01 Липня 2022

Сівба у пізні строки: озимому ріпаку бути

Ріпак – безперечний фаворит цього сезону. Умови на глобальних ринках стали причиною високої маржинальності цієї культури, адже попит на неї суттєво перевищує пропозицію. Тому відмовлятися від посівів озимого ріпаку в нинішньому сезоні навіть з економічних міркувань немає сенсу. Водночас вирощування такої високотехнологічної культури – завдання не із простих. В цій статті ми розкажемо, як подолати ключовий виклик вирощування ріпаку – отримання сходів за пізніх строків сівби.

Відсутність вологи в період посівної озимого ріпаку є проблемою останніх років. Та українські аграрії навчилися успішно вирішувати її за допомогою регулювання строків сівби, віддаючи перевагу пізнім.

Сівба у пізні строки має низку переваг, серед яких:

  •  значно нижчі витрати на обробку рістрегуляторами, можливість ігнорувати незимуючі бур’яни в посіві (за низької забур’яненості);
  •  суттєво менше ураження рослин шкідниками, а отже, і хворобами;
  •  акумулювання більшої кількості азоту в ґрунті в осінній період;
  •  краща перезимівля листкової маси під снігом, а тому менше проблем із тифульозом, сірими гнилями, сніговою пліснявою.

Для вдалої перезимівлі рослин необхідно насамперед забезпечити їм комфортний вхід у зиму. Для цього ріпаку треба мати 4–5 листків, що абсолютно реально за умов пізнього висіву гібридів, призначених для цих цілей. Наприклад, ПАРКУРС, КУГА, МЕРСЕДЕС дають змогу регулювати строки сівби до максимально пізніх.

Що ми можемо отримати за дуже пізнього строку сівби та за умови використання гібридів, придатних для пізнього посівуСлід також пам’ятати, що стрес від використання гербіцидів (грамініцидів) збільшує часові інтервали між фазами розвитку, тому їх застосування необхідно мінімізувати.

Одним із викликів пізньої сівби є короткий світловий день. За таких умов слід робити ставку на гібриди озимого ріпаку, яких характеризує інтенсивний осінній розвиток, наприклад, РАГНАР і ВІОЛІН.

Читати по темі: Врожай під контролем: хвороби озимого ріпаку

Інтенсивний початковий ріст ріпаку залежить від живлення, тому необхідно під культивацію (або під дощ) внести 100 кг/га аміачної селітри або КАС-32, а при сівбі в рядок – 50–80 кг/га амофосу або 100 кг/га суперфосфату (при внесені під культивацію норму слід збільшити в 2,5–3 рази).

Щоб зменшити гербіцидний стрес, не рекомендується використовувати гербіциди на основі діючих речовин кломазон, піклорам, амінопіралід, адже дуже ймовірно, що вони можуть пригнітити сходи. За наявності бур’янів та падалиці зернових (після передпосівної культивації) радимо відразу після сівби використати 1,5–2,0 л/га гліфосату (досходово), а під час контролю другої хвилі падалиці зернових застосовувати грамініциди м’якої дії з мінімально допустимою нормою без будь-яких бакових комбінацій.

Навесні рекомендуємо обов’язково провести закриття вологи пружинною або ротаційною бороною, за необхідності у 2 сліди. Це також стримає розвиток талабану, кучерявця Софії, підмаренника, герані та інших ранніх бур’янів.

Бажаємо вам багатих врожаїв за будь-яких погодних умов.

Максим Свириденко, NPZ Україна

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Як уникнути втрат врожаю ріпаку: 5 важливих кроків

Озимий ріпак є не тільки високорентабельною, а...

5 кроків як отримати виповнене насіння ріпаку

ЧЕК-ЛИСТ ДІЙ ДЛЯ РІПАКУ У ФАЗІ БУТОНІЗАЦІЯ...

Погода

Kyiv
чисте небо
25.9 ° C
25.9 °
25.9 °
52 %
3.5kmh
0 %
Пт
28 °
Сб
27 °
Нд
29 °
Пн
31 °
Вт
33 °