раз доволі ризиковано, тому зазвичай хімічне проріджування проводять у кілька етапів. Найбільш ефективним для проріджування зав’язі та покращення якості плодів є використання препаратів на основі 1-нафтилоцтової кислоти (ауксин, НОК, NAA) та 6-бензиладеніну (цитокінін, 6-БА, 6-BA) при високій нормі водовиливу (1000 л/га).

Першу проріджувальну обробку проводять при обпаданні 80% пелюсток квітів препаратом Норолак, р.к. (д.р. – 1-нафтилоцтова кислота, 5%). Норма витрати препарату становить 0,25–0,3 л/га залежно від сорту яблук (табл. 1). Таким чином провокують обпадання 10–15% зав’язі. Найкращого ефекту досягають за температури повітря 18°С. Разом із препаратом Норолак, р.к., з огляду на його чутливість до кислотності й жорсткості води, рекомендовано використовувати кондиціонер води Спрей Ейд Комплекс у нормі 0,6 л/1000 л води. Обов’язковим елементом ефективного прорідження є додавання до бакової суміші ад’юванту МультиМастр у нормі 0,6 л/1000 л води. Вже через 6–7 днів після проведення першої обробки на основі кількості абортованої зав’язі можна визначитись, чи треба проводити додаткове хімічне прорідження.

Таблиця 1. Технологічна схема прорідження зав’язі яблуніДруге обприскування проводять за розміру плодів 8–12 мм. Найкраще для цього застосувати суміш препаратів Норолак, р.к. 0,25–0,3 л/га та Біламін, р.к. (д.р. 6-бензиладенін, 2%), 3,75-6 л/га з обов’язковим додаванням кондиціонера води Спрей Ейд Комплекс в нормі 0,6 л/1000 л води та ад’юванта МультиМастр в нормі 0,6 л/1000 л води. Норма витрати препаратів залежить від конкретного сорту яблук (табл. 1). Застосування гормональних препаратів у цій фазі не має жодного впливу на інтенсивність закладення квіткових бруньок наступного року, а лише коригує розмір і смакові якості плодів.

Через три-чотири тижні після закінчення цвітіння дерева починають закладати плодові бруньки, які будуть плодоносити наступного року. Відповідно дереву необхідно мати в достатній кількості поживу та вологу, щоб одночасно сформувати плоди й закласти плодові бруньки. Тому друга обробка препаратами для прорідження зав’язі має бути точною, щоб вивільнити енергію для формування плодів і закладання плодових бруньок під врожай наступного року.

СИСТЕМА РЕГУЛЮВАННЯ ТА ПОКРАЩЕННЯ ЯКОСТІ ПЛОДІВ ЯБЛУНІ
Система регулювання та покращення якості плодів яблуні

В період між повним цвітінням і початком опадання пелюсток квітки найбільш сприйнятливі до обробок гормональними препаратами. Тому в цей час найбільш доцільно починати обробки для збільшення розміру й покращення якості плодів яблуні. Найдоцільніше використовувати для цього препарати на основі гіберелової кислоти (GA4+7).

Першу обробку, що має на меті збільшення розміру та покращення якості плодів, проводять у період обпадання пелюсток препаратом Гібкул, р.к. (д.р. – гіберелової кислоти (GA4+7), 3,6%) в нормі витрати 0,13 л/га в баковій суміші з препаратом Цитокін, р. (цитокініни 0,01% та екстракт морських водоростей Ascophyllum nodosum 99,99%) у нормі витрати 1 л/га. У баковій суміші мають бути присутніми кондиціонер води Спрей Ейд в нормі 0,3 л/1000 л води та ад’ювант МультиМастр в нормі 0,4 л/1000 л води. Повторну обробку проводять через 10–12 днів з нормою витрати препарату Гібкул, р.к. 0,1 л/га та Цитокін, р. 1 л/га. Заключну обробку проводять ще через 12–14 днів після другої. Норма витрати препарату: Гібкул, р.к. 0,1 л/га та Цитокін, р. 1 л/га (табл. 2).

Таблиця 2. Технологічна схема регулювання розміру та якості плодів яблуніЗастосування зазначених технологій дасть можливість отримувати стабільні та високі врожаї яблук відмінної якості.

Віктор Сверида, вчений агроном, агротехнологічний експерт компанії «Ерідон», телефони для довідок: (050) 357-03-88,  (050) 411-75-71,  (066) 222-67-63

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2019

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Особливості внесення азоту та органіки в горіховому саду

Мінеральні добрива допомагають деревам в поповненні необхідних...

Контроль бур’янів у садах. Cучасні підходи

У цій статті ми розглянемо основні методи...

Оптимізація водного режиму ґрунту в інтенсивних насадженнях черешні

З огляду на особливості кліматичних умов південно-степової...

Погода

Kyiv
сильний дощ
8 ° C
8.2 °
7.6 °
90 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °