18 Травня 2022

Волога для сої

Потенціал сучасних сортів сої дуже високий. За сприятливих умов їх врожайність може досягати 45–50 ц/га, а вміст протеїну – 50%. Інша справа, що отримання таких показників на практиці – завдання не з легких. І однією з основних перешкод на шляху до соєвих рекордів є дефіцит вологи. Як вирощувати цю перспективну культуру на зрошенні й на які аспекти слід звернути увагу агрономам, розглянемо в цій статті.

СОЯ ПРОСИТЬ ВОДИ

Соя дуже чутлива до нестачі води, особливо у критичні фази свого розвитку. Втім, існує ефективний спосіб взяти ситуацію під контроль. Це зрошення: відомо, що на поливних землях ця культура розвивається за оптимальним сценарієм, формуючи високі та якісні врожаї бобів. Але потрібно пам’ятати, що вирощування сої на богарі й на поливі – це, як кажуть в Одесі, «дві великі різниці».

Спочатку кілька цифр. В період проростання і набухання насіння соєвим бобам потрібно приблизно 150% вологи від власної маси. Якщо ж ідеться про високобілкові сорти, цей показник може підвищуватися до 200% і більше.

В умовах сніжних зим вчені не рекомендують поливати сою відразу ж після сівби: їй достатньо запасів вологи, що збереглися після зими. Але в більш посушливих зонах такий захід просто необхідний.

Потреба сої у волозі залежить насамперед від особливостей сорту, тривалості вегетаційного періоду, а також погодно-кліматичних умов регіону. Сою можна вирощувати, якщо в регіоні випадає більше ніж 400 мм опадів за рік і понад 150 мм – в період вегетації. Якщо цифри нижчі, від сої слід відмовитися в принципі або використовувати зрошення.

Крім того, вологоспоживання сої прямо пов’язане з фазами її розвитку. Наприклад, на початку цвітіння вона ще здатна кілька днів витримувати стрес, викликаний посухою, без зниження врожайності. Але цей короткий період закінчується, і чутливість культури до дефіциту вологи починає стрімко зростати.

Отже, оптимальна для розвитку сої відносна вологість ґрунту на початку вегетації становить 65–70%. А в генеративні фази вона підвищується до 75–80%. Якщо ж цей показник опускається нижче позначки 60%, врожайність може серйозно знизитися.

Коли рослини потерпають від нестачі води від початку утворення бобів і аж до дозрівання насіння, розраховувати на високі врожаї не варто. І дощі, які пройшли у більш пізні фази розвитку, вже не зможуть змінити ситуацію на краще. Тому так важливо забезпечити сою вологою в найбільш уразливий період її розвитку.

ВАЖЛИВІСТЬ СІВОЗМІНИ

Перш ніж перейти на зрошення сої, експерти рекомендують проаналізувати сівозміну: саме вона є головною ланкою системи поливного землеробства. Грамотні сівозміни підвищують родючість ґрунтів, економічну ефективність капітальних вкладень, забезпечують раціональне використання водних, трудових, технічних ресурсів.

За спостереженнями вчених, сівозміни на зрошуваних землях мають бути з короткою ротацією. Це сприяє кращому використанню зрошуваної ріллі, а також знижує втрати води на фільтрацію. І основна вимога до попередників пов’язана з ефективним очищенням полів від бур’янів.

Найкращими попередниками сої на зрошенні є озима пшениця, злаково-бобова травосуміш на корм. Втім, на полях, вільних від бур’янів, допускаються і повторні посіви сої.

Читати по темі: Живлення сої та вплив стресових чинників на врожайність

До поганих попередників вчені відносять соняшник, цукровий буряк і суданську траву – культури, що суттєво висушують нижні горизонти ґрунту. Також не бажані хрестоцвіті культури, які легко уражуються фузаріозною інфекцією.

Що ж до сприятливих попередників, то соя може демонструвати максимальні результати і в рисових сівозмінах. Це прийом, що дає подвійну вигоду. З одного боку, бобова культура сприяє підвищенню родючості ґрунтів рисових систем, очищає їх від специфічного ценозу бур’янів і в підсумку покращує екологічну ситуацію в зоні рисосіяння. З іншого – вирощування сої в чеках дає змогу істотно підвищити її врожайність завдяки поливу.

Останнім часом перспективи широкого впровадження сої в рисові сівозміни відкрили нові обрії. Зокрема, використання скоростиглих сортів із високим потенціалом продуктивності, а також наявність високоефективних гербіцидів створили для цього реальні передумови.

ВІДМІННОСТІ В ТЕХНОЛОГІЯХ

Що недоцільно на богарі – ефективно на зрошенні! Передусім це стосується внесення мінеральних добрив.

Соя на поливі з вдячністю відгукується на внесення добрив. Щоправда, дози мають бути невеликими. Існують два варіанти: найбільш раціональний і дешевий – внесення амофоски при сівбі локально-стрічковим способом. У цьому випадку доцільно використовувати амофоску з розрахунку 70–80 кг на гектар у діючій речовині. Другий варіант – фосфорне добриво під оранку, 40–60 кг на гектар у діючій речовині. Але це варто робити тільки на зрошенні. На богарі соя буде менш агрохімічно ефективною культурою, а відтак рентабельність внесення мінеральних добрив під цю культуру часто видається сумнівною.

На зрошенні норми висіву насіння сої можуть бути й завищеними. Справа в тому, що в умовах достатньої вологозабезпеченості рослинам не доводиться конкурувати між собою за вологу. Мінеральні речовини також стають більш доступними. Отже, використовуючи підвищені норми, аграрії отримують повноцінні посіви, здатні формувати високі та якісні врожаї.

Якщо ж говорити про полив, то його можна проводити по борознах-щілинах або дощуванням. Середня кількість поливів за весь вегетаційний період – від двох до шести разів. Критично важливі для цього фази – перед цвітінням, у період формування бобів і під час наливу насіння. Втім, іноді краще проводити поливи частіше, але в менших обсягах.

Вибираючи один зі способів висівання сої на зрошенні, перевагу слід віддавати сівбі з широкими міжряддями. Це дає змогу проводити розпушування між поливами, що покращує водо-повітряний режим ґрунту і сприяє знищенню бур’янистої рослинності.

ПІДБІР ТЕХНІКИ

При вирощуванні сої на зрошенні не можна оминати увагою й технічну сторону питання. В останні роки спостерігається зростання інтересу аграріїв до дощувальних машин. І на те є кілька причин. Серед них – мінливий клімат і зростання у зв’язку з цим природно-кліматичних ризиків, включаючи посуху. Крім того, аграріям необхідно збільшувати врожайність сої в умовах обмежених площ, а також працювати над покращенням її якісних характеристик. Використання дощувальних машин дає можливість досягти цих цілей.

Сою можна вирощувати, якщо в регіоні випадає більше ніж 400 мм опадів за рік і понад 150 мм – в період вегетації. Якщо цифри нижчі, від сої варто відмовитися або ж використовувати зрошення
Сою можна вирощувати, якщо в регіоні випадає більше ніж 400 мм опадів за рік і понад 150 мм – в період вегетації. Якщо цифри нижчі, від сої варто відмовитися або ж використовувати зрошення

Крім того, у дощувальних машин є важливий плюс: вони формують велику краплю, яка «розбиває» ґрунт, покращуючи його структуру.

У регіонах із дефіцитом природних опадів врожайність сої на зрошенні зростає до двох разів. При цьому термін окупності дощувальної техніки на такій високорентабельній культурі становить 1,5–2 роки. Але при виборі сучасної дощувальної машини важливо звертати увагу на її технічні характеристики. Це візуальний, інтуїтивно зрозумілий, легко програмований призначений для користувача інтерфейс, а також наявність спеціального обладнання, в тому числі регуляторів тиску та фільтрів. Правильно підібрані дощувальні апарати мають високу прохідність і маневреність. До того ж ними можна управляти й контролювати їх роботу дистанційно. Для цього підходять смартфони, планшети та стаціонарні комп’ютери.

Експерти також рекомендують при вирощуванні сої активніше використовувати метеостанції. Вони дають достовірну інформацію про швидкість і напрямок вітру, температуру навколишнього середовища, вологість повітря та листкової поверхні, кількість опадів і сонячної радіації. Це необхідно для того, щоб аграрії могли приймати економічно вигідні та ефективні рішення для вирощування сої.

ПРОТРУЮВАННЯ ТА ІНОКУЛЯЦІЯ

Наступний важливий аспект, на який слід звертати увагу при вирощуванні сої на зрошенні, пов’язаний з її захистом. Починається ця робота з передпосівної обробки насіння. Передові господарства використовують складні комбінації бакових сумішей протруйників, до яких входять інсектициди, фунгіциди та інокулянти. Тільки за таких умов сьогодні можна розраховувати на високий урожай.

Оптимальні умови дають змогу розвиватися не тільки культурі, а й комплексу патогенних ґрунтових грибів, наприклад, роду пітіум (Pythium spp). Цей патоген активно розвивається за наявності ґрунтової вологи. Насамперед пітіум пошкоджує кореневі волоски на острівному корені молодого проростка сої. Тим самим він обмежує споживання води і мінеральних речовин із перших днів проростання рослини. Крім того, в місцях пошкодження кореневої системи пітіумом утворюються «ворота» для подальшого інфікування іншими патогенами: фузаріозом, ризоктонією, склеротинією.

Такі патогени, як , аскохітоз і септоріоз можуть призвести до загибелі рослин в окремих осередках по полю, а також викликати масове ураження і повну загибель посівів, звівши нанівець плани щодо отримання гідних врожаїв і прибутку.

Для якісного захисту насіння і сходів сої краще використовувати багатокомпонентні препарати, до складу яких входять діючі речовини з різних хімічних класів, що не чинять негативного впливу на розвиток культури і добре контролюють як насіннєву, так і ґрунтову інфекцію. Сьогодні на ринку також пропонуються препарати, які, крім комплексного захисту сходів від хвороб, дають змогу знизити витрати на захист від шкідників, які живуть у ґрунті.

Неправильно думати, що шкідників сходів на сої або немає, або вони не впливають на врожайність культури. Адже кілька останніх сезонів довели, що, наприклад, паросткова муха і дротяники можуть відібрати до 70% врожаю, повністю знищуючи рослини на етапі сходів. Тому додавання інсектицидного компонента при передпосівному захисті насіння вже стає необхідністю для багатьох господарств.

При виборі протруйника для сої необхідно також звернути увагу на його сумісність з інокулянтами. Адже це агроприйом, універсальний за будь-яких технологій  вирощування сої. Доцільність застосування інокулянтів на сої доведено в усьому світі. Біологічна азотфіксація здатна забезпечити до 80% азоту, необхідного рослині. Однак використання інокулянту при обробці насіння за зрошуваних технологіях обробітку – завдання не з простих. Аграріям необхідно дуже точно контролювати поливні норми і ґрунтову вологість. Якщо трапиться перезволоження і вміст кисню в ґрунті стане мінімальним, зросте ризик загибелі бульбочкових бактерій. Коли ж цього не допустити, то така технологія підвищить врожайність і вміст протеїну в продукції, а також сприятиме зниженню витрат на придбання мінеральних добрив.

КОНТРОЛЬ ХВОРОБ

Але однією лише передпосівною обробкою захист сої не обмежується. Адже за наявності значних переваг зрошення має й істотний недолік, про який нагадують всі експерти.

Зрошення провокує розвиток всього спектра грибних захворювань. Окремо варто виділити прикореневу і листкову форми фузаріозу, а також склеротініоз. Наявність вологи стимулює розвиток склероції і, як наслідок, сприяє зараженню сої. Варто пам’ятати, що це захворювання може знищити до 100% врожаю! Ще одне проблемне захворювання – пероноспороз. Максимальний його розвиток спостерігається в період масового цвітіння сої. Пероноспороз проявляється у формі загального пригнічення посівів або у вигляді локальної плямистості листя. Боби на таких рослинах деформовані, безнасінні, що також призводить до істотного зниження врожайності. Тому на зрошенні необхідно проводити як мінімум дві фунгіцидні обробки, тоді як на богарі зазвичай вистачає й однієї.

Зрошення провокує розвиток всього спектра грибних захворювань. Окремо варто виділити фузаріоз, а також склеротініоз (на фото)

Поля, де проводиться зрошення, потребують особливої ​​уваги і регулярного моніторингу з боку агрономічної служби. Перший помічений симптом має стати сигналом для проведення фунгіцидної обробки: тільки так можна виключити ризики епіфітотійного розвитку захворювань.

Але для якісного контролю основних захворювань мало вибрати ефективний продукт – важливо правильно його використати! Для цього необхідно орієнтуватися на фази, в які фунгіциди демонструють максимальну ефективність. Якщо на це не зважати, то ефективність обробок або помітно знизиться, або втратить економічне обґрунтування.

БУР’ЯНИ ПОЧИНАЮТЬ РОСТИ

З усіх культур зернової та кормової сівозміни соя найбільш гостро реагує на засміченість. Якщо йдеться про вирощування сої на землях зі штучним зрошенням, то захист посівів має бути посиленим, адже волога створює сприятливе середовище для інтенсивного росту не тільки культурної рослини, а й бур’янів. Однак не варто задумуватись про суттєве збільшення кількості обробок і норми витрати препаратів. Сучасна наука у сфері захисту рослин пропонує технологічні препарати в інноваційних формуляціях: мікроемульсіях і концентратах колоїдних розчинів. Це дає змогу досягти більшого ефекту навіть при зниженому вмісті діючих речовин. Крім того, з огляду на великий вибір засобів, можна підібрати індивідуальну схему захисту для кожного конкретного поля та відповідних кліматичних умов.

Серед основних умов ефективного застосування гербіцидів фахівці називають оптимальну фазу розвитку бур’янів (у дводольних: 2–4 справжніх листки, у злакових: три листки – кінець кущіння). Крім того, вибір найбільш ефективних діючих речовин і їх бакових сумішей має відповідати фітосанітарній ситуації на кожному конкретному полі. Важливу роль відіграє якісне нанесення робочого розчину на цільові об’єкти, а також фази росту та розвитку сої, коли негативний вплив гербіцидів на культуру зведено до мінімуму (1-й трійчастий листок – розгалуження сої).

Особливу увагу необхідно звернути на підтримання посівів у чистоті в найбільш гербакритичний період: 1–3 трійчастих листки сої. З цією метою можна включити до технології вирощування культури досходові (ґрунтові) гербіциди та їх бакові суміші.

Починаючи від сходів і до фази появи першого трійчастого листка соя розвивається досить довго. Цей процес може займати місяць. При цьому бур’яни розвиваються в рази швидше і стають для сої серйозними конкурентами. Багато господарств використовують тільки посходові гербіциди. Тому бур’яни в період від сходів і до першої обробки (вона проводиться, як правило, в фазу 1–3 трійчастих листків) можуть сильно пригнічувати рослини сої. Це, у свою чергу, негативно позначається на врожайності. Щоб уникнути прикрих наслідків, багато експертів рекомендують досходовое використання ґрунтових гербіцидів разом із подальшими страховими обробками.

При використанні ґрунтових гербіцидів потрібно зважати й на певні нюанси. Так, глибина зрошення не повинна перевищувати 20–25 мм. Якщо цього не дотримуватися, препарат промиється в нижні ґрунтові шари – відповідно, знизиться ефективність захисту.

Також слід пам’ятати, що злакові бур’яни розвиваються трохи пізніше. Отже, проти них потрібно проводити окрему грамініцидну обробку.

ПІДЖИВЛЕННЯ ЧЕРЕЗ ЛИСТЯ

Окрема тема – листкове живлення сої на поливі. Часом при зрошенні рослин спостерігається дефіцит у них мікро- і мезоелементів живлення. Наприклад, на листках сої може розвинутися хлороз заліза, який проявляється в пожовтінні з подальшим знебарвленням листя. В такому випадку необхідне екстрене внесення мікродобрив, які допоможуть виправити ситуацію.

При зрошенні листкові підживлення потрібно застосовувати в більш інтенсивному режимі. Для цього ідеально підійдуть  багатокомпонентні мікродобрива, які дають змогу підвищити засвоєння з листя і ґрунту поживних елементів. Потрібно пам’ятати, що соя потребує багатого набору мікроелементів. Їх внесення в більшості випадків виправдане, оскільки сприяє отриманню більш високого і якісного врожаю.

Водночас не варто забувати, що листкове живлення не допоможе вирішити глобальні проблеми, пов’язані з розвитком сої. Його основне завдання – збалансувати «раціон» рослин і поліпшити кількісні та якісні характеристики врожаю – зрозуміло, при чіткому дотриманні всієї технології. Адже у вирощуванні сої не буває дрібниць: весь комплекс прийомів працює на єдиний результат. І яким він буде, багато в чому залежить від агрономічної служби підприємства.

Юрій Гринько, оглядач

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Оптимізація густоти стояння рослин сої залежно від групи стиглості сорту

Найпродуктивніші посіви сої формуються за оптимальної кількості...

Чи можна збільшити врожайність сої при диференційованій сівбі?

Минулого року я тестував диференційовану сівбу яровини:...

Погода

Kyiv
сильний дощ
8 ° C
8.2 °
7.6 °
90 %
0.9kmh
100 %
Ср
13 °
Чт
19 °
Пт
20 °
Сб
22 °
Нд
13 °