25 Жовтня 2021

Оптимізація системи живлення овочевих культур

Відомо, що позакореневе  живлення в сучасних інтенсивних системах вирощування сільгоспкультур є важливим інструментом для ефективного управління продуктивністю та кращого розкриття біологічного потенціалу рослин. Адже часто доступність поживних речовин із ґрунту обмежується різними чинниками (кислотністю ґрунтів, засоленістю, температурою). Тому в разі планування високої врожайності та максимальної віддачі на польових і особливо овочевих культурах без фоліарного живлення просто не обійтись. До того ж цей агрозахід у плані окупності на сьогодні є найбільш рентабельним.

Цієї весни український ринок рідких добрив для позакореневого внесення поповнився продуктами одразу двох відомих компаній: американської «Брендт» і французької «Фертіплюс Франс». Цікаво, що низка господарств із різних регіонів України вже випробовує їх на своїх полях. Великий інтерес до нових добрив проявляють і овочівники, адже в овочівництві фоліарне живлення є ключовим елементом технології. До таких належить і ФГ «Чайка», розташована в с. Дар’ївка Білозерського району Херсонської області.

Відомо, що цей регіон є піонером в овочівництві. Тут переважають середні фермерські підприємства, вирощування овочів для яких є основним напрямом в рослинництві. Про те, чому в господарстві зупинились саме на цих добривах та що очікують від їх застосування розповів агроном господарства Олександр Ніколаєв.

Олександр Ніколаєв, агроном ФГ «Чайка»
Олександр Ніколаєв, агроном ФГ «Чайка»

«На сьогодні площа земель ФГ «Чайка» становить 500 га. Головними чинниками, які обмежують урожайність культур у нашому регіоні, є незадовільний рівень зволоження і досить бідні на поживні речовини ґрунти – каштанові та світло-каштанові. Вміст гумусу тут зазвичай не перевищує 1–1,5%. А як відомо, чим бідніші ґрунти, тим більш фаховий підхід має бути до системи удобрення. Тому зрозуміло, що живлення поряд із забезпеченням вологою потребує від нас найбільшої уваги для отримання запланованих врожаїв.

Спеціалізується наше господарство на вирощуванні овочевих, зернових і технічних культур: це столовий буряк, цибуля, озима пшениця, просо, кукурудза, соняшник і гірчиця.

Найбільші площі зайнято під пшеницею, хоча найбільш прибутковими традиційно залишаються овочі, незважаючи на те, що галузь овочівництва в Україні переживає не найкращі часи. Вони дають більшу віддачу з гектара порівняно з польовими культурами. З огляду на дедалі частіші й більш тривалі посухи, отримувати гідні врожаї соняшнику чи кукурудзи нам стає все складніше. Тому багато аграріїв у цьому регіоні відають перевагу озимим культурам і овочам.

Читати по темі: Сучасна технологія вирощування гарбуза на насіння

Водночас інтенсивне овочівництво неможливо уявити без зрошення. Всі овочі, а також частину площ під кукурудзою ми поливаємо.

Якщо говорити про цибулю, то це, напевно, одна з найбільш вимогливих до зволоження культур, що пояснюється її слабкою кореневою системою. Цибуля потребує постійного підтримання необхідного рівня вмісту вологи в кореневмісному шарі ґрунту. Якщо її не вистачатиме, це може призвести до деформацій цибулин, погіршення якості продукції та зниження урожайності в цілому.

З цієї ж причини цибуля має і відносно низьку ефективність поглинання поживних речовин із ґрунту. Проте рівень забезпеченості ними рослин у якісному виразі є основою високої продуктивності цієї культури. Тож за ґрунтового живлення важливо вносити добрива якомога ближче до кореневої зони у доступній для поглинання формі. Найкраще для цього підходить краплинне зрошення. За такого способу вода та поживні речовини надходять безпосередньо в зону кореневої системи і з найбільшою ефективністю використовуються рослинами. Такі поливи з підживленням на цибулі проводять у нас кожних 2–3 дні, як тільки на поверхні ґрунту починає з’являтись кірка. Крім того, ми здійснюємо міжрядний обробіток рослин для забезпечення кращого доступу повітря до коренів рослин.

Водночас через можливу обмеженість внаслідок різних чинників доступності поживних речовин із ґрунту важливе місце в системі удобрення цибулі займає також фоліарне живлення. Впродовж періоду вегетації ми проводимо до 10 таких підтримуючих позакореневих підживлень, зазвичай раз на тиждень, починаючи з фази 2–3 листків. Поєднання цих двох методів найповніше забезпечує рослини у відповідні фази розвитку елементами мінерального живлення та гарантує найвищу ефективність використання добрив на культурі. За такої системи рослина почуваться найкраще.

Окрім внесення добрив з краплинним зрошенням, за сезон на цибулі проводиться близько десяти позакореневих підживлень
Через слабку кореневу систему цибуля має відносно низьку ефективність поглинання поживних речовин з грунту

Втім, багато залежить і від якості та характеристик продуктів, що застосовуються. Наприклад, для позакореневого підживлення важливо, щоб добрива легко та швидко поглинались листям, а формуляції були безпечними та придатними до застосування у бакових сумішах, оскільки фоліарне внесення добрив часто поєднується із застосуванням пестицидів.

Оскільки цього року на українському ринку з’явилась лінійка нових добрив для позакореневого підживлення відомих світових виробників, нам стало цікаво випробувати їх у наших умовах.

Відомо, що нові рідкі листкові добрива було розроблено саме для застосування з широким спектром складних бакових сумішей, засобів захисту рослин та інших компонентів і чудово підходять для різних культур. До того ж, ці продукти можна вносити і разом із краплинним зрошенням. Цікавим є той факт, що, наприклад, із добривами марки Брендт було отримано світові рекорди урожайності сої та кукурудзи. Ми, в свою чергу, вирішили дослідити нові продукти на цибулі, для чого заклали демоділянки на двох сортах на площі 10 га.

Представники компанії «Сервіс-Агрозахід» – офіційного дистриб’ютора добрив Брендт і Фертіплюс Франс в Україні запропонували нам альтернативну нашій технології удобрення цибулі. Таким чином, на кожній ділянці у нас є два варіанти – наш і альтернативний, із використанням нових продуктів. По закінченні вегетації ми хочемо подивитись, наскільки ефективною була кожна із систем удобрення, орієнтуючись не просто на вартість продуктів, які застосовуються, а на рентабельність технології в цілому.

Загалом на демоділянках у нас за сезон попередньо заплановано 10 позакореневих підживлень. Кілька з них ми вже провели. Система альтернативного удобрення має такий вигляд: разом із краплинним зрошенням ми вносимо Фертікроп Органік Плюс – 6 л/га. Позакореневі підживлення:

  1. Алгомель Пуш 2 л/га + Нутріліф АКА  27 – 1 л/га;
  2. Брендт Смарт Кватро 2 л/га + Нутріліф Біорайз 1 л/га + Інтермаг Мідь 1 л/га;
  3. Брендт Смарт Бор Молібден 1,5 л/га + Нутріліф АКА  27 – 0,5 л/га;
  4. Брендт Смарт Цинк 1 л/га + Нутріліф Сінерджіак 1 л/га;
  5. Нутріліф Біорайз 1,5 л/га + Інтермаг Мідь 1,5 л/га + Брендт Смарт Бор Молібден 1 л/га + Нутріліф АКА 27 – 1 л/га;
  6. Нутріліф Сінерджіак 2 л/га + Харвест 500 2 л/га + Брендт Смарт Бор Молібден 1,5 л/га + Нутріліф АКА 27 – 0,5 л/га;
  7. Нутріліф Сінерджіак 2 л/га + Брендт Смарт Цинк 1 л/га;
  8. Фоліа K Кволіті 2 л/га + Інтермаг Мідь 1,5 л/га;
  9. Харвест 500 2 л/га;
  10. Фоліа K Кволіті 2 л/га.

На сьогодні цибуля на двох варіантах має гарний вигляд. Взагалі цей рік видався непоганим у плані погодно-кліматичних умов. Опадів у першій половині вегетації було достатньо. Нам навіть вдалось дещо зекономити на поливах.

Водночас у зв’язку з підвищеною вологістю на рослинах почав проявлятись переноспороз, щоправда, ми оперативно провели з ним боротьбу, застосувавши фунгіциди.

Тепер важливо дотриматись усіх елементів технології, провівши заплановані підживлення, й дочекатися збору врожаю».

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Погода

Kyiv
чисте небо
6.7 ° C
7.6 °
5.5 °
57 %
0.5kmh
0 %
Пн
8 °
Вт
12 °
Ср
11 °
Чт
13 °
Пт
15 °