19 Березня 2024

Як реагує горох на змінну норму висіву

У проведеному польовому експерименті ми вивчали, чи можна за допомогою диференційованої сівби збільшити врожайність гороху.

Всеволод Генін, фахівець із ГІС і агрохімії. Розробляє інструменти для точного землеробства із 2013 року. Співзасновник компанії OneSoil
Всеволод Генін, фахівець із ГІС і агрохімії. Розробляє інструменти для точного землеробства із 2013 року. Співзасновник компанії OneSoil

При диференційованій сівбі ніколи наперед не знаєш, урожайність якої культури зі зміною норм висіву збільшиться. Завжди необхідно проводити польовий дослід. У 2020 році мені довелося попрацювати з диференційованим висіванням гороху. В цій статті я розповім, як проходив цей експеримент і чим він закінчився.

Польовий дослід із горохом я ставив на полях одного із фермерських господарств Чернігівської області. Площа поля, яке я разом із агрономами господарства обрав для експерименту, – 91 га. Ґрунти дерново-підзолисті, супіщані.

СХЕМА ЕКСПЕРИМЕНТУ:

  •  Вивчити зони продуктивності;
  •  Створити карту-завдання;
  •  Проаналізувати врожайність;
  •  Підбити підсумок.

ВИВЧЕННЯ ЗОН ПРОДУКТИВНОСТІ

Спочатку я проаналізував зони продуктивності на полі. Це потрібно для того, щоб визначити обмежувальний чинник. Зони продуктивності я виділяв у веб-застосунку OneSoil. Там це можна зробити безкоштовно.

Зони продуктивності на полі гороху
Зони продуктивності на полі гороху

Паралельно я вивчив вегетацію культур на полі впродовж останніх трьох років у визначальні фенологічні стадії. Як з’ясувалося, з року в рік ділянки високої та низької вегетації були на одних і тих самих місцях, а характер їх розташування збігається із зонами продуктивності. Це означає, що зони продуктивності на полі стабільні. При цьому зони низької продуктивності розташовані на схилах, де ґрунт має низький вміст гумусу, а зони високої продуктивнос­ті – на ділянках з ухилом до 1 градуса з високогумусним ґрунтом.

Отже, врожайність на полі обмежує саме вміст гумусу.

СТВОРЕННЯ КАРТИ-ЗАВДАННЯ

Я тестував три норми висіву гороху: 230, 300 і 370 кг/га. Середня норма висіву в господарстві – 300 кг/га. Вигляд карти завдання показано на рис.

Карта-завдання для диференційованої сівби гороху
Карта-завдання для диференційованої сівби гороху

АНАЛІЗ УРОЖАЙНОСТІ ГОРОХУ

У червні 2020 року врожай на полі збирали комбайном із моніторингом урожайності. Щоб проаналізувати результати сівби, на карті врожайності я виділив однорідні ділянки. Це зони з однаковими нормою висіву та продуктивністю. Для кожної такої зони потрібно було в середньому 2–4 проходи комбайна.

Карта врожайності гороху
Карта врожайності гороху

Середні значення врожайності на однорідних ділянках я зібрав у таблицю і за ними оцінював вплив норм висіву на підсумкову врожайність гороху.

РЕЗУЛЬТАТ ЕКСПЕРИМЕНТУ

У зонах високої продуктивності зі збільшенням норми висіву врожайність зростає. При переході від норми 230 до 300 кг/га середній приріст врожайності становив 0,14 тонни, а зі збільшенням норми висіву до 370 кг/га – 0,18 тонни.

Читати по темі: Тонкощі вирощування гороху на схилах

У зонах середньої продуктивності врожайність знизилася за використання норми висіву 230 кг/га. При цьому сталого зростання врожайності при переході від норми 300 до 370 кг/га я не помітив. На деяких однорідних ділянках урожайність для норми висіву 300 кг/га була вищою, ніж для 370 кг/га. На інших ділянках – навпаки.

Середня врожайність, т_га

У зонах низької продуктивності норми висіву не вплинули на врожайність. Стійких тенденцій до збільшення чи зниження врожайності я не помітив.

ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ І ЩО З ЦИМ РОБИТИ

Експеримент виявився вдалим! Урожайність гороху зі збільшенням норми висіву в зонах високої продуктивності зросла, у зонах низької продуктивності не змінилася. Тому тим, хто вирощує горох, я рекомендував би спробувати диференційовану сівбу. Проводьте експерименти, порівнюйте врожайність і знаходьте найкращу стратегію посіву для своїх полів.

Опубліковано в журналі “Агроном”, 2022

Найсвіжіші матеріали читайте в журналі «Агроном». Слідкуйте за головними агрономічними новинами на нашій сторінці у Facebook та каналі в Telegram

Підписатися
Сповістити про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

СТАТТІ ПО ТЕМІ

Забур’яненість посівів гречки залежно від систем удобрення

ПРОБЛЕМА БУР’ЯНІВ У ПОСІВАХ ГРЕЧКИ Гречка є важливою круп’яною...

Оптимiзацiя способу сiвби гречки

Найкращими для вирощування гречки є легкі за...

Грибні хвороби вівса та їх контроль

СМУГАСТА ПЛЯМИСТІСТЬ (DRECHSLERA AVENAE) Значення. Ця хвороба особливо...

Погода

Kyiv
хмарно
1.7 ° C
3.1 °
-0.2 °
93 %
0.9kmh
100 %
Вт
5 °
Ср
6 °
Чт
7 °
Пт
10 °
Сб
12 °