20 Травня 2022

Тонкощі cівби цукрових буряків

Десятиліттями цукрові буряки висівають із міжряддями 45 і 50 см. Це зумовлено вимогами, що висуваються збиральною технікою та машинами для проведення механічного обробітку. Новий досвід німецьких колег засвідчив, що при вузьких міжряддях урожайність суттєво зростає.

Чим пізніше виникає конкуренція за світло, воду та поживні елементи, тим краще розвивається культурна рослина. Сходи такої просапної культури як цукровий буряк починають неминуче конкурувати між собою, причому рослини в одному ряду раніше, ніж рослини в сусідніх рядах.

Пояснюється це тим, що при густоті сходів 100 тисяч рослин на гектар відстань між ними в рядку теоретично становить 22,2 см, а мінімальна відстань до рослини в сусідньому рядку – 45 см. Якщо додати собі клопоту забезпечити однакову відстань між рослинами в рядку й між рядками, то при одній і тій самій густоті сходів утвориться трикутна схема розташування: у рядку між рослинами 30 см, а між рядками – 33 см.

ПЕРШІ ДОСЛІДИ

Зусиллями об’єднань буряківників і компанії Nordzucker AG було створено Товариство сприяння вирощуванню цукрових буряків в Німеччині (ARGE Nord e.V.), що проводить польові досліди в регіоні, який становить інтерес для компанії – виробника цукру. Перші досліди, спрямовані на зменшення міжрядь у посівах цукрових буряків, це товариство провело ще у 2006 і 2007 роках. Але надалі дослідження було припинено через недостатню технічну оснащеність.

До розгляду питання повернулися у 2012 році в рамках проекту «20–20–20». Переобладнана бурякова сівалка дала змогу одночасно вести сівбу із шириною міжрядь 35 і 40 см. Звісно, посіяти насіння за схемою трикутника цією машиною було неможливо, тому його висівали на відстані 8 см, а з появою сходів проріджуванням домагалися необхідної кількості рослин і їх розташування за схемою трикутника (ромбічне розташування).

Сівба цукрових буряків
Рівномірний розподіл насіння надалі сприяє оптимальному змиканню рядів (затіненню ґрунту), а сонячна енергія використовується якнайкраще. Як показали досліди, досягнення рівнобічності трикутника ролі не відіграє

Слід зазначити, що нині посіяти буряк «трикутником» можливо завдяки сівалці Kverneland GEOseed. У 2016 році в рамках затвердженої схеми досліду вже в кількох місцях його проведення в Німеччині було використано прототип машини, що висіває насіння з міжряддям 35 см.

Вивченням можливості звуження міжрядь займається й компанія KWS. Варіант із міжряддям 25 см – найбільш «екстремальний» у дослідах
Вивченням можливості звуження міжрядь займається й компанія KWS. Варіант із міжряддям 25 см – найбільш «екстремальний» у дослідах

Таким чином, за кілька років технічний прогрес у сільгоспмашинобудуванні дав змогу висівати цукрові буряки із необхідними міжряддями. Однак сьогодні виконувати механізоване збирання посіяного з такими вузькими міжряддями буряку неможливо, оскільки робочі органи бурякозбиральних машин не можна встановити настільки близько один до одного.

БІЛЬШІ ВРОЖАЙНІСТЬ І ВИХІД ЦУКРУ

У 2012 і 2013 роках товариство ARGE Nord e.V. проводило демонстраційні досліди –  по п’ять у кожному році. Ґрунти в місцях проведення дослідів були як легкими, так і важкими. Перевірялися два варіанти з густотою стояння рослин 100 тис/га в кожному: з міжряддям 45 см і трикутником зі сторонами 30 см.

Рис. 1. Вихід цукру в дослідах ARGE Nord в 2012 і 2013 роках при різних схемах сівби цукрових буряків
Рис. 1. Вихід цукру в дослідах ARGE Nord в 2012 і 2013 роках при різних схемах сівби цукрових буряків

Отримані результати виявилися підбадьорливими: у всіх десяти дослідах із трикутною (ромбічною) сівбою вихід цукру з гектара був на 5% більшим (рис. 1).

При цьому врожайність у різних місцях проведення дослідів змінювалася неоднаково.

За результатами двох років неможливо було встановити, на яких ґрунтах новий спосіб розподілу насіння забезпечує більше покращення врожаю.

Збільшення виходу цукру з гектара було обумовлене тільки вищою врожайністю коренеплодів, оскільки цукристість і вміст альфа-амінного азоту змінювалися несуттєво.

Після такого успіху НДІ цукрових буряків (lfZ) провів деталізовані досліди в Геттінгені. У 2014 і 2015 роках було закладено загалом сім дослідів із випадковим розташуванням ділянок, а також два на легких ґрунтах зі зрошенням. Були й ділянки з меншою густотою стояння, а також варіанти для порівняння між випадковим і запланованим розподілом рослин за схемою трикутника. Розглядався ще й варіант із міжряддям 60 см.

ПЕРЕВАГИ РАННЬОГО ЗМИКАННЯ РЯДІВ

По завершенні серії цих дослідів підтвердилися переваги способу посіву з 30-сантиметровою відстанню між рослинами. У цьому випадку змикання рядів відбувалося швидше, а інсоляція була кращою.

Рис. 2. Урожайність коренеплодів і вихід цукру в дослідах 2014 і 2015 років при різних схемах сівби цукрових буряків
Рис. 2. Урожайність коренеплодів і вихід цукру в дослідах 2014 і 2015 років при різних схемах сівби цукрових буряків

Спосіб сівби мав свої переваги і для застосування гербіцидів на пізніх фазах розвитку.

За результатами дослідів 2014 року уточнений вихід цукру в варіанті з відстанню між рослинами 30 см був у середньому на 10% вищим, ніж у варіанті з міжряддям 45 см.

У 2015 році цей показник виявився вищим на 5%. І тут визначальним чинником стала врожайність коренеплодів (рис. 2).

НЕ ТРЕБА ПЕРФЕКЦІОНІЗМУ

Цікаві висновки зроблено на основі порівняння результатів вирощування буряків, посіяних трикутником і випадковим способом: необхідності в рівномірному розподілі насіння немає, оскільки врожайність у цих двох варіантах була однаковою. Показово, що в цих варіантах ширина міжрядь була меншою за 45 см.

Вочевидь, при вузьких міжряддях відстань між рослинами в ряду залишається достатньою для повноцінного розвитку рослин. Сівба за трикутною схемою дає змогу досягти оптимальної відстані між рослинами, але буряк сам у змозі усунути невеликі відхилення, що виникають при хаотичній сівбі.

Варіант із міжряддям 60 см дав несподіваний результат. У трьох дослідах показник уточненого виходу цукру перевершив показник варіанта з міжряддям 45 см. Причини так і не з’ясували – до цього питання було вирішено повернутися в подальших дослідах.

Отримані ж на той час результати виявилися настільки цікавими, що робоча група «Рослинництво» НДІ цукрових буряків організувала серію дослідів по всій Німеччині, а також у Данії. У дослідах розглядається вирощування буряків із трьома варіантами міжрядь; варіант із сівбою за трикутною схемою не розглядається. Досліди проводять із використанням прототипу сівалки компанії Kverneland і машини, розробленої ARGE Nord.

Геро Шлінкер, ARGE Nord e.V., Німеччина

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Огляд сезону-2021 вирощування цукрових буряків

За останніх 30 років площі під цукровими...

Комбінований метод боротьби з бур’янами у посівах цукрових буряків

Високої врожайності цукрових буряків при засміченості посівів...

Азот для цукрових буряків

В умовах значного зростання цін на добрива...

Погода

Kyiv
хмарно
22.1 ° C
22.1 °
22 °
50 %
3.9kmh
100 %
Пт
21 °
Сб
19 °
Нд
12 °
Пн
15 °
Вт
18 °