17 Травня 2022

STEKETEE EC-Weeder 9 V: універсал із штучним інтелектом

Як працює просапний культиватор STEKETEE, оснащений системою автоматичного визначення культурних рослин та ведення по рядках, у господарстві «Україна-Агро-2С»

Компанія LEMKEN оголосила про придбання інноваційного нідерландського виробника сільгосптехніки STEKETEE відносно нещодавно – у 2018 році. Однак за цей час, зокрема, в Україні просапні культиватори STEKETEE перейшли із розряду екзотики в реальність. Нині на полях нашої країни працює вже 18 унікальних машин цього бренду. В одному із них – «Україна-Агро-2С», розташованому у Чемерівецькому районі Хмельницької області, ми побували разом із генеральним директором компанії «ЛЕМКЕН-Україна» Артемом Калашніком.

За словами власника «Україна-Агро-2С» Олега Скринчука, в господарстві обробляється 4,5 тисяч га землі. При цьому половину цієї площі займає кукурудза, вирощується також багато соняшнику. Така увага до просапних культур вимагає якісно нових підходів до їх захисту від бур’янів.

Власник «Україна-Агро-2С» Олег Скринчук
Власник «Україна-Агро-2С» Олег Скринчук

Бур’яни для нас – це велика проблема. Скажімо, минулого року ми не могли зайти в поле зі страховим гербіцидом, бо постійно лили дощі. В цьому ж році грунтовий гербіцид не спрацював через посуху і проскочили основні бур’яни. Мусили обробляти кукурудзу та соняшник додатково страховим гербіцидом, а це дуже дорого. Власне тому і було рішення вдосконалити технологію та придбати 16-рядний просапний культиватор STEKETEE, – розповідає Олег Скринчук.

STEKETEE-EC-Weeder_7

Вибір потрібної моделі здійснювався ґрунтовно, зокрема, на полях «Україна-Агро-2С» випробовувалися машини різних виробників. Тоді й з’ясувалося, що оптимальну якість роботи пропонує якраз модель STEKETEE, котру представляє офіційний дилер техніки LEMKEN, компанія «Агротерра».

Сподобалося те, що робочі органи веде по рядку камера із можливістю зміщення на 20 см праворуч чи ліворуч. Це виключає в принципі пошкодження культурних рослин. Трактор рухається за GPS-координатами, а культиватор – за показниками камери і чітко бачить свої рядки. Окрім цього, на нашу думку саме модель STEKETEE пропонує найкраще співвідношення ціни та якості. Ми ці машини бачили ще в Ганновері у 2019 році і взагалі фірму LEMKEN ми дуже добре знаємо і цілковито їй довіряємо, – пояснює генеральний директор «Україна-Агро-2С».

Олег Скринчук розповідає, що їхній 16-рядний культиватор STEKETEE EC-Weeder 9 V може працювати цілодобово, знищуючи бур’яни та рихлячи міжряддя як в денний, так і в нічний час доби.

STEKETEE-EC-Weeder_6

Камера дуже точно реагує на рослину. Ми почали використовувати культиватор із певним запізненням: поки привезли машину, поки перевзули трактор на вузьку гуму… Кукурудза була зависока – до метра висотою і вже змикала ряди. Але машина йшла точно, повністю прибравши бур’яни. Довелося зняти по дві лапи із кожної секції, залишивши три, але ефективність роботи не знизилася і в міжряддях було чисто, – стверджує власник господарства.

Своєю чергою, генеральний директор компанії «ЛЕМКЕН-Україна» Артем Калашнік пояснює принципи конструкції та роботи STEKETEE EC-Weeder 9 V, завдяки яким вдається досягнути такого, без перебільшення ідеального результату.

Генеральний директор компанії «ЛЕМКЕН-Україна» Артем Калашнік
Генеральний директор компанії «ЛЕМКЕН-Україна» Артем Калашнік

Техніка STEKETEE сьогодні широко використовується у багатьох країнах Європи і також вже й в Україні. Багато фермерів приходять до розуміння того, що проблеми із бур’янами не завжди можна подолати винятково хімічним способом. По-перше, через погодні умови – брак вологи чи, навпаки, її надмірну кількість, можуть не спрацювати ґрунтові гербіциди, що ми незрідка спостерігаємо в Україні. По-друге, традиційне внесення гербіцидів саме по собі – далеко не найкорисніша процедура для культурних рослин, оскільки може вганяти їх у стрес, пригнічувати, що зрештою негативно позначається на врожайності. Тому в компанії STEKETEE вже багато років поспіль розробляють механічні рішення подолання проблеми бур’янів у міжряддях. Про їх затребуваність свідчить хоча б той факт, що впродовж три роки поспіль обіг компанії STEKETEE щосезону зростає на 25%, – розповідає Артем Калашнік.

Одним із найпопулярніших рішень STEKETEE є якраз просапний культиватор EC-Weeder 9 V, головною родзинкою конструкції якого є система IC-Light. Тобто, це поєднання камери, яка може працювати в понокольоровому спектрі (RGB) із гідравлічним підрулюванням та LED-освітлення, що дає змогу працювати вночі.

STEKETEE-EC-Weeder_1

Штучний інтелект машини STEKETEE дозволяє камері запам’ятовувати культурні рослини розміром від 3 см. Відповідно, лапи та ножі конструкції повністю зачищають міжряддя від бур’янів, не чіпаючи кукурудзу чи соняшник, котрі до того ж захищені спеціальними щитками.

Система має спеціальний навчальний режим. На початку роботи потрібно показати камері стебло рослини і вона його запам’ятає. Коли буде провадитися наступний робочий захід в поле, потрібно знову показати підрослу рослину. Далі електроніка все зробить сама. Діапазон швидкості роботи EC-Weeder 9 V перебуває в межах від 3 до 20 км/год.

Читати по темі: Механічна обробка міжрядь знищує до 90% бур’янів і покращує умови життєдіяльності культурних рослин

Коли я був на першому навчанні дилерів LEMKEN, присвяченому техніці STEKETEE, то запитував, чи можна змінити якісь параметри. На що мені відповіли, що із цією машиною можна зробити все, що потрібно. Відверто кажучи, я тоді не повірив, однак працюючи із першими культиваторами в Україні, переконався, що це – правда. За допомоги наших інженерів клієнт може виставити будь-які параметри, що стосуються основних елементів конструкції культиватора, – стверджує Артем Калашнік.

Так скажімо можна замовити машину як зі звичайною рамою, так і складаною, із робочою шириною від 3 до 4,5 м, та висотою – від 4 до 5 м – за бажанням покупця. Причому система навіски дозволяє чіпляти легко додаткові секції та міняти ширину міжрядь.

STEKETEE-EC-Weeder_3Так, наприклад, культиватор може бути придбаний 16 секціями з міжряддями 70 см, а за потреби можна легко збільшити кількість секцій до 20 із міжряддями 50 см. Кожна секціями монтується на двох зручних гвинтах. Також можна додатково вчепити підгортач, штригельну гребінку чи зірочки для подрібнення грудок.

Те ж саме стосується і вибору робочих органів – можна ставити 155-міліметрові чи 200-міліметрові лапи на пружинних стійках. Якщо використовуються бритвенні ножі, то вони можуть мати найрізноманітніші параметри із кроком зміни всього лише 2 см.

Також наш культиватор можна дообладнати презентованою на виставці Агрітехніка-2019 системою електронного регулювання ширини секцій із кабіни. Тобто, те, що могло б зайняти кілька годин часу виконується буквально за лічені хвилини, – відзначає генеральний директор компанії «ЛЕМКЕН-Україна».

STEKETEE-EC-Weeder_4

Своєю чергою глибина роботи кожної секції регулюється зручними гвинтом, можна встановити колеса оптимальної ширини та обрати поміж жорсткими чи підпружиненими стійками.

Просапний культиватор STEKETEE недарма називають універсальною машиною, адже механічне знищення бур’янів та рихлення міжрядь – це його основна, але не єдина функція. Адже опційні заводські рішення передбачають можливість одночасного внесення гербіциду безпосередньо у ряди рослин та застосування рідких міндобрив. На ці переваги конструкції EC-Weeder 9 V вже звернув увагу Олег Скринчук.

Разом із офіційним дилером LEMKEN, компанією «Агротерра» ми переобладнуємо наш культиватор, аби вносити гербіцид у рядок та підживлювати кукурудзу КАСом у пізніших фазах вегетації, коли потреба у азоті рослин є найвищою. Це спеціальні форсунки, які вноситимуть гербіцид туди, де не потрапляють робочі органи машини – поміж стеблами кукурудзи. Причому препарат потраплятиме не на самі рослини, а під стебла, щоб не виникало фітотоксичного пригнічення рослин. Ми порахували, що це дасть змогу заощадити на гербіцидах не менш аніж 50-60% коштів, – пояснює керівник «Україна-Агро-2С».

STEKETEE-EC-Weeder_2-1

Олег Скринчук переконаний, що використання повного функціоналу просапного культиватора STEKETEE дасть змогу отримати універсальну машину, яка водночас істотно поліпшить вегетацію рослин та дасть змогу заощадити кошти і зменшити кількість проходів техніки.

Ми плануємо наступного року проходити ним два-три рази. Встановимо бак на 2,5 тонни, насос і розподілювачі рідини. Перший прохід – механічне знищення бур’янів у міжряддях та внесення гербіциду у ряди кукурудзи. Другий прохід – лише механічне знищення бур’янів. І третій прохід – внесення КАС в пізнішій фазі вегетації, коли качан тільки починає розвиватися, що дасть змогу підвищити врожайність на полі. Причому рідке добриво вноситимуть лише крайні до рядків рослин лапи, – пояснює Олег Скринчук.

Власник «Україна-Агро-2С», задоволений першим досвідом використання культиватора STEKETEE, не збирається зупинятися на одній машині і невдовзі планує придбати і другу. Додатковим аргументом на користь цього рішення став, за його словами, просто ідеальний сервісний супровід з боку офіційного дилера LEMKEN, компанії «Агротерра».

Ми постійно перебуваємо із ними на зв’язку, причому у мене склалося враження, що інженери «Агротерри» дійсно зацікавлені у тому, щоб покращити нашу роботу, а це дорого варте, – стверджує Олег Скринчук.

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Обираємо культиватор-підживлювач

Просапні культиватори-підживлювачі використовують для міжрядної культивації, забезпечуючи...

Lehner Vento®: робоча ширина – до 12 метрів!

Сівалка VENTO® має потужні 12-вольтові вентилятори (1...

Погода

Kyiv
кілька хмар
19.3 ° C
19.3 °
19.3 °
21 %
6.7kmh
12 %
Вт
18 °
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
21 °
Сб
17 °