06 Грудня 2021

Спецпроєкт «тест-драйв Цимоксилу»: аграрії різних регіонів vs пероноспороз

Тест-драйв Цимоксилу – це 15 відео про фунгіцидний захист соняшнику, де агрономи та керівники господарств із різних куточків України діляться досвідом використання фунгіциду Цимоксил. Різні ґрунтово-кліматичні зони, погодні умови та технології вирощування соняшнику: ми поспілкувались із десятками господарств і зібрали найцікавіші кейси у Youtube-каналі бренду АХТ. А деякі з них описали у цій статті.

Аграрії з усієї країни протестувати роботу нового фунгіциду Цимоксил:

  •  як на перше внесення, так і на друге;
  •  в умовах екстремальної посухи;
  •  на піщаних і глинистих ґрунтах; у сумішах із різними фунгіцидами;
  •  при первинному та вторинному заражені пероноспорозом тощо.

Сергій Богомаз, керівник агрономічної служби бренду АХТ

Цимоксил – препарат, що з’явився в портфоліо бренду «Агрохімічні технології» (АХТ) минулого року як універсальне рішення проблеми пероноспорозу й уже встиг довести свою ефективність у різних регіонах України. Це новітній двокомпонентний фунгіцид із потужним стоп-ефектом і тривалим захисним ефектом. Унікальність Цимоксилу – у відмінному контролі всіх класів грибів. У основі рецептури препарату цимоксаніл – саме та унікальна діюча речовина, яка контролює пероноспороз. При цьому флутриафол забезпечує відмінний контроль справжніх грибів.

КЕЙС №1: Лабораторія виявила прихований пероноспороз у Миколаєві

ПСП «Корона» розташоване на півдні Миколаївської області, має в обробітку 2000 га. Тут вирощують соняшник, озиму пшеницю, ячмінь, овес, льон і горох. Цього року соняшником засіяли 600 га. Володимир Онищук привіз нас на поле з посівами гібрида селекції Pioneer – P63LE130 і P63LE119, висіяними 18 квітня. Наприкінці квітня коливання денних і нічних температур спровокували призупинення вегетації соняшнику, більш того – активацію спор пероноспорозу. Особливим випробуванням для господарства стала форма хвороби. Візуально симптоми визначити було майже нереально – у такій формі пероноспороз можна виявити тільки за коричневим забарвленням серцевини стебла. Але Володимир Оніщук «спіймав» його завдяки власному підходу: перед внесенням фунгіциду надіслав зразок листя до лабораторії, де і виявили пероноспороз на обох гібридах. Тому обрали Цимоксил – препарат, який контролює справжні та несправжні гриби.

Стан посівів соняшнику на 22.07.2020Фунгіцидна система захисту. У фазі 6 листків рослини обробили фунгіцидом Цимоксил 0,5 кг/га + АгроПАВ Екстра 0,1 л/га. Друге внесення було у фазі 8 листків фунгіцидом Карбезим 0,5 л/га.

Врожай. Незважаючи на труднощі сезону, господарство отримало врожайність вище середньої по району: 2,05 т/га.

Володимир Онищук,  голова ПСП «Корона»

Володимир Онищук, голова ПСП «Корона»«У 2020 році на півдні України був екстремально низький рівень вологи – близько 70 мм в метровому шарі ґрунту. Це негативно позначилося на появі сходів та подальшій вегетації культури. Рослини соняшнику відчували стрес на початкових фазах. Приморозки та різкі перепади температур погіршили ситуацію. На наших посівах у фазі 6 листків було лабораторно визначено низку хвороб: пероноспороз, фомоз, альтернаріоз. Пероноспороз у прихованій формі. Якби не отримали дані лабораторії й не спрацювали Цимоксилом – нормального врожаю з тих полів не отримали б. Прихований пероноспороз досить підступний – зовні не видно, а збитків приносить, як звичайні форми.»

 

КЕЙС №2: Спори пероноспорозу зберігалися у ґрунті впродовж 4 років

ТОВ «Агрофірма Гарант» – господарство площею 730 га у Київській області, яке 4 роки тому втратило 90% посівів через пероноспороз. Власники зробили висновки і змінили систему захисту – й не дарма. Спори пероноспорозу зберігаються у ґрунті 6–7 років.

Читати по темі: Технологія захисту соняшнику

У ґрунтах «Гаранта» вони дочекались свого часу швидше і проявились у сезоні 2020 року. Тепла та суха зима не забезпечила вологою ґрунт. Різкі перепади температур весною та дощовий травень зумовили стрес соняшнику та тиск хвороб.

Ураження пероноспорозом, 2016 рікГібрид. Що стосується насіння, то на підприємстві віддають перевагу селекції Syngenta. 8 квітня посіяли гібрид NK Brio.

Фунгіцидна система захисту. У фазі 6 листків рослини обробили фунгіцидом Цимоксил 0,5 кг/га + АгроПАВ Екстра 0,1 л/га. У фазі
10 листків внесли фунгіцид Азоксин 0,5 л/га. 3 внесення: боскалід, 200 г/л+ димоксистробин, 200 г/л. Цимоксил швидко зупинив зараження пероноспорозом. А через дві тижні Азоксин пролонгував захист від хвороб. Станом на 4 серпня посіви мали вигляд здорових. Сам же власник задоволений результатами врожаю і технологією захисту в цілому.

Владислав Мирець, співвласник  ТОВ «Агрофірма Гарант»

Владислав Мирець, співвласник ТОВ «Агрофірма Гарант»«4 роки тому в нашому господарстві постраждали майже 90% посівів від пероноспорозу, тож більше ми з цим не граємось, особливо в такі роки, як нинішній, коли умови для розвитку хвороб просто ідеальні. Після холодної весни з різкими перепадами температур пероноспорозу було не уникнути, ми були впевнені, що він повернеться. Найбільше хвилювалися, щоб зараження не з‘явилось у період від появи сходів до формування першої пари справжніх листків. Обрали фунгіцид Цимоксил, тому що препарат дає потужний стоп-ефект і тривалий захисний ефект.»

КЕЙС №3: Масове ураження соняшнику пероноспорозом у Хмельницькому

Ще одне підприємством, куди вирушила наша команда, ФГ «Фортуна СВ+», розташоване на півдні Хмельницької області, в селі Івашківці. Останні три роки тут розкорчовують сади та сіють соняшник. За словами керівника підприємства, основні проблеми навесні – приморозки та затяжні дощі.

Первинне зараження пероноспорозомЦі умови призвели до поширення первинного пероноспорозу, який проявляється в період від проростання насіння до першої пари справжніх листків. Джерелом такого ураження є інфіковане насіння, а велика кількість ґрунтової вологи (наприклад, після сильних опадів) провокує інфекцію.

Фунгіцидна система захисту. У фазі «зірочки» посіви обробили фунгіцидом Цимоксил 0,5 кг/га + АгроПАВ Екстра 0,1 л/га. Найбільшою небезпекою було вторинне зараження здорових рослин: поширення спор пероноспорозу із первинно заражених. Але Цимоксил швидко зупинив поширення хвороби та заблоковував її. Оглядаючи посіви 5 серпня, ми переконались у чистоті рослин.

Врожай. Господарство відмінно впоралося з усіма завданнями складного сезону. Врожайність становила 3,9 т/га.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Сіяти соняшник зі змінною нормою чи ні? Результати досліду на 50 полях

Під час експерименту з'ясовувалося, як пов'язані норма...

Узкие места в жизненном цикле развития заразихи

Заразиха подсолнечниковая (Orobache сumana Wallr.) является опасным,...

Урожайність соняшнику за різних систем удобрення

Фон живлення є одним із визначальних чинників...

Погода

Kyiv
туман
0.4 ° C
1.5 °
-1.3 °
98 %
0.5kmh
90 %
Пн
3 °
Вт
3 °
Ср
1 °
Чт
3 °
Пт
9 °