05 Липня 2022

Падалиця ріпаку та її контроль в посівах інших культур

Ріпак – одна з найпопулярніших і найбільш прибуткових культур в Україні. Тому в сівозмінах, насичених ріпаком, дуже поширена його падалиця, яка завжди становила серйозну проблему для наступних культур у сівозміні в усіх регіонах вирощування цієї культури.

В останні роки шкідливість падалиці ріпаку зростає у зв’язку зі значним поширенням у сівозмінах стійких до IMI-гербіцидів (Clearfield) гібридів ріпаку. У цій статті ми розглянемо сучасні найефективніші способи боротьби з падалицею ріпаку. Вони також можуть бути застосовні до падалиці гірчиці салатної/сарептської (Brassica juncea)!

ЯКОЇ ШКОДИ МОЖЕ ЗАВДАТИ ПАДАЛИЦЯ РІПАКУ?

У всіх зонах вирощування ріпаку насіння культури, що потрапляє у ґрунт при збиранні врожаю, може проростати восени й навесні за наявності вологи. Падалиця озимого ріпаку дуже добре зимує в озимих культурах і відновлює вегетацію навесні.

Падалиця ріпаку становить серйозну проблему, особливо у посівах широколистих культур. Тому найкраще після ріпаку вирощувати озиму пшеницю або інші злакові.
Падалиця ріпаку становить серйозну проблему, особливо у посівах широколистих культур. Тому найкраще після ріпаку вирощувати озиму пшеницю або інші злакові. У злакових культурах падалиця ріпаку добре знищується простими гербіцидами на основі 2,4-Д, дикамби, флорасуламу або сумішевими препаратами, що містять ці діючі речовини. Отже, сівозміна – це найефективніший і найдешевший метод боротьби з падалицею ріпаку

Рослини падалиці ріпаку, з’являючись у посівах інших культур, є бур’янами і завдають такої ж шкоди, як і бур’яни.

При плануванні боротьби з падалицею ріпаку за допомогою гербіцидів потрібно насамперед уточнити, який гібрид висівали на полі – звичайний чи Clearfield (стійкий до гербіциду), а вже потім купувати засіб.

Рекомендації щодо безпечного вирощування культур після ярого Clearfield®-ріпаку (за даними BASF)

Рекомендації щодо безпечного вирощування культур після озимого Clearfield®-ріпаку (за даними BASF)

Падалиця ріпаку може проростати навіть через кілька років. Часто таке явище проявляється після оранки, коли на поверхню вивертаються нижні шари ґрунту, що містять насіння ріпаку.

За будь-якої системи землеробства насіння ріпаку з попереднього сезону може прорости і конкурувати за цінні ресурси, такі як вода і поживні речовини, з основною культурою, а також стати потенційним господарем для хвороб і комах. Щоб падалиця не перетворювалася у проблему, необхідне завчасне планування і використання правильних методів контролю.

Na-vidminu-vid-padalytsi-sonyashnyku-padalytsya-ozymogo-ripaku-duzhe-dobre-zymuye
На відміну від падалиці соняшнику, падалиця озимого ріпаку дуже добре зимує

Для ефективної боротьби з падалицею ріпаку потрібно брати до уваги можливість знесення робочого розчину при обприскуванні, а також проводити його у безпечні для відновлення рослин періоди та стадії розвитку ріпаку й основної культури.

Падалиця ріпаку може з’явитися внаслідок низки обставин:

 • Насіння розсипалося при збиранні врожаю;
 • Було неправильно використано гербіциди для очищення поля від бур’янів (особливо якщо падалиця ріпаку стійка до гербіцидів);
 • Насіння переміщували по фермі (внаслідок цього, наприклад, воно висипалося або змішалося з іншим насінням);
 • В посівному матеріалі були домішки.

Ріпак може також проростати після зернових, в яких росла падалиця ріпаку з попереднього врожаю. При виборі стратегії боротьби з падалицею ріпаку необхідно брати до уваги весь спектр бур’янів, визначати конкретні бакові суміші та час їх застосування.

ДО ЯКИХ ГЕРБІЦИДІВ МОЖЕ МАТИ СТІЙКІСТЬ ПАДАЛИЦЯ РІПАКУ?

У світі поширені сорти та гібриди ріпаку, які мають різну стійкість до гербіцидів:

 •  Звичайний ріпак без стійкості до гербіцидів – наявний в Україні;
 •  IMI-стійкий/Нопасаран/Clear­field/­CL – наявний в Україні;
 •  Стійкий до гліфосату/GT/RR (ГМО);
 •  Стійкий до тріазину/TT (ГМО);
 •  З подвійною стійкістю до гліфосату і тріазину (TT + RR);
 •  З подвійною стійкістю до Clear­field і тріазину (CL + TT).

Загалом вибір методу боротьби з падалицею ріпаку залежатиме від того, яка сільськогосподарська культура буде вирощуватися після ріпаку.

НАЙКРАЩИЙ МЕТОД БОРОТЬБИ З ПАДАЛИЦЕЮ – ПРОФІЛАКТИКА ЇЇ ПОЯВИ!

Найкращий метод боротьби з падалицею ріпаку – це запобігання її появі. Чим менше насіння обсипатиметься при збиранні ріпаку, тим краще!

Боротьбу з падалицею ріпаку треба починати ще до збирання культури, правильно проводячи десикацію і налаштовуючи збиральну техніку таким чином, щоб втрати насіння були мінімальними
Боротьбу з падалицею ріпаку треба починати ще до збирання культури, правильно проводячи десикацію і налаштовуючи збиральну техніку таким чином, щоб втрати насіння були мінімальними

При проведенні десикації, щоб зменшити осипання насіння ріпаку при збиранні, можна додавати в бакову суміш спеціальний клей – Еластик, 0,8–1,0 л/га. Використання сучасних комбайнів і спеціалізованих ріпакових жниварок (ріпакового стола) дає змогу звести втрати насіння до мінімуму. В такому разі боротьба з падалицею за допомогою гербіцидів може і не знадобитися.

ЯК НАЙБІЛЬШ ЕФЕКТИВНО І ДЕШЕВО БОРОТИСЯ З ПАДАЛИЦЕЮ РІПАКУ?

Найбільш ефективним методом боротьби з падалицею ріпаку, зокрема, стійкою до гербіцидів, є дотримання сівозміни.

Ріпак – широколиста культура, тож після неї найкраще сіяти зернові (злакові). У злакових культурах знищити падалицю ріпаку досить просто. Якщо ж після ріпаку сіяти широколисті культури (ріпак, соняшник, сою, цукровий буряк, овочі, льон, сафлор, нут, горох тощо), то в цьому випадку контролювати падалицю буде важко і дорого. Крім того, через накопичення загальних хвороб (наприклад склеротініозу) і шкідників може знизитись урожайність наступної культури. Отже, для уникнення зайвих витрат і недоотримання врожаю краще відмовитись від висівання після ріпаку широколистих культур.

При плануванні сівозміни після Clear­field-ріпаку слід також пам’я­тати про обмеження в сівозміні.

ЯК ЗНИЩИТИ ПАДАЛИЦЮ РІПАКУ МЕХАНІЧНИМ СПОСОБОМ ДО СІВБИ НАСТУПНОЇ КУЛЬТУРИ?

Щоб спровокувати проростання падалиці після збирання ріпаку в зоні достатнього зволоження, можна провести дискування або культивацію стерньовим культиватором на глибину 5–7 см. Якщо у вас є зрошення – можна виконати полив, що також спровокує ріст падалиці.

Проведенню цих заходів сприяє раннє збирання ріпаку з використанням попередньої десикації. Це дає змогу отримати більший часовий інтервал між збиранням врожаю ріпаку та сівбою озимої пшениці.

Читати по темі: Ярий ріпак – повноцінна культура сівозміни за дефіциту вологи

Після поверхневого обробітку ґрунту слід почекати приблизно два тижні, поки падалиця ріпаку проросте, а тоді провести повторне дискування або культивацію для її знищення. Якщо дозволяє час, обробіток ґрунту можна виконати кілька разів, щоб ретельніше знищити падалицю.

Механічне знищення падалиці ріпаку та інших бур’янів обходитися значно дешевше, ніж використання гербіцидів. Водночас важливо звертати увагу на вологозабезпечення ґрунту.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ПІСЛЯ РІПАКУ ПЛАНУЄТЬСЯ ВИСІВ ПОКРИВНОЇ КУЛЬТУРИ?

Якщо після ріпаку на наступний рік планується висівання ярих культур (кукурудза, сорго, яра пшениця чи ярий ячмінь), то для додаткового удобрення і покращення родючості ґрунту можна висівати сидерати. В такому разі боротьбу з падалицею ріпаку механічним способом можна не проводити.

Покривні культури зазвичай висівають одночасно із проведенням поверхневого обробітку ґрунту після збирання ріпаку. Для цього можна використовувати сівалки, що навішуються на дискову борону або культиватор. Падалиця ріпаку в такому разі проростає разом із покривними культурами і загортається у ґрунт разом із біомасою при подальшому основному обробітку ґрунту. Або ж знищується при обприскуванні біомаси покривних культур навесні Раундапом, якщо, наприклад, використовується технологія смугового обробітку – Strip-till.

ЯК БОРОТИСЯ З ПАДАЛИЦЕЮ РІПАКУ, ЯКЩО ДО ВИСІВУ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ МАЛО ЧАСУ?

У більшості випадків після збирання ріпаку залишається мало часу до висівання озимої пшениці (ячменю, жита), а вологи, необхідної для провокації проростання ріпаку, може бути недостатньо. За таких обставин після збирання ріпаку проводять основний обробіток ґрунту, а падалицю знищують гербіцидом вже у посівах озимих зернових культур (восени або навесні).

Обприскування препаратами із групи 2,4-Д або дикамби знищує падалицю ріпаку в озимій пшениці
Обприскування препаратами із групи 2,4-Д або дикамби знищує падалицю ріпаку в озимій пшениці

Іноді практикують і пряму сівбу озимої пшениці за допомогою стерньових сівалок або сівалки, що має дискову борону (чи культиватор, фрезу, чизель). Відтак падалиця знищується вже в наступній культурі за допомогою гербіциду.

ЧИ БУВАЄ ПАДАЛИЦЯ РІПАКУ СТІЙКОЮ ДО ГЕРБІЦИДІВ?

Падалиця ріпаку, як і бур’яни, може бути стійкою до гербіцидів, тому потрібно знати, який саме ріпак ріс на полі й чи мав він стійкість до гербіцидів, щоб правильно підібрати ефективний препарат для її знищення.

БОРОТЬБА З ПАДАЛИЦЕЮ РІПАКУ В ПОСІВАХ РІЗНИХ КУЛЬТУР

РІПАК ТРАДИЦІЙНИЙ

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник. У традиційному ріпаку падалицю будь-якого ріпаку прибрати неможливо.

Падалицю IMI-ріпаку неможливо знищити в посівах ріпаку або цукрових буряків
Падалицю IMI-ріпаку неможливо знищити в посівах ріпаку або цукрових буряків

РІПАК IMI-СТІЙКИЙ

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник. У посівах ріпаку, стійкого до гербіцидів, можна прибрати тільки падалицю звичайного ріпаку за допомогою IMI-гербіциду. Не можна сіяти IMI-ріпак повторно після IMI-ріпаку – в такому разі знищити падалицю буде неможливо.

СОНЯШНИК ТРАДИЦІЙНИЙ

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для соняшнику. У традиційному соняшнику падалицю будь-якого ріпаку прибрати неможливо.

СОНЯШНИК IMI-СТІЙКИЙ

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для IMI-соняшнику. У посівах гібридів, стійких до гербіцидів, можна знищити тільки падалицю звичайного ріпаку за допомогою IMI-гербіциду. Або можна використати бакову суміш Челендж 2,5 л/га + Аспект Про 1,5 л/га (обприскування ґрунту після висівання, але до сходів культури).

Результати деяких досліджень свідчать, що падалицю окремих гібридів ріпаку, стійких до гербіциду, можна знищити сульфонілсечовинами. Така падалиця має високий рівень толерантності до імідазолінонів, але повну сприйнятливість до сульфонілсечовин (Sala et al., 2008). Ця падалиця називається IMI-падалицею типу CLHA Plus. Втім, ці дослідження не мають офіційного практичного підтвердження. Тому в разі готовності використовувати названий метод боротьби слід спробувати його в перший рік на невеликій ділянці поля.

Не можна сіяти IMI-соняшник після сучасних гібридів ріпаку, стійких до IMI-гербіцидів.

СОНЯШНИК, СТІЙКИЙ ДО ГРАНСТАРУ

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для ALS-соняшнику. В таких посівах можна знищити тільки падалицю звичайного, чутливого до гербіцидів ріпаку за допомогою трибенурон-метилу. Або ж можна використати бакову суміш Челендж 2,5 л/га + Аспект Про 1,5 л/га (обприскування ґрунту після висівання, але до сходів культури).

МОРКВА

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для моркви. Проти падалиці ріпаку на моркві можна застосовувати гербіцид Челендж 4 л/га (обприскування ґрунту до сходів культури).

ЦИБУЛЯ

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для цибулі. Проти падалиці ріпаку на цибулі можна застосовувати гербіцид Челендж 0,5 л/га (двократне обприскування посівів цибулі у фазі 2–4 листків культури з інтервалом 12–14 днів).

ЛЬОН

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для льону. Проти падалиці ріпаку на льоні можна застосовувати:

 • Гроділ Максі, 0,1–0,11 л/га. Обприскування посівів для контролю падалиці ріпаку та однорічних дводольних бур’янів у фазу «ялинки» культури (висота 5–10 см). Норма витрати робочої рідини: 200–300 л/га. Допускається не більше ніж 1 обробка впродовж сезону;
 • Базагран, 2–3 л/га. Обприскування посівів у фазу «ялинки» за висоти культури 3–10 см. Забороняється використання олії в харчовій промисловості. Обприскування до 2–4 листків падалиці ріпаку.

КУКУРУДЗА

Падалиця ріпаку часто зустрічається і в посівах кукурудзи. Для її знищення можна застосовувати як механічний метод – боронування, міжрядні культивації, так і гербіциди.

Знищення падалиці за допомогою гербіцидів (ріпак краще знищується у фазі 2–4 звичайних листків) необхідно проводити у фазу 3–5 листків у кукурудзи. Для цього можна використати такі препарати:

 • Таск (римсульфурон 32,5 г/л + дикамба, 609 г/л), 307–384 г/га;
 • Діанат (дикамба, 480 г/л), 0,15–0,3 л/га;
 • Серто-Плюс 0,15–0,2 кг/га + Цитовет Про 0,2 кг/га (до фази виходу в трубку);
 • 2,4-Д;
 • 2,4-Д + флорасулам;
 • Базагран (бентазон 49 г/л), 2,0–2,4 л/га;
 • Стеллар (топрамезон 50 г/л + дикамба 160 г/л), 1,25 л/га + ПАР Метолат 0,8–1,25 л/га;
 • Високу ефективність і тривалий період контролю бур’янів забезпечує бакова суміш гербіцидів Стеллар, 0,8–1,0 л/га + ПАР Метолат, 0,8–1,0 л/га та Фронтьєр Оптима 0,8–1,0 л/га або Акріс, 1,5 л/га у фазу 3–6 листків культури;
 • Примекстра TZ Голд (тербутилазин + S-метолахлор), 4,0–4,5 л/га, обприскування ґрунту до посіву, після посіву або по сходах – у фазі від 3–5 листків у культури;
 • Титус, Базис, Хармоні, у бакових сумішах із гербіцидами гормональної дії (2,4-Д, Діанат);
 •  Аспект Про (тербутилазін, 333 г/л + флуфенацет, 200 г/л), 2,0–2,05 л/га, обприскування ґрунту після висівання;
 •  Бакова суміш Аспект Про 1,5 л/га + Лаудіс 0,35 кг/га + Меро 1 л/га;
 •  Гроділ Максі, 1 л/га, обприскування у фазу 3–5 листків культури;
 •  Можна використовувати й інші гербіциди (табл.).

Боротьба з падалицею ріпаку в посівах кукурудзи

ЗЕРНОВІ (ПШЕНИЦЯ, ЯЧМІНЬ)

На сьогодні після озимого ріпаку зазвичай висівають озиму пшеницю. Падалиця ріпаку може становити проблему в посівах озимої пшениці вже восени.

В осінній період падалицю можна знищити гербіцидом Гроділ Максі 0,09–0,11 л/га (йодосульфурон, 25 г/л + амідосульфурон, 100 г/л +  мефенпір-діетил (антидот), 250 г/л). Обробку потрібно проводити за 2 тижні до припинення вегетації пшениці при найменшій добовій температурі 5°С. За наявності падалиці CL-ріпаку норму потрібно збільшити до 0,12 л/га і працювати тільки у фазу розвитку падалиці ріпаку 2–4 листки.

Обприскування препаратами 2,4-Д або дикамби ефективне проти падалиці ріпаку в зернових, але й коштує дорожче (в розрахунку на 1 га) порівняно із застосуванням сульфонілсечовин, які слід використовувати в суміші з 2,4-Д або дикамбою
Обприскування препаратами 2,4-Д або дикамби ефективне проти падалиці ріпаку в зернових, але й коштує дорожче (в розрахунку на 1 га) порівняно із застосуванням сульфонілсечовин, які слід використовувати в суміші з 2,4-Д або дикамбою

Якщо це падалиця звичайного ріпаку в озимій пшениці або ячмені, то її можна також знищити навесні, до фази 4 листків ріпаку, препаратами, що містять дикамбу:

 •  Діанат 0,3 л/га;
 •  Серто-Плюс 0,15–0,2 кг/га + Цитовет Про 0,2 кг/га (до фази виходу в трубку).

Крім того, можна використовувати Гранстар Голд, Калібр, Еллай Супер, Ларен Про в бакових сумішах з гербіцидами гормональної дії (2,4-Д, 2М-4Х, Діанат) та інші гербіциди.

Боротьба з падалицею ріпаку в посівах зернових – пшениці та ячменю

СОЯ ГМО

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для ГМО-сої. Водночас падалицю ріпаку (CL і традиційного) дуже просто прибрати у посівах стійкої до Раундапу сої за допомогою застосування гліфосатів.

СОЯ ТРАДИЦІЙНА

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для сої. У посівах традиційної сої падалиця ріпаку може становити проблему, особливо якщо вона переросла.

До сівби сої падалицю можна знищити механічним способом – за допомогою боронування або культивації, а також застосуванням гліфосатів. Після висівання, але до сходів культури можна застосувати гліфосат (2 л/га) або бакову суміш гліфосату з Хармоні. Для знищення падалиці ріпаку в посівах сої можна використовувати гербіциди, вказані в таблиці.

Також добре зарекомендувала себе бакова суміш Базагран, 2 л/га + Хармоні, 6–8 г/га + ПАР Тренд, 200 мл/га (після появи першого трійчастого листка у сої).

Боротьба з падалицею ріпаку в посівах сої

ГОРОХ

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для гороху. Для знищення падалиці ріпаку в посівах гороху можна застосувати гербіциди, зазначені в таблиці.

Боротьба з падалицею ріпаку (в тому числі IMI-стійкого) в посівах гороху

Післясходові гербіциди на горосі проти падалиці ріпаку:

 •  Базагран (бентазон, 480 г/л), 3,0 л/га; обприскування посівів гороху в фазі 5–6 листків у культури;
 •  Базагран-2М-4Х (МЦПА, 125 г/л + бентазон 250 г/л), 2,0–3,0 л/га; обприскування посівів гороху в фазі 5–6 листків у культури;
 •  Агрітокс (МЦПА, 500 г/л), 0,5 л/га; обприскування посівів гороху в фазі 3–5 листків культури (не можна використовувати на вусатих і детермінантних сортах гороху).

Падалиця ріпаку в посівах гороху росте досить активно
Падалиця ріпаку в посівах гороху росте досить активно

При плануванні застосування страхових гербіцидів слід брати до уваги економічний поріг шкодочинності падалиці ріпаку, яка може завдавати істотної шкоди вже при кількості 1–2 шт. на 3 м2.

При застосуванні гербіцидів у посівах гороху слід брати до уваги:

 • Агрітокс і базагран в одній баковій суміші – погане поєднання, що зумовлює пригнічення рослин;
 • Поєднання в одній баковій суміші грамініцидів (як-от Пантера) і мікродобрив (наприклад кристалон) неприпустиме, оскільки це спричиняє пригнічення культури, а в окремих випадках – загибель врожаю;
 • Детермінантні та вусаті сорти гороху більш чутливі до гербіцидів, ніж звичайні сорти;
 • Бажано віддавати перевагу внесенню ґрунтових гербицидів, а страхові гербіциди використовувати за потреби;
 • На вусатому горосі для боротьби з бур’янами краще застосувати гербіциди, а не післясходове боронування, оскільки вуса чіпляються за борону і такий горох більше пошкоджується при механічній обробці;
 • Вусаті й детермінантні сорти гороху більше чутливі до препаратів, що містять МЦПА; застосування таких препаратів може призвести до загибелі точки росту в цих сортів і до зниження або й взагалі загибелі всього врожаю.

НУТ

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для нуту. Боротьба з падалицею ріпаку в посівах нуту проблематична. Падалицю ріпаку можна знищити механічним способом при широкорядному посіві нуту. Післясходові гербіциди не застосовуються.

СОЧЕВИЦЯ ТРАДИЦІЙНА

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для сочевиці. Падалиця ріпаку в сочевиці не знищується гербіцидами.

СОЧЕВИЦЯ, IMI-СТІЙКА, ГМО (НЕМАЄ РЕЄСТРАЦІЇ В УКРАЇНІ)

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для IMI-сочевиці. Вводночас падалицю звичайного ріпаку, що не має стійкості до гербіцидів, можна легко прибрати IMI-препаратом.

КАРТОПЛЯ

Ріпак – не дуже добрий попередник для картоплі. Для знищення падалиці ріпаку в картоплі можна використовувати препарати, що містять клопіралід, метрибузин або МЦПА.

ЦУКРОВИЙ БУРЯК

Не рекомендується використовувати ріпак як попередник для цукрового буряку. Для знищення падалиці ріпаку в посівах цукрових буряків можна застосовувати гербіциди на основі ленацилу і клопіраліду.

Добре зарекомендували себе бакові суміші Бетанал + клопіралід.

Боротьба з падалицею ріпаку (в тому числі IMI-стійкого) в посівах гороху

ЦУКРОВІ БУРЯКИ, СТІЙКІ ДО ГЕРБІЦИДІВ, CONVISO® SMART

У посівах цукрових буряків, стійких до гербіцидів із класу ALS-інгібіторів (Конвізо®), можна успішно боротися з падалицею звичайного ріпаку. IMI-падалицю знищити не вдасться.

ПРОСО

Для знищення падалиці ріпаку в посівах проса можна використовувати гербіциди, наведені в таблиці.

Borotba-z-padalytseyu-ripaku-v-posivah-prosa
Боротьба з падалицею ріпаку в посівах проса

СОРГО

Для знищення падалиці ріпаку в посівах сорго можна використовувати гербіциди, наведені в таблиці.

Borotba-z-padalytseyu-ripaku-v-posivah-sorgo
Боротьба з падалицею ріпаку в посівах сорго

ЛЮЦЕРНА

Для знищення падалиці ріпаку при посіві люцерни можна використовувати гербіциди, які містять такі діючі речовини:

 • бентазон;
 • МЦПА;
 • метрибузин.

Отже, при правильному підході до технології вирощування, дотриманні сівозмін, мінімізації втрат при збиранні ріпаку можна успішно боротися з падалицею в посівах більшості сільськогосподарських культур і не допускати її появи в майбутньому.

Олексій Орлов, канд. с.-г. наук.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2021

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Як уникнути втрат врожаю ріпаку: 5 важливих кроків

Озимий ріпак є не тільки високорентабельною, а...

5 кроків як отримати виповнене насіння ріпаку

ЧЕК-ЛИСТ ДІЙ ДЛЯ РІПАКУ У ФАЗІ БУТОНІЗАЦІЯ...

Погода

Kyiv
уривчасті хмари
20.6 ° C
22 °
19.8 °
82 %
1.4kmh
34 %
Вт
32 °
Ср
32 °
Чт
23 °
Пт
27 °
Сб
30 °